TAJOMNÉ MIESTA TURCA – Prepadlisko pod Flochovou

Značky: , , ,

Jedno zo zaujímavých, málo známych miest turčianskeho regiónu leží pri jeho južnej hranici medzi obcou Čremošné a najvyšším bodom Kremnických vrchov – Flochovou. Dostanete sa k nemu po modrej turistickej značke od horského hotela Bartoška, približne po polhodine chôdze. Z lesnej cesty vás k nemu privedie turistická smerová tabuľa. Bez nej by ste si ho v lese asi ťažko všimli. Treba odbočiť po nenápadnom chodníčku doľava, modrá značka pokračuje ďalej na Flochovú. Málokto vie o tom, že je to jeden z najvyšších vulkánov Slovenska. So stopami vulkanickej činnosti sa tu dá stále stretnúť aj dnes, hoci táto bývalá sopka už dávno žiadnu lávu nechrlí.

[jwplayer config=“Regionportal 640″ mediaid=“2630″]

S kamarátmi z Jaskyniarskeho klubu Speleo Turiec sme si prepadlisko obzreli už minulého leta. S nápadom vybrať sa tam aj v zime prišiel Ľudo Varecha. Počkali sme na vhodné počasie a v jednu už predjarnú, slnečnú ale mrazivú nedeľu, krátko pred obedom sme vyrazili. Cesta bola zľadovatená a zasnežená. Na poslednom úseku sme sa už brodili v panenskom snehu po stopách, ktoré tam deň predtým, zanechal Ľudo s manželkou. Lebo Ľudo nič nenechal na náhodu a predtým ako sme tam vyštartovali s foťákmi, kamerami a svetlami, zobral manželku a urobili statočný prieskum, či je v prepadlisku „dobre namrznuté“. A veruže bolo! Krásna ľadová výzdoba nás vítala už pri vchode do jaskyne na dne prepadliska. Kým sme sa motali hore, na okraji prepadliska, slnko putovalo po oblohe a keď sme zostúpili do jaskyne, svietilo pomedzi stromy priamo do jej vchodu. Jej členitá klenba a ľadové sochy vytvárali dojem, že vstupujeme do tajomnej gotickej kaplnky. Asi nemá zmysel podrobne opisovať krásu a poéziu tohto miesta. Môžete si ju pozrieť na fotografiách a videu. Bolo úžasné byť v tej chvíli na tom mieste, pretože celá scenéria, ktorú sme tam našli bola veľmi krehká a pri najbližšom oteplení sa stratí. A keď potom v zime voda v jaskyni znovu namrzne už to budú úplne iné útvary, scény, ľadové príbehy. Preto sme sa trochu nemotorne, ale čo najopatrnejšie pohybovali medzi ľadovými sochami a fotili, filmovali, aby sme sa o túto neopakovateľnú chvíľu mohli aspoň sprostredkovane podeliť aj s vami.

Približne po hodine fotenia a filmovania sme vyliezli z jaskyne a prepadliska. Na jeho okraji pripravil Ľudo tradičný kávový rituál – varenie a servírovanie kávy uprostred prírody. Medzi dúškami horúceho nápoja mi porozprával o tom, že keď sa začnú snehy riadne topiť, v útrobách jaskyne padá do hĺbky vodopád. Ďalšie tajomstvo, ktoré chceme vidieť a zdokumentovať. Reportáž prinesieme na našom portáli.

Ján Farský

foto: autor

kamera: Ľudo Varecha, Ján Farský

 

/ 2944 Articles

Red

3 Comments

 1. Martin

  Parada, keby sa este dalo k takymto clankom pridať mapu, kde sa popisovana vec nachcadza, alebo gps suradnice, nemalo by to chybu…..

  Odpovedať

  • Red

   No pouvazujeme o tom, nie je to zly napad. Pravdepodobne sa tam teda este budeme musiet vratit 🙂 ale dakujeme pekne za podnetny komentar!

   Odpovedať

   • Martin

    Vsak staci google mapka…

    Odpovedať

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).