MESTO PODPORÍ FERRATU

Tagged: , , , ,

SONY DSC

V pondelok 25. novembra po približne trištvrte hodinovej diskusii, ktorá sa krútila väčšinou okolo športu, výške a forme finančných príspevkov na martinský hokej a ostatné športové kluby, poslanci mestského zastupiteľstva napokon jednomyseľne schválili rozpočet na rok 2014.
Dobrou správou pre priaznivcov turistiky a obdivovateľov našej Turčianskej záhradky je, že z rozpočtu vyčlenili sumu päťtisíc eur na dobudovanie Ferraty na Martinské Hole. Túto myšlienku v mestskom parlamente podporoval najmä poslanec Igor Homola, ktorý povedal: „Som rád, že sa mi podarilo presvedčiť kolegov poslancov a budú uvoľnené peniaze na Ferratu“. Ocenil nadšenie a prácu dobrovoľníkov ktorí túto turistickú atrakciu vymysleli a len za podpory sponzorov vybudovali jej prvú fázu a neustále v jej budovaní pokračujú. Podľa neho takýto projekt, ktorý sa za krátku dobu stal známym nielen na Slovensku ale aj v zahraničí si zaslúži od mesta oveľa väčšiu podporu ako 500 eur, ktoré venovalo v tomto roku.

IMG_1200 (2) (427x640)

Päťtisícovú dotáciu privítal aj jeden z otcov myšlienky, horský záchranár František Časo: „ Veľmi nás teší, že Ferrata dostane takúto podporu. Len čo na jar zíde sneh, pustíme sa do roboty. Vybudujeme ešte 15 mostíkov. Chceme jeden z chodníkov doviesť aj k bývalej štôlni a osadiť tam tiež informačnú tabuľu o ťažbe. Okrem toho plánujeme vytvoriť ďalšie oddychové zóny s lavičkami, stolmi a informačnými tabuľami o tunajšom horstve a zaujímavostiach v lokalite Pivovarského potoka. Na štarte pri konečnej autobusovej zastávke na Stráňach umiestnime veľké pútače s plánom Ferraty, bezpečnostnými a ďalšími pokynmi. Do letných prázdnin by malo byť všetko hotové a celá trasa bude označená červenou turistickou značkou. V týchto dňoch vo vrcholovej časti, kde sa spájajú obe trasy Ferraty sme umiestnili knihu návštev v nerezovom obale a na veľkej skale na tomto mieste sme vztýčili aj symbol Slovenska – dvojkríž. Návštevnosť je od otvorenia veľmi veľká, takže stále niečo opravujeme, upravujeme.“
Našu redakciu, ktorá ako prvá prešla celú Ferratou s kamerou a priniesla z tohto zážitku videoreportáž, teší, že sa napokon stretlo nadšenie a ohromné pracovné úsilie budovateľov Ferraty so záujmom a podporou martinského parlamentu. Kiež by takýchto zmysluplných, zaujímavých projektov vznikalo v meste a jeho okolí čo najviac. Pomohlo by to cestovnému ruchu aj obyvateľom Martina.

Ján Farský, foto: autor

IMG_1159 (2) (427x640)IMG_1184 (3) (427x640)
IMG_1177 (2) (427x640)

/ 175 Articles

Ján Farský

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).