O ĽUĎOCH A PSOCH

Značky: ,

Všimla som si, že na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva v Martine sa riešili problémy mestského útulku pre psov. Na činnosť tohto zariadenia mám svoj názor ale ten zverejním neskôr. Dnes sú aktuálnou témou dane za psov. Patrím k tým, ktorí si ich riadne platia. A preto sa úplne oprávnene pýtam na čo sú tieto peniaze, ktoré putujú do mestskej kasy, vlastne používané? Za štyri a pol roka čo máme doma psíka, som iba raz zaznamenala mestskú aktivitu, ktorá sa psíkov týkala. Po ostatných komunálnych voľbách sa demonštratívne po trávnikoch premávali vysávače psích exkrementov a pán primátor Hrnčiar v médiách žiaril pýchou a spokojnosťou nad týmto počinom. Onedlho vysávače úplne zmizli, exkrementy ostali. A v médiách zrazu – ticho!

IMG_1955

Áno, tie nešťastné exkrementy. Nikdy sa nevyberiem na prechádzku so psíkom bez igelitových sáčkov a všetko po ňom dôkladne „upracem“. Keby tak robili všetci majitelia psíkov, problém by neexistoval. Áno, som za to aby sa všetci psíčkari správali voči svojmu okoliu zodpovedne. Aj mne prekáža keď na chodníku alebo na trávniku stupím do psieho … , ktoré tam ostalo po psíkovi s nezodpovedným majiteľom.

Špina a neporiadok.

Ale čo tie ľudské odpadky? Tie nám neprekážajú? Priznám sa, že kým som nezačala chodiť na pravidelné prechádzky so psíkom po Jahodníkoch, Ľadovni a do centra mesta ani som si neuvedomovala aký je Martin neuveriteľne špinavý. Kým bol náš labrador šteniatkom, bol veľmi zvedavý a pažravý. Chcel prekúmať každý papier, plast, sklo, plechovku, všetko čo sa na chodníkoch a trávnikoch povaľovalo. Musela som neustále byť v strehu aby nekonzumoval odpadky, ktoré sa všade povaľovali – od zvyškov potravín, cez kartóny, fľaše, až po kusy oblečenia. Jemu chutilo všetko a vtedy som si uvedomila v akom prostredí to žijeme! Aký humus po sebe na verejných priestranstvách zanechávajú ľudia. Nie vždy schválne. Často sú na vine aj preplnené kontajnery, z ktorých sa pri väčšom vetre odpadky vyberajú na potulky po sídliskách.

Za čo platíme?

IMG_1957Ale za čistenie a údržbu poriadku v meste predsa platíme zo spoločného, súkromnej firme. Ako je možné, že je také špinavé? Veď keď už nedokáže z našich daní radnica vytvoriť na sídliskách vyhradené priestory pre venčenie psíkov, kde by sme si poriadok sami udržiavali, nech sa postará aspoň o to aby sa nám psíci neotrávili ľudskými odpadkami, ktorých je plné mesto. Mimochodom, je tu jar. Veľmi ma zaujíma, kedy a či vôbec niekto v tomto meste odstráni množstvo drobného štrku, ktorý na chodníkoch a uliciach ostal po zimnom posype.

Ivana Farská

 

/ 2951 Articles

Red

One Comment

  1. Viola

    Ivana Farská pridavam sa aj ja mam psa a mozem zodpovedne povedat , ze sa moj pes na chodniku sidlisku nevyspinil ale zas si zopar raz rozrazil labu od rozbitej flase,,, byvam v kosutoch 2 a pod nadjazdom smer l.mikulas je kopec odpadkov .. a nie su to psie , ale od ludi , ktori to tam vyhodili…a inac vysávače psích exkrementov VACSINOU VYSAVALIi LUDSKE OHORKY CIGARIET….

    Odpovedať

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).