TAJOMNÉ MIESTA TURCA – vodopády, vodopádiky a vyvieračky

Značky: , , ,

Pohoria Malá a Veľká Fatra sú okrem atraktívnych a zaujímavých krasových útvarov známe aj množstvom vodopádov, vodopádikov a vyvieračiek. Mnohé z nich sa strácajú v podzemí a na inom mieste sa zase derú na povrch. Jednou z aktivít členov Jaskyniarskeho klubu Speleo Turiec je aj mapovanie a dokumentovanie týchto tokov. Ja som sa k tejto aktivite pridal v jednu mrazivú zimnú nedeľu, keď sme sa spolu s Ľudom Varechom symbolicky vybrali k najznámejšiemu a najvyššiemu vodopádu v Malej Fatre, Šútovskému vodopádu. Napájaný je vodami Šútovského potoka, ktoré tu padajú z výšky 38 metrov. Vďaka dlhotrvajúcim mrazom sa padajúca voda iba na niekoľkých miestach vynárala z ľadového príkrovu, ktorý zovrel celý vodopád a vytvoril úžasnú rozprávkovú scenériu. Obdivovali sme iskrivé, obrovské cencúle, romantické priezračné záclonky, ale aj veľké ľadové medúzy v spodnej časti. Šútovský vodopád je známy a navštevovaný predovšetkým v letných mesiacoch, ale v zime keď dlhšie mrzne, ponúka nevšedný zážitok.

[jwplayer config=“Regionportal 640″ mediaid=“2340″]

Oveľa menší a pred zrakmi turistov ukrytý je vodopádik v jednej z bočných doliniek Belianskej doliny. K tomu sme sa vybrali s Ľudom v jeseni minulého roka. Potok tu padá v niekoľkých malých kaskádach približne z výšky 12 – 15 metrov. Zaujímavá je okrem neho okolitá skalná kulisa. Na jeho ľavej strane sa týčia biele bralá do veľkej výšky. Spolu so zurčiacou vodou prepadajúcou dole cez kamenný prah, pestrofarebným lístím jesennej prírody, kameňmi obrastenými hustým, zeleným machom a tajomnou atmosférou údolíčka, vytvárali zaujímavé divadlo.

V ten deň sme sa vypravili ešte k jednému vodopádu, takému ukrytému, že sme ho ani my neuvideli. A to preto, lebo sa vytvára iba pri veľkých prietokoch vody po výdatných dažďoch a po jarnom topení snehu. Nachádza sa v závere Suchej doliny, rovnobežne sa tiahnucej s dolinou, v ktorej sme obdivovali predchádzajúci vodopád. Záver Suchej doliny tvoria impozantné bralá, s prevismi a niekoľkými väčšími i menšími otvormi v rôznej výške. Keď sa tu vytvorí vodopád, padá do hĺbky zo skalnej steny, stráca sa v podzemí a na povrch vyviera približne o 80 metrov nižšie . Z tejto vyvieračky potom už vody tečú korytom ako potok.

Na našich malých výpravách som si uvedomil aký tajomný, rôznorodý a pre väčšinu z nás úplne neznámy je život vody, ktorá sa rodí vo Fatre a potom v podzemí alebo na povrchu putuje Turčianskou záhradkou a živí polia, lúky…Aby sme aspoň trochu poodkryli jej tajomstvá, určite sa znovu vyberieme za vodopádmi a vyvieračkami v pohoriach, ktoré nás obklopujú.

 

Ján Farský

foto a video: autor

 

/ 2951 Articles

Red

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).