Blatnický hrad (Turistický cieľ cestovanie bez bariér)

Značky: , , , ,

Zrúcanina kráľovského hradu Blatnica sa nachádza na nízkom vápencovom chrbte Plešovice oddeľujúcom Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny, vo výške 685 m.n.m., 2 km severne od rovnomennej obce. Napriek zložitejšej prístupnosti je tento hrad cieľom aj pre turistov so zníženou schopnosťou pohybu.

Základné informácie

Blatnický hrad

Adresa : Gaderská dolina

GPS: 48°56′50″S 18°56′51″V

Telefon :

E-mail : diadem.zzhb@gmail.com

Typ objektu : Zrúcanina hradu

Príslušenstvo :

Parkovanie : Záchytné parkovisko sa nachádza cca kilometer od vjazdu do Gaderskej doliny pri chatovej osade Gader. Je vzdialené cca 30 minút chôdze od hradu. Kapacita je 30 áut.

Dopravná dostupnosť automobilom : Autom je možné absolvovať len časť trasy k hromadnému parkovisku v blízkosti osady Gader.

MHD zastávka : Blatnica, konečná

Názov vlakovej zastávky : Kláštor pod Znievom

Vzdialenosť vlakovej zastávky : 11 km

Vzdialenosť od centra peši : 3,7 km

Cyklistické cesty v okolí : Cesta SNP

Charakteristika

Zrúcanina kráľovského hradu Blatnica sa nachádza na nízkom vápencovom chrbte Plešovice oddeľujúcom Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny, vo výške 685 m.n.m., 2 km severne od rovnomennej obce. Vznikol v druhej polovici 13. storočia na ochranu obchodnej cesty via magna, vedúcej z Nitry na sever k Baltu a prvú správu o ňom máme z roku 1300. Hrad sa skladal z dlhého, pomerne úzkeho paláca, zosilneného na severnej a južnej strane polkruhovitými vežami a chráneného na severovýchodnej strane strmou priepasťou. Západná veža, postavená na zraniteľnejšom mieste, je oveľa mohutnejšia a väčšia ako východná.

Súčasný stav: Zachované je murivo západnej veže, ktorá sa čnie aj dnes do veľkej výšky a sú na nej vidieť štrbinové strieľne. Horný hrad zovretý medzi dve veže sa bohužiaľ značne rozpadáva – hlavne jeho spojovacia palácová časť. Na hospodárskych budovách v dolnom hrade je celkom zachovalé nárožné kvádrovanie. Murivo sa pomaly zvetráva do doliny, hlavne nad strmým úbočím. Na obe plochy po baštách je možné vystúpiť a je odtiaľ nádherný výhľad. Blatnický hrad je obľúbený turistický cieľ hlavne kvôli krásnym výhľadom na Gaderskú dolinu a okolie Blatnice.

Otváracia doba : nonstop

Prístupnosť

A. Prístup k objektu

Do areálu hradu je zhodný vstup pre všetkých.  Vstup je pre vozíky neprístupný. Ťažko prístupný pre imobilných.

Prvý úsek je asfaltový povrch až po prvú horáreň, cca 15 minút chôdze od parkoviska. Povrch je udržovaný. Šírka cesty je 4,5 m. Sklon úseku je 2 stupne.

Druhý úsek vedie okolo horárne spevnenou zvážnicou. Povrch je striedavo hlina a makadam. Sklon je 4 – 5 stupňov. Dĺžka úseku je cca 1km až do lesného porastu.

Tretí úsek vedie lesom. Povrch je udupaná hlina miestami s nerovnosťami a kameňmi. Priečny sklon do 20 stupňov, pozdĺžny sklon je do 10 stupňov. Šírka chodníka je 1 až 1,2 m. Dĺžka úseku je cca 500 m.

Žiadny úsek prístupového chodníku nie je osvetlený.

B. Vonkajšie priestory

Povrch komunikačných trás: udupaná hlina so značnými nerovnosťami. Skalnaté výbežky. Povrch nie je prispôsobený pre pohyb na vozíku. Trasa nie je udržovaná. Je široká 1,5 – 2,5 m.

Výškové rozdiely sú cca 30 cm. Cestu na hradnú vežu tvoria prírodné schody. Objekt nie je vybavený výťahom ani plošinou. Priečny sklon je značný od 20-30 stupňov.

Vodiace línie neexistujú.

V areálu hradu sú 3 odpočinkové miesta s drevenými lavičkami. Výška lavičky je 48cm. Lavičky sú bez opierok na ruky, prístupné bez prekážky.

Bezbariérové WC neexistujú.

C. Vnútorné priestory

Vstup je zhodný pre všetkých návštevníkov. Vstup šírky 1,2 – 1,5 m s prírodnými prekážkami. Nie je priestor pre manipuláciu a nie je vhodný pre vozíčky.

Komunikační cesty v budove –  vyšlapaný chodník, šířka 60 cm – 2m. Prekážky – suť a kameň, jámy, kláty, korene stromov.

V priestoroch hradu sa nachádzajú prírodné lavičky bez opierok

Toaleta nie je

Expozícia nie je prístupná pre ťažko postihnutých

Značenie Informačným systémom – Prírodná expozícia bez popiskov

Okolie

  • Múzeum Karola Plicku
  • Národný park Veľká Fatra
  • Kúpele Turčianske Teplice
  • Obec Mošovce

/ 65 Articles

Dalibor Steindl

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).