ČAROVNÉ MIESTA TURCA – Blatnická dolina

Značky: , ,

Obec Blatnica, ležiaca pod impozantnou kulisou Veľkej Fatry, je najmalebnejšou dedinou Turca. Tak ako prostredie v ktorom leží, veľmi zaujímavé sú aj dejiny a história tohto čarovného turčianskeho zákutia. Oblasť bola osídlená už v mladšej dobe kamennej, v 5. – 4. tisícročí pred Kristom. Dokazujú to archeologické nálezy v jaskyni Mažarná, ktorá sa nachádza v úbočí Tlstej, 300 metrov nad hladinou Gaderského potoka. Dejiny tu zanechali aj pamiatky v podobe zrúcanín Blatnicého hradu ukrytých v lesíku nad obcou a Prónayovskej kúrie priamo v jej centre. Dedinu v minulosti preslávili najmä olejkári a šafraníci. Po nich tu ešte dodnes zostali roľnícko – šafranícke murované domy z 19. storočia s typickou mohutnou klenutou bránou.

Takéto skalné hradby sú pre Blatnickú dolinu typické

Okolité prostredie Blatnicu priam predurčuje na to, že je vyhľadávaným centrom letnej turistiky a cykloturistiky. V zime tu zase nájdete vhodné bežkárske terény a neďaleké zimné strediská poskytujú výborné možnosti lyžovania. Ak chcete v tomto nádhernom kraji stráviť viac dní, ideálnu ponuku ubytovania a stravovania nájdete v hoteli Gader. Okrem domácej stravy a kvalitného ubytovania za rozumné ceny, ponúka tento vidiecky hotel aj krásne, romantické výhľady na panorámu turčianskej časti národného parku. Blatnica je vstupnou bránou do najkrajších dolín Veľkej Fatry – Gaderskej a Blatnickej doliny. Na rozdiel od hojne navštevovanej Gaderskej doliny, v Blatnickej je väčší pokoj a preto je ešte čarovnejšia. Kaňonovitá dolina, hlboko zarezaná vo vápencových a dolomitových horninách je dlhá 8 kilometrov. Je lemovaná pôsobivými končiarmi hrebeňa od Haľamovej kopy po Ostrú. Jej dnom preteká bystrý Blatnický potok s priezračnou vodou. Bralnaté steny a veže sa dvíhajú niekde priamo nad ním, inde vyrastajú vysoko z úbočí. Približne po 4 kilometroch chôdze sa dostanete k zaujímavému prírodnému výtvoru – skalnému oknu. Je akoby vytesané do bieleho vápencového brala so skalnými vežičkami, ktoré pripomína hradby. Vegetácia v doline je veľmi bohatá a pestrá. Nájdete tu typické vápencové bučiny s reliktnými porastmi borovice. Na lúkach a svahoch rastie množstvo kvetov. V hornej časti doliny akoby čakali na návštevníkov zákutia celé porastené mätou. Jej vôňa sa mieša s vôňou živice. Inde vás zase pri potoku ohúria obrovské lopúchy.

Turisticky veľmi príťažlivá dolina je aj východiskom pre túry na okolité končiare a tvorí prístup z Turca na hlavný hrebeň Veľkej Fatry, do oblasti Krížnej a Kráľovej Studne.

Ján Farský, foto: autor

Galéria k článku

 

/ 175 Articles

Ján Farský

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).