ZIMNÉ ČARO ŠÚTOVSKÉHO VODOPÁDU.

Značky: , , , , ,

Najvyšší vodopád v Malej Fatre je napájaný vodami  Šútovského  potoka, ktorý pramení v zaujímavom skalnom útvare Mojžišove pramene. Nachádza sa vo výške 830 m. n. m, približne 4 kilometre severne od obce Šútovo. Cez Šútovskú dolinu je vybudovaný náučný chodník popri Šútovskom potoku a končí až pri vodopáde, ktorý je cieľom turistických vychádzok najmä v letných mesiacoch. Ale oplatí sa ho navštíviť aj v zime.

Nedeľné ráno začiatkom februára bolo jasné a mrazivé. Ideálne na objavovanie ľadovej krásy Šútovského vodopádu. Mrzlo, až prašťalo už niekoľko dní po sebe a tak sa dalo tušiť, že v miestach kde Šútovský potok padá z výšky 38 metrov, vyčarí príroda zaujímavé ľadové divadlo.

Auto sme zaparkovali neďaleko ústia Šútovskej doliny a odtiaľ sme sa spolu s kamarátom Ľudom vybrali po modrej značke nahor, k vodopádu. V lete je to pohodlná prechádzka. Teraz to bolo trochu iné. Sneh nám siahal dobre povyše kolien. Našťastie už ním viedol „prešľapaný“ chodník, inak by nás čakala poriadna lopota. No aj tak sme sa cestou museli niekoľkokrát prebrodiť cez nánosy snehu a kmeňov stromov, ktorými chodník zatarasili menšie, či väčšie lavíny, čo sa spustili z okolitých svahov. Ale to už patrí k zimnému dobrodružstvu a ešte väčšmi dráždilo našu zvedavosť. Čo nás čaká pri vodopáde ?

Po viac ako poldruha hodine  chôdze sme to konečne uvideli na  vlastné oči. A neboli sme sklamaní! Padajúca voda sa vynárala iba na niekoľkých miestach spod ľadového príkrovu, ktorý zovrel celý vodopád a vyzdobil ho útvarmi  nečakaných tvarov. V hornej časti mráz zatiahol záves z obrovských cencúľov, v ktorých sa trblietali lúče slnka a rozsvecovali ich krištáľovú krásu. V strede sa na okrajoch padajúcej vody vytvorili romantické, čipkované ľadové záclonky. A v spodnej časti akoby  sa zhromaždili ľadové medúzy, ktoré však trochu pripomínali aj bizarné hríby. Jednoducho – scéna z nádhernej, fantastickej  rozprávky!

Kým sme sa venovali foteniu a filmovaniu, postupne sa pod vodopádom zhromaždilo viac obdivovateľov poetickej scenérie. Nik nešetril obdivom. Nuž sme si s Ľudom na tú krásu štrngli termoskami s horúcim čajom a pomaly sa pobrali zo sveta fantázie a romantiky, späť do reality

[jwplayer config=“Regionportal 640″ mediaid=“50″]

Ján Farský

/ 11 Articles

LoP

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).