TURČIANSKA ZÁHRADKA : FATRANSKÉ VRCHOLY – Veľká lúka, Martinské hole

Značky: , , ,

martinske hole (3)

Najvyšším vrcholom Lúčanskej časti Malej Fatry je Veľká lúka. Dosahuje výšku 1 475 metrov nad morom. Je to výborný vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom na Malú aj Veľkú Fatru, Turčiansku i Žilinskú kotlinu. Veľká lúka je tiahly lúčnatý vrchol v centrálnej časti hlavného hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry, nazývanej Martinské hole. V okolí vrcholu sa ešte stále darí kosodrevine, zachovali sa jej tu dodnes väčšie plochy. Spolu s porastmi čučoriedky obyčajnej výrazne vytvárajú charakter tohto územia. V menšom množstve tu rastú aj brusnice.

Okrem toho sa na hrebeni nachádzajú aj zamokrené rašeliniská. Po výdatných dažďoch sú ťažko prechodné. Na Martinské hole a Veľkú lúku sa možno dostať niekoľkými spôsobmi. Z rajeckej strany, z Kuneradu sem vedie modro značený turistický chodník priamo na vrchol. Modro značený chodník z turčianskej strany, z obce Bystrička končí v centre turistiky a zimných športov. Z neho vedie na vrchol žlto značený chodník. Na parkovisko v turistickom stredisku na Martinských holiach sa môžete dostať aj autom. V zime je cesta dosť krkolomná, bez reťazí vás hore nepustia. Ešte pred niekoľkými rokmi sem viedla aj sedačková lanovka, no jej životnosť vypršala, takže zostáva už iba auto, alebo po svojich. Z martinských Podstrání do centra vedie strmý, žlto značkovaný turistický chodník. Pred rokmi v zime – adrenalín, dnes by som už výstup zvažoval.

rp-martinky-1

Na Martinské hole som si často vyšiel v lete, ale zaujímavejšie boli pre mňa vždy v zime. Sneh, vietor a mráz najmä na hrebeni vytvárali vždy zaujímavé súsošia, zhluky snehových postáv a postavičiek. Až neskutočne pôsobili niekedy stromy, celé obalené do biela. Snehová krajina s modrým nebom nad hlavou a množstvom rozprávkových výjavov ma sem lákala rok, čo rok.

No väčšina návštevníkov sem prichádza v zime najmä kvôli lyžovaniu. Prvá zmienka o Martinských holiach v súvislosti s ich využitím na lyžiarske a turistické aktivity je z roku 1921. Vtedy bol založený Klub československých turistov Sokol. Počas druhej svetovej vojny boli všetky chaty a objekty vypálené. Prvý lyžiarsky vlek bol postavený v r. 1957 a sedačková lanovka v roku 1974. Dnes sú Martinské hole najväčším turistickým a lyžiarskym strediskom v Lúčanskej Malej Fatre. Vo výške od 1 150 do 1 456 m.n.m tu návštevníci nájdu niekoľko lyžiarskych zjazdoviek, bežkárske trate, ubytovacie a stravovacie zariadenia.

Fatranské vrcholy - Martinské hole

Ján Farský

foto: autor

 

 

 

/ 175 Articles

Ján Farský

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).