Univerzálny komín neexistuje!

Značky: ,

V spolupráci s firmou Igniskrby, s.r.o. vám prinášame sériu článkov na tému krbov a tepla v domove.

Dobrá príprava šetrí čas i peniaze.

Aký je teda dobrý komín? Určite musí byť zhotovený skúseným odborníkom z kvalitných materiálov. Tu však univerzálnosť odpovede končí. Komín má byť navrhnutý na mieru . Komín by sme mali stavať až po tom, ako mám jasno aký druh krbu, pece či piecky bude naň napojený. Vtedy sa najlepšie rozhodnem či mám dať prednosť šamotovému alebo antikorovému komínu a kde ho v rámci budovy umiestnim. Komín by som odporučil umiestniť do stredu domu.

Šamotový komín je klasika, ktorá Vás pri dnes najstavanejšom teplovzdušnom krbe nesklame. Priemer komína záleží viac od účinnej výšky komína a veľkosti otvárateľnej časti dvierok krbovej vložky, ako od výkonu vložky. Pravidlo: čím nižší komín mám, tým treba väčší priemer a naopak. No a so zväčšujúcim sa otvorom dvierok na prikladanie do krbu treba počítať s väčším priemerom komína. V štádiu prípravy netreba zabudnúť na prívod vzduchu na horenie z exteriéru! V dnešnej modernej budove je to už nevyhnutnosť. Samozrejme dostatočne nosná podlaha bez podlahového kúrenia a tepelnej izolácie pod krbom.
Antikorový stavaný vo vnútri budovy sa hodí na pece a akumulačné diela, pretože sa rýchlo zohreje aj vychladne, stačia nízke teploty na vstupe do komína a viac energie tak využijem v ťahovom systéme, jeho vnútorný priemer určí prepočtový program.
Pri navrhovaní a stavbe komína sa obráťte na odborníka. Na trhu existuje viacero výrobcov, takže určite spoločne nájdete riešenie vhodné do Vášho domu.

/ 2946 Articles

Red

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).