TURČIANSKA ZÁHRADKA : Šútovský vodopád

Značky: , ,

Šútovský vodopád

1Najvyšší a najpôsobivejší vodopád v Malej Fatre je napájaný vodami Šútovského potoka, ktorý pramení v zaujímavom skalnom útvare Mojžišove pramene. Vodopád má celkovú výšku 38 metrov. Vznikol následkom vyzdvihnutia pohoria a poklesu Turčianskej kotliny. Nachádza sa vo výške 830 metrov nad morom, približne 4 km severne od obce Šútovo. V Šútovskej doline je vybudovaný náučný chodník popri Šútovskom potoku a končí až pri vodopáde. Ten má svoje čaro v každom ročnom období, ale najnavštevovanejší je v letných mesiacoch. Zo Šútova sa k nemu dostanete po modrej turistickej značke. V lete je to pohodlná prechádzka.

I keď je vodopád návštevníkmi vyhľadávaný najmä v letných mesiacoch, úžasné ľadové divadlo ponúka práve v zime, v období keď dlhšie mrzne. Vtedy sa padajúca voda vynára iba na niekoľkých miestach spod ľadového príkrovu, ktorý zviera celý vodopád a zdobí ho útvarmi nečakaných tvarov. S kamarátom Ľudom Varechom sme si ho boli pozrieť pred tromi rokmi, začiatkom februára. Niekoľko dní predtým mrzlo, až prašťalo a tak nás ľadová rozprávka nesklamala. V hornej časti vodopádu mráz zatiahol záves z obrovských cencúľov, v ktorých sa trblietali lúče slnka a rozsvecovali ich krištáľovú krásu. V strede sa na okrajoch padajúcej vody tvorili romantické, čipkované, ľadové záclonky. A v spodnej časti zase akoby sa zhromaždili priesvitné ľadové medúzy, ktoré však trochu pripomínali aj bizarné ľadové hríby. Jednoducho – scéna z nádhernej, fantastickej rozprávky! Veď – posúďte sami. Pozrite si krátke video, ktoré sme tam nakrútili.

Samozrejme, ľadová scenéria je vždy iná, mení sa rok , čo rok, zimu, čo zimu. Ale práve v tom je čaro tohto miesta. Môžete ho navštevovať v lete, na jeseň, v zime a vždy vás niečím prekvapí. Podoby a premeny fatranských vôd budú lákať vnímavých návštevníkov neustále.
Ján Farský, foto: autor

/ 175 Articles

Ján Farský

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).