Turčianska galéria v septembri výrazne ožije

Značky: , , , , , , , ,

Turčianska galéria prináša všetkým návštevníkom sériu zaujimavých výstav. Pozrime sa podrobnejšie, čo v galérii na jeseň nájdeme:

Vzácna výstava Vladimíra Plachého – Turiec

Vladimír Plachý je umelcom dnešného sveta. Maľuje náročne a pre väčšinu divákov pútavo. S realitou sa vyhráva do poslednej čiarky. Dáva jej impresiu okamihu tak vznešene, akoby vôbec nejestvoval. Aj v tom je význam umenia. Vie uchopiť neuchopiteľné. Aj vďaka obrazom umelca, dokážeme nielen vidieť, ale predovšetkým pociťovať túto krajinu inak, dokážeme lepšie a hlbšie prežiť jej tvár a uvedomiť si jej jedinečnosť.

Autor, ktorý rád vyhľadáva miesta s podmanivou atmosférou a silným duchovným významom. Rád a často zobrazuje na svojich obrazoch malebné zákutia, romantické uličky, prírodné scenérie, sedliacke domy či miesta pripomínajúce detstvo. Kolekcia obrazov Vladimíra Plachého je o identite Turca pre ľudí, ktorí ju hľadajú, alebo potrebujú. Je však aj pre všetkých nás.

Vzácnu výstavu obrazov s názvom Turiec otvoria v Turčianskej galérii už tradične, najbližší štvrtok, 25. 9. 2014 o 17.00 hodine. Kurátorom výstavy je Ľuboslav Múza a v kultúrnom programe vystúpi Pavol Hammel.

Zuzana Flimelová, Igor Ondruš: ON, ONA, ONÉ + Mária Balážová: Od poriadku k chaosu

Vo štvrtok, 11. 9.2014 sme v Turčianskej galérii otvorili novú dvojvernisáž. Prvá výstava  od výtvarníkov Zuzany Flimelovej a Igora Ondruša s názvom ONA a ON a ONÉ  otvára v umení ešte vždy tabuizované témy spojené s erotikou, sexualitou a telesnosťou. Kým Zuzana Flimelová rozoberá skôr traumatické stavy tela a duše, tak Igor Ondruš svoje pozorovania  maskuje do masochistických stereotypov, avšak vždy hravo a s ironickým odstupom toho, ktorý vie že svet miluje „zábavu a divadlo“.  Výstava sa koná pod taktovkou kurátorky Beáty Jablonskej.

DSC_1368

Druhou novootvorenou výstavou je retrospektívna výstava podcyklov veľkej hadej geometrie, ktorú pripravila výtvarníčka Mária Balážová. Kurátorom tejto výstavy je Roman Gajdoš. Mária Balážová predstavuje v Turčianskej galérii svoj nielen v našom prostredí výnimočný a ojedinelý variant postgeometrickej maľby. Jej výnimočnosť spočíva v povahe jej postgeometrickej maľby, ktorá na rozdiel od tvorby jej predchodcov, ale aj súčasníkov má genderovú povahu, ide o „ženskú geometriu“. Feministické teórie podrobili abstrakciu na mnohých frontoch zdrvujúcej kritike. Preto je verzia Márie Balážovej kľúčovou ukážkou používania nemimetickej maľby na tlmočenie genderových obsahov.

DSC_1412

Obe výstavy sú otvorené až do 2. novembra tohto roku.

foto, text : Terézia Závacká

/ 2950 Articles

Red

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).