Liptov

Fotogaléria Liptova

Liptov patrí k najrozľahlejším a najkrajším regiónom Slovenska. Rozkladá sa v Liptovskej kotline popri najdlhšej slovenskej rieke, ktorá vznikla spojením Čierneho a Bieleho Váhu pri Kráľovej Lehote. Do Váhu sa vlievajú desiatky horských potokov a riečok z okolitých pohorí. Na východe hraničí región s Prešovským, na juhu s Banskobystrickým krajom, na severozápade s Oravou. Na jeho územie zasahujú tri národné parky: z východu Tatranský, Nízkotatranský z juhu a Národný park Veľká Fatra sa rozkladá na západe.
Západná časť Vysokých Tatier zasahujúca do regiónu sa nazýva aj Liptovské hole. V južnej časti sa do nich vchádza dolinami z obcí Žiar, Smrečany, Bobrovec, Jakubovany, Matiašovce. Západnú časť charakterizuje dolomitová rázsocha Sivého vrchu, východnú masív Baranca. Najvyšším vrchom Liptova je Bystrá (2248 m).
Nízke Tatry delia Liptov od Horehronia, na ktoré vedie cestná spojnica cez Bociansku dolinu a horské sedlo Čertovica. Veľkú Fatru v dolnej časti regiónu charakterizujú dlhé lesnaté doliny, vo vyšších partiách sú lúčiny. Osobitým horstvom sú krasové Chočské vrchy v severnom susedstve Oravy.
Administratívnym sídlom a hospodárskym centrom Dolného Liptova je Ružomberok. Okresným sídlom hornej časti regiónu je Liptovský Mikuláš. Tretím mestom je Liptovský Hrádok. Všetky sú významnými hospodárskymi, kultúrnymi a turistickými centrami Liptova. Zaujímavú históriu a turistický význam majú mnohé z viac ako sedemdesiatich obcí regiónu.
Liptov ponúka bohaté možnosti na turistiku a lyžovanie. Má optimálne podmienky na horskú aj cestnú cyklistiku. Cez región vedie diaľnica od Ivachnovej až po Važec, takže na ostatných cestách je menšia hustota premávky. Obľúbené sú trasy okolo Liptovskej Mary, cez Čiernovážsku či Demänovskú dolinu. Výlety na bicykloch možno kombinovať s pešou turistikou. Z vodných športov možno pestovať kanoistiku na rieke Váh už od Kráľovej Lehoty, na jar aj na úseku Čierny Váh. Vyhľadávaný je úsek na riečke Belá, ktorá pri Liptovskom Hrádku ústi do Váhu. Areál vodného slalomu v Lipt. Mikuláši ponúka divoký rafting. V Jasnej (Chopok, Rovná hoľa), na Donovaloch, Rohačke (Iľanovo pri Liptovskom Mikuláši) si možno vyskúšať paragliding.

Sídlo Dolného Liptova a jeho okolie
Ružomberok
Sídlom Dolného Liptova je Ružomberok. Ako banícka osada sa spomína roku 1233, mestské práva dostal roku 1318. Roku 1390 kráľ Žigmund Luxemburský predal Ružomberok panstvu hradu Likava. Tento štatút trval viac ako štyri a pol storočia. Závislé postavenie mesta sa skončilo až v revolučnom roku 1848. Ružomberok má dlhodobú tradíciu textilného, celulózového a papierenského priemyslu, ktorý ho v 19. storočí zaradil medzi najväčšie slovenské mestá. Architektonickou dominantou na návrší mesta je farský Kostol sv. Andreja zo 14. storočia. Vedľa neho stojí neorenesančná radnica postavená roku 1897. Jej súčasťou bola fara, v ktorej až do svojej smrti roku 1938 býval Andrej Hlinka. Pôsobenie katolíckeho kňaza pripomína mauzóleum pod kostolom, zakomponované do areálu Veľkých schodov. Zaujímavým architektonickým objektom Hlinkovho námestia je Mariánsky stĺp z roku 1858. V centre mesta je to hotelový a kultúrny architektonický komplex Kultúra.
Liptovské múzeum
V meste sídli Liptovské múzeum. V pôvodnej muzeálnej inštitúcii založenej roku 1912 je trvalá regionálna národopisná, prírodovedná, archeologická a umelecká expozícia.
Galéria Ľudovíta Fullu
Architektonicky pozoruhodná Galéria Ľudovíta Fullu, postavená v susedstve Liptovského múzea, sprístupňuje najväčšiu zbierku obrazov významného predstaviteľa slovenskej výtvarnej moderny. Jej súčasťou sú komorné priestory, v ktorých umelec posledné roky svojho života býval a tvoril. V galérii organizujú aj aktuálne výstavy a kultúrne podujatia.
Ružomberok sa nachádza na sútoku riečky Revúcej a Váhu. Leží na severozápadnom cípe Nízkych Tatier v susedstve Veľkej Fatry a Chočských vrchov. Bezprostrednou dominantou mesta je vyhliadkový vrch Čebrať. Ružomberok je vhodným východiskom na poznávacie výlety do okolitých obcí a dolín, na pešie, cyklistické a lyžiarske túry. Z miestnej časti Hrabovo vedia kabínková lanovka na Malinô Brdo pod svahmi Veľkej Fatry, ktoré je jedným z najvýznamnejších lyžiarskych stredísk na Slovensku. V meste je krytá plaváreň, v lete sa možno kúpať na vodnom jazere v Hrabove, plavecký bazén je aj na Malinom Brde.
Vlkolínec
Súčasťou Ružomberka je osada Vlkolínec nachádzajúca sa pod ostrým vrchom Sidorovo uprostred zvyškov horských lúk a pasienkov. Viac ako 40 pôvodných dreveníc a hospodárskych stavieb tvorí najznámejší a najzachovalejší komplex ľudovej architektúry na Slovensku, ktorý ostáva prototypom horskej roľníckej a pastierskej dediny. Osada je zapísaná do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Černová
V mestskej časti Ružomberka Černová sa na cintoríne nachádza Pamätník černovskej vzbury z roku 1907. Život a verejné pôsobenie černovského rodáka, katolíckeho kňaza Andreja Hlinku prezentujú v jeho Pamätnom dome. Na černovských lúkach sa zachovalo niekoľko senníkov citlivo zasadených do krajiny.
Likavka
Pri ceste z Ružomberka do Dolného Kubína na Orave leží v tesnom susedstve mesta obec Likavka. Nachádza sa pod Chočskými vrchmi a zvyškami niekdajšieho kráľovského hradu Likava z 13. storočia. Hrad bol významnou baštou pri niekdajšej strategickej ceste do Poľska. Patrí medzi najrozsiahlejšie hradné stavby na strednom Slovensku. V letnej sezóne je prístupný verejnosti.
Valaská Dubová
Valaská Dubová leží v strmom svahu na úpätí Choča pod horským sedlom Brestová, cez ktoré prechádza cesta z Liptova na Oravu.
Martinček
V Martinčeku je ranogotický Kostol sv. Martina. Vzácnu architektonickú pamiatku postavili okolo roku 1260, v druhej polovici 14. storočia rozšírili o vežu a sakristiu. Je citlivo zasadená v krajine nad riekou Váh.
Ludrová
Pri Ružomberku v niekdajšej zemianskej obci Ludrová, zaujme pôvodne gotický kostol z konca 13. storočia, ohradený neskororenesančným múrom.
Liptovské Sliače
Liptovské Sliače (donedávna Sliače s časťami Nižné, Stredné a Vyšné) ležia neďaleko Ružomberka v doline Sliačanky. Dominantou obce je pôvodne gotický Kostol sv. Šimona a Júdu so základmi z roku 1326. Vo vyšnej časti obce stojí moderný Kostol Archa Locus postavený na prelome tisícročí.
Ľubochňa
Na ceste z Ružomberka do Kraľovian za obcami Švošov a Hubová leží Ľubochňa. Obec sa nachádza na severnom okraji Veľkej Fatry pri ústi Ľubochnianskej doliny do rieky Váh. Obec sa začala rozvíjať koncom 19. storočia po vzniku vodoliečebného ústavu, ktorý sa roku 1948 transformoval na endokrinologický ústav, jediný svojho druhu na Slovensku. Pri rekreačnom zariadení Artisan sú kúpalisko a antukové tenisové dvorce. V zime ponúka služby lyžiarske stredisko.
Ľubochnianska vodná elektráreň je prevádzkovanou technickou pamiatkou. Nachádza sa na začiatku dvadsaťkilometrovej Ľubochnianskej doliny. V doline je osem štátnych prírodných rezervácií, v jednej z jej bočných dolín nájdeme jazierko Blatné. Turistické chodníky vedú z doliny na hrebeň Veľkej Fatry s vrcholmi Rakytov, Borišov a Čierny kameň.
Podsuchá
Z Ružomberka viedla v minulosti úzkokoľajná železnička do horskej oblasti Donovaly. V súčasnosti vedie týmto údolím cestná spojnica dolnou (južnou) časťou Liptova. Za Bielym Potokom, ktorý je súčasťou mesta Ružomberok, je odbočka do obľúbenej rekreačnej oblasti Podsuchá, jedného z východísk na vrch Smrekovica vo Veľkej Fatre.
Liptovská Osada
Prvou obcou na jej trase je Liptovská Osada. Obec leží na spojnici troch dolín: Revúckej, Korytnickej a Lúžňanskej. Bola dôležitou zastávkou niekdajšej úzkokoľajnej železničky vedúcej z Ružomberka do Korytnice. Zachovali sa v nej objekty pôvodnej ľudovej architektúry. Je turistickým východiskom do pohoria Veľká Fatra.
Korytnica
Pod obec Liptovská Osada patrí osada Korytnica. Do 60. rokov minulého storočia bola konečnou zastávkou Dolného Liptova, na Donovaly viedla len lesná cesta. Osada leží na severnom úpätí Prašivej v Nízkych Tatrách a vyvierajú v nej viaceré minerálne pramene. Korytnická minerálna voda patrí medzi obľúbené stolové nápoje. Kúpele s dlhou tradíciou sú momentálne mimo prevádzky.
Liptovské Revúce
V Liptovských Revúcach sa už v 2. polovici 13. storočia dolovala medená ruda. Revúckou dolinou viedla stará kráľovská cesta z poľského Krakova cez Liptov a Šturec do Banskej Bystrice a na juh do Pešti. Dolina vytvára hranicu medzi Nízkymi Tatrami a Veľkou Fatrou a je turistickým východiskom do oboch pohorí. V Nižnej Revúcej je lyžiarsky vlek.
Liptovská Lúžna
Liptovská Lúžna leží v západnej časti Nízkych Tatier, je dobrým východiskom na významné hrebene pohoria. Z obce vedie cesta do osady Železnô.
Svätý Kríž
Zaujímavá cesta vedie z Ružomberka do Liptovského Mikuláša. Lemuje reliéf časti pohoria Nízke Tatry. Pri obci Liptovský Michal sa napája buď na diaľnicu, alebo na cestu lemujúcu jazero vodnej nádrže Liptovská Mara. Na jej trase je napríklad obec Svätý Kríž s najväčším dreveným artikulárnym kostolom v strednej Európe. Pôvodne bol postavený roku 1774 v Paludzi, do Sv. Kríža ho preniesli pri výstavbe priehrady Liptovská Mara.
Partizánska Ľupča
Partizánska (pôvodne Nemecká) Ľupča má spomedzi liptovských obcí najstaršie mestské výsady. Dostala ich už roku 1263 spolu s právom dolovať zlato, striebro a meď. V obci je Kostol sv. Matúša z konca 13. storočia, pôvodne gotický Kostol Panny Márie Bolestnej, renesančný kaštieľ a klasicistický banícky dom zo 17. storočia a meštianske renesančné domy.
Železnô
Súčasťou obce sú menej známe kúpele Železnô s detskou ozdravovňou a niekdajšia banícka Magurka. Nad ňou je stará pôvodne banícka osada Magurka, v ktorej okolí ťažili zlato, striebro a antimonit. Je dobrým východiskom na hlavný hrebeň Nízkych Tatier.

Liptovský Mikuláš
Sídlom hornej časti Liptova je Liptovský Mikuláš. Mesto sa spomína roku 1286, keď kráľ Ladislav IV. potvrdil vlastníctvo miestneho majetku Serafínovi a jeho synom, rytierom Mikulášovi a Andrejovi. Kostol svätého Mikuláša z roku 1280 je najväčšou ranogotickou stavbou Liptova. Pri ňom je socha rytiera Mikuláša. Na susednom Námestí osloboditeľov je viacero zaujímavých architektonických objektov. V neskorobarokovom Župnom dome z roku 1793 je dnes okresný úrad.
Pongrácovská kúria
Pongrácovská kúria bola sídlom najbohatšej mikulášskej rodiny. Pochádza z polovice 15. storočia a v súčasnosti sa v nej nachádza Centrum Kolomana Sokola, významného moderného maliara a grafika.
Palatínska kúria
V Palatínskej kúrii odsúdili na smrť obesením národného hrdinu Juraja Jánošíka. Dokladá to jedna z trvalých expozícií Múzea Janka Kráľa situovaná v nej. Vzniklo roku 1955 a nesie meno významného slovenského básnika revolučného romantizmu.
Galéria P. M. Bohúňa
Galéria P. M. Bohúňa sídli v prestavanej budove z konca 18. storočia. Sú v nej trvalo inštalované najmä výtvarné diela Liptova od gotického obdobia po moderné umenie, organizujú tam aktuálne výstavy súčasných umelcov. V susednej fare je muzeálna expozícia o počiatkoch štátotvorného hnutia slovenského národa.
Čierny orol
V Národnej kultúrnej pamiatke Čierny orol je národopisná expozícia poľovníctva a rybárstva Liptova. V budove pôsobí aj Liptovské osvetové stredisko.
Slovenské múzeum jaskyniarstva a ochrany prírody
V meste je aj Slovenské múzeum jaskyniarstva a ochrany prírody. Sídli v bývalom jezuitskom kláštore z polovice 18. storočia. Od svojho založenia roku 1930 zhromažďovalo predovšetkým speleologické zbierky.
Okoličné
V Okoličnom, ktoré je súčasťou Liptovského Mikuláša, sa nachádza zaujímavý trojloďový františkánsky kostol z konca 15. storočia s krásnymi neskorogotickými klenbami a barokovou interiérovou výzdobou. Patrí medzi najväčšie sakrálne stavby na Slovensku.
Demänovská Dolina
Neďaleko Liptovského Mikuláša a 60 km od letiska v Poprade sa nachádza obec Demänovská Dolina. Leží v rovnomennej pätnásťkilometrovej doline s viacerými bočnými vetvami, ktorá patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Navyše má výborné podmienky na rekreáciu, turistiku a zimné športy. Výnimočnosť Demänovskej doliny v hlbokom kaňone dáva jej krasový charakter s vápencovými stenami, vežami a baštami. Nachádza sa v nej viacero turisticky sprístupnených jaskýň. Najznámejšia Demänovská jaskyňa Slobody je dlhá 8126 m, unikátne sú jej sintrové výplne a nádherné jazierka. Z Demänovskej ľadovej jaskyne, ktorá sa spomína už roku 1299, je pre verejnosť prístupných 650 metrov.
V hornej časti Demänovskej doliny, ktorá je súčasťou Národného parku Nízke Tatry, sa nachádza významné stredisko lyžiarskeho športu Jasná s kabínkovou lanovkou, sedačkovými výťahmi a lyžiarskymi vlekmi. V stredisku, ktoré bolo kandidátom na XX. ZOH 2006 v zjazdárskych lyžiarskych disciplínach, sa konali majstrovstvá sveta a Európy v zjazdovom lyžovaní juniorov, Svetová zimná univerziáda, viaceré preteky svetového a európskeho pohára FIS. Komfortné i turistické ubytovacie a stravovacie zariadenia vytvárajú z Jasnej jedno z najväčších a najobľúbenejších stredísk zimných športov s medzinárodným významom. Lyžiarske terény sú na severných svahoch Chopka a Derešov v nadmorskej výške 950 až 2024 metrov. Popri zjazdovom lyžovaní je tam aj množstvo bežeckých lyžiarskych tratí. Zašportovať si môžu aj priaznivci skialpinizmu.
Liptovský Ján
Ďalším východiskom do Nízkych Tatier je Liptovský Ján. Architektonickou dominantou obce je pôvodne gotický Kostol sv. Jána Krstiteľa z konca 14. storočia. Stojí v nej viacero kaštieľov a kúrií. V obci je vyhľadávané termálne kúpalisko. V letnej sezóne sú k dispozícii vonkajšie bazény, v zime krytá plaváreň. Na úpätí svahov Nízkych Tatier je lyžiarske stredisko Javorovica.
Závažná Poruba
V Závažnej Porube je významné lyžiarske stredisko Opalisko.
Liptovská Mara
Neďaleko Liptovského Mikuláša v údolí medzi masívmi Nízkych a Západných Tatier sa nachádza vodná nádrž Liptovská Mara so strediskami Liptovský Trnovec, Sielnická zátoka a pri kostolnej veži Liptovskej Mary. Je vhodným miestom najmä na letnú rekreáciu a športovanie – kúpanie, surfovanie, rybárčenie, výlet loďou.
Od vodnej nádrže Liptovská Mara vedie pohodlná horská cesta na Oravu. Pre turistov sa ponúkajú na pomedzí Liptova a Oravy mnohé výlety aj celodenné túry do vápencových Chočských vrchov, ktoré sú voľným zoskupením menších masívov a vrchov. Z ich najvyššieho vrchu Choča sú krásne výhľady na celý Liptov a veľkú časť severného Slovenska. Chočské vrchy pretínajú Prosiecka a Kvačianska dolina s kaskádami a vodopádmi. Touto kaňonovitou dolinou sa dá prejsť na Oravu k starému drevenému mlynu v Oblazoch. Krasovou Prosieckou dolinou vedie značkovaný náučný chodník.
Havránok
Na Havránku nad priehradou je Archeologické múzeum v prírode s rekonštrukciami a replikami stredovekého dreveného hrádku a ďalších objektov púchovskej a keltskej kultúry. Múzeum je otvorené počas letnej sezóny.
Aquapark Tatralandia
Medzi Liptovským Trnovcom a Ondrašovou je Aquapark Tatralandia s toboganmi, s celoročne sprístupnenými relaxačnými bazénmi, masážnymi sedeniami, gejzírmi, vodnými posteľami a inými zariadeniami.
Bešeňová
V Bešeňovej celý rok funguje komplex piatich otvorených termálnych kúpalísk, ďalšie sú vo výstavbe. Využívajú horúce pramene liečivých vôd na pohybové ústrojenstvo, neurologické problémy, aj s priaznivými kozmetickými účinkami. Popri kúpaní ponúkajú relaxačné masáže a vírivkové kúpele. V obci sa nachádza prírodná pamiatka Bešeňovské travertíny.
Lúčky
Na rozhraní Oravy a Liptova pod Veľkým Chočom sa nachádza obec Lúčky. Je známym kúpeľným centrom Slovenska, liečia tam hlavne gynekologické ochorenia. Poskytujú mnohostranné kultúrne a športové vyžitie návštevníkov. V chotári obce sú Lúčanské travertíny a Lúčanský vodopád na potoku Raztočné.
Bobrovec a Jalovec
Niekoľko zaujímavých obcí sa nachádza v dolinách pod hrebeňom Západných Tatier (Liptovských holí). Prvou je Jalovecká (Bobrovecká) dolina s obcami Bobrovec a Jalovec, ústiaca do masívov Sivého vrchu, Mnícha a Ráztoky.
Žiar
Obec Žiar leží v Žiarskej doline, ktorá ústi medzi vrchy Ráztoka a Baranec. Je najvhodnejším východiskom do Roháčskej skupiny pohoria s vrchmi Baníkov, Tri kopy a Plačlivô. V závere doliny je chata a lyžiarsky areál Dolinky s dvoma zjazdovkami.
Pribylina
Obec Pribylina je východiskom do Račkovej, Jamníckej či Bystrej doliny a odtiaľ na vrcholy vysoké nad 2-tisíc metrov, na Baranec, Volovec, Roháč, Bystrú, Klin. V katastri Pribyliny sa nachádza Múzeum liptovskej dediny. Reprezentuje ľudovú architektúru regiónu, zručnosť liptovských murárov aj staršiu históriu. Do areálu premiestnili viaceré cenné architektonické objekty zo zátopového územia počas výstavby Vodného diela Liptovská Mara.
Podbanské
Turistické aj lyžiarske stredisko Podbanské leží na rozhraní Západných a Vysokých Tatier pod mohutnou rázsochou vrchu Kriváň, popod ktorý vedú turisticky zaujímavé doliny Kôprová a Tichá. Cez Podbanské prechádza cesta do Vysokých Tatier.
Liptovský Hrádok
V listinách je mesto doložené roku 1341 pri zmienke o mestskom vodnom hrade na sútoku Váhu a Belej. Časť hradu je sprístupnená, ďalšiu časť a susedný renesančný kaštieľ rekonštruujú. V Liptovskom Hrádku už roku 1768 otvorili lesnícku školu, tradícia tohto odvetvia odborného školstva sa uchovala dodnes. Na začiatku 19. storočia zriadili v meste manufaktúru na výrobu pušiek, karabín a pištolí.
Maša
Za Liptovským Hrádkom smerom na obec Hybe v Podjackovej pri osade Maša je huta z roku 1792 s expozíciou liptovského baníctva a hutníctva.
Kráľova Lehota
Kráľova Lehota leží pod sútokom Bieleho a Čierneho Váhu. Obec je východiskom do Bocianskej doliny pod Nízkymi Tatrami. Vedie z nej turistická cesta k vodnej nádrži na Čiernom Váhu a do obce Liptovská Teplička, ktorá dnes patrí už do Popradského okresu.
Nižná Boca
Nižná Boca je niekdajšou baníckou osadou, v ktorej sa dolovali vzácne kovy a železná ruda. Zachovala sa v nej pôvodná architektúra obytných domov a senníkov na lúkach.
Vyšná Boca
Vyšná Boca má podobný charakter ako Nižná. Nad obcou je významné lyžiarske stredisko Čertovica s podmienkami aj na bežecké lyžovanie a lyžiarsku turistiku. Sedlom Čertovica, ktoré oddeľuje hlavný hrebeň strednej časti (ďumbierskej) Nízkych Tatier od východnej, prechádza dôležitá cestná komunikácia na Horehronie.
Východná
Vo Východnej sa stretneme so zachovalou zrubovou architektúrou a folklórom. V obci sa už viac ako polstoročie každoročne koná medzinárodná prehliadka folklórnych súborov a ľudových tradícií. Folklórny festival Východná sa organizuje vo veľkom prírodnom amfiteátri nad obcou. Vstupnú aleju lemujú drevené plastiky súčasných ľudových rezbárov.
Važec
Važec je najvýchodnejšie položenou obcou regiónu. Nachádza sa už pri hrebeňoch Vysokých Tatier. Ich panoráma, ľudová architektúra a tradície sem natrvalo prilákali českého maliara Jana Hálu, ktorý má v obci pamätnú izbu a obrazáreň. Sprístupnená je kvapľová Važecká jaskyňa.