FLÓRA TURČIANSKEJ ZÁHRADKY : Keď prichádza jar, alebo keď sa príroda prebúdza

Značky: ,

Všetci poznáme tento jav. Ten pocit, keď je vo vzduchu cítiť závan jari. Príroda sa začína meniť, menia sa aj jej farby a vône. V marci sa objavujú prvé jarné kvietky ako napr. deväťsil a podbeľ, v apríli sa k nim postupne pridávajú ďalšie rastlinky.

12650223_10205505796100783_796019838_n

Petasites hybridus, deväťsil hybridný

Možno ste už natrafili pri svojich potulkách lesom na tento jarný kvietok. Vyskytuje sa aj pri okraji lesov v okolí Kláštora pod Znievom.  Typické klasovité súkvetia a neskôr veľké listy sú priam neprehliadnuteľné. Tie sú mohutné, srdcovité a dlhostopkaté a tvoria sa koncom kvitnutia. Plodmi sú nažky s chocholčekom.

Táto trváca rastlina dorastá do výšky 30 – 60 cm, vyskytuje sa prakticky po celej Európe. V prírode ju môžete nájsť rásť pri brehoch potokov a vlhkých lúkach. Obľubuje pôdy vlhké, kamenisté a vápenaté.

Liečivá sila rastlinky bola známa už minulosti. Používala sa nielen na liečenie, ale aj na zaháňanie moru. Predmetom zberu sú podzemky a listy. Droga sa vyznačuje horkou chuťou a zápachom, ktorý je dosť nepríjemný.

12647618_10205505796220786_1137135964_n

Tussilago farfara L. podbeľ liečivý

Žlté hlávky rozosiate po okolí, sú jasným znakom, že k nám zavítala jar. Podbeľ je typickým jarným kvietkom, ktorý sa vyskytuje vôkol našich sídlisk, ale taktiež aj na poliach a prícestiach. Obľubuje najmä vlhkejšie pôdy. Rozšírený nie je len v Európe, ale aj v Ázií a v Afrike. Zaujímavosťou je, že do Ameriky bol privezený.

Pre niekoho burina, pre iného liečivá rastlina – aj takto jednoducho možno opísať tento zlatistý kvietok. Liečebný význam spočíva v tom, že utišuje záchvaty kašľa. Táto vlastnosť sa odzrkadlila aj v jeho názve – „tussis“ znamená kašeľ.

Podbeľ predstavuje trvácu rastlinu s rozkonárenými podzemkami. Stonky sú šupinaté a kvety vytvárajú žlté úbory. Dlaňovité listy, sú na rube plstnaté a tvoria sa po odkvitnutí. Plodmi sú nažky s chocholcom. Predmetom zberu sú kvetné úbory a mladé listy.

12650213_10205505796020781_2005105310_n

Turčianska záhradka ponúka pestrú paletu rastlín, z ktorých mnohé majú liečivé účinky. Vznik a vývoj liečivých rastlín siaha do hlbokej minulosti, až k obdobiu druhohôr. Práve druhohory napomohli vzniku vápencových substrátov, ktoré sú dôležité pre liečivé rastliny. Je potrebné uvedomiť si, že vegetačné podmienky sú nesmierne dôležitým elementom, ktorý ovplyvňuje látky v divo rastúcich rastlinách.

Druhým nemej podstatným faktorom, či už pri zbere, alebo samotnom pestovaní je nevyhnutnosť poznania  termínu kvitnutia, čo je predmetom zberu a kedy je možné uskutočniť zber. Samozrejme každá rastlina  na základe účinných látok, ktoré obsahuje má iný vplyv na  ľudský organizmus.

Medzi účinné látky rastlín patria: alkaloidy – „pôsobia ako špecifické, silné rastlinné jedy“ (citát – Veľký atlas liečivých rastlín), glykozidy, saponíny – „sú schopné hemolyzovať krvinky človeka, to znamená, že sú schopné z červených krviniek uvoľňovať heomoglobín“ (citát – Veľký atlas liečivých rastlín), horké látky – ovplyvňujú chuťové orgány, zvyšujú chuť do jedla a pôsobia na vylučovanie žalúdočných štiav, triesloviny – zmierňujú bolesti, aromatické látky, silice, mastné oleje – využívajú sa v na prípravu liečiv, v priemysle a pri výrobe potravín, glukokiníny (rastlinné inzulíny) – ovplyvňujú hladinu cukru v krvi, rastlinné slizy, rastlinné hormóny – ovplyvňujú látkovú premenu a rast, fytoncídy – „sú antibiotiká vyšších rastlín s antimikrobiálnym účinkom“ (citát – Veľký atlas liečivých rastlín).

12607140_10205505796140784_675293465_n

Dôležitosť poznania rastlín si uvedomovali ľudia už dávno v minulosti. Pochopili, že vďaka poznaniu rastlín je možné vytvárať liečivá, ktoré pomáhajú prinavrátiť zdravie.  Liečivá sú pripravované z rastlinných drog, farmaceutických surovín a chemikálií. Je možné ich použiť na vnútorné i na vonkajšie použitie.

Tu treba však upozorniť na podstatný fakt, ktorým je spôsob uskladnenia. Obzvlášť opatrný treba byť pri liečivách, ktoré môžu mať v konečnom dôsledku fatálne následky pri deťoch. Okrem iného spôsob uskladnenia ovplyvňuje liečivo ako také. Nesprávne uskladnené liečivá môžu  po požití poškodiť zdravie človeka.

Liečivé rastliny majú praktické využitie, či už v podobe odvaru, záparu, čaju, alebo prípadne obkladu a kúpeľa. Stále treba mať však na pamäti, ktoré rastliny sa ku ktorému účelu hodia, ako ich správne skombinovať a spracovať. Netreba s nimi zbytočne experimentovať, veľmi ľahko môže dôjsť k zámene za jedovatý druh. Preto je namieste patričná dávka znalosti, vedomosti a opatrnosti.

12650213_10205505796020781_2005105310_n

Tatiana Plešová, foto: autorka

/ 2990 Articles

Red

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).