Novembrový program galérie obohatia dve nové expozície

Tagged: , , , ,

Rudolf Sikora: Foto (ne)odchádzanie

Turčianska galéria  každoročne predstavuje tvorbu jedného z umelcov, ktorí stáli pri zrode konceptuálneho umenia a umenia akcie na Slovensku a Rudo Sýkora patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej výtvarnej scény.

Médium fotografie fascinuje Rudolfa Sikoru predovšetkým pre  „nevyčerpateľnú“ komunikatívnosť – potreba jednoznačne odovzdať posolstvo, komunikovať, mentorovať je totiž v jeho živote rovnako silná ako potreba pracovať s nekompromisným nasadením, zaujatím…Systém znakov, symbolov,  textové posolstvá a fotografie, ktorými vykročil v sedemdesiatych rokoch do dialógu s divákom, a opustil  maľbu ako príliš estetické  a príliš efemérne médium, vytvára  postupne „nový“ obraz, „novú nádheru“. Výstava v martinskej galérii trochu pootvorí túto „trinástu komnatu“, dilemu  hédonistického maliara (stále miluje obrazy aj svojich žiakov) a konceptualistu, enviromentalistu, kozmológa, občianskeho  aktivistu.

Venisáž otvoríme už 6. 11. 2014 spolu s výstavou Olinky Lajčiakovej: Jablká a krajina.

S kulminujúcou jeseňou prichádza do Turčianskej galérie farebne vibrujúca výstava  obrazov Olinky Lajčiakovej  „Jablká a krajina“.  Rodáčka z Martina, ktorá žije a tvorí v Bratislave a v Edinburghu,  je  bývalou žiačkou akademickej maliarky Oľgy Krýslovej, ktorá výrazne ovplyvnila jej výtvarne začiatky a pohľad na umenie. Kolekcia obrazov Jablká,  je o štruktúre, tvare a intenzívnej  farbe, bez ambície reálneho stvárnenia ústredného motívu. Vibrujúco rozohraná téma  gigantického jablka na geometrickom pozadí rozhodne nenudí.  V spolupráci s maliarom a galeristom Mirom Gábrišom  bola “kolekcia  jabĺk“ úspešne prezentovaná v  sólových výstavách „Gallery Rent Art“  na Slovensku a v Čechách.

Kolekcia obrazov Krajina  je postavená na fantázii a pocite. Smelé použitie ružovej, fialovej, cyklámenovej,  modrej je impresiou  prírodných krás na  Hebridských ostrovoch, kde  autorka  našla inšpiráciu pre maľbu krajiny. Vrstvením olejovej, občas acrylovej farby, s použitím špachtle, v hrubých nánosoch alebo len jemným ťahom po plátne, striedaním ostrých a mäkkých kontúr,  vytvára autorka hĺbku a štruktúru svojich obrazov, kde farba niekedy prevládne nad pôvodnou výtvarnou predstavou a vedie k nečkanému záveru, hraničiacemu s abstraktnou maľbou.

Výstava začína už 16. novembra a otvorená bude spolu výstavou Rudolfa Sikoru: Foto (ne)odchádzanie.

Terézia Závacká
Turčianska galéria, Daxnerova 2, 036 01 Martin

 

/ 3364 Articles

Red

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).