Vianoce v domove dôchodcov vôbec nemusia byť až tak iné, ako máme tie doma

Mnohí z nás, ktorí sme to nezažili, máme pocit, že Vianoce v sociálnych zariadeniach bývajú smutné. Opak je však pravdou. Aspoň v Turčianskych Tepliciach sa snažia, aby babičkám a deduškom nič nechýbalo.

Nie každý strávi vianočné a novoročné sviatky v kruhu najbližších. V Centre sociálnych služieb v Turčianskych Tepliciach žije okolo 250 seniorov, no len približne päťdesiatka z nich na pár dní odcestuje k rodine.

„Mnohým už bráni choroba, ťažko sa pohybujú, pribúda nám čoraz viac ležiacich klientov. Ďalší už nemajú kam ísť, hoci v minulosti na sviatky odchádzali. Ale je tu pomerne veľa ľudí, ktorí by aj mali kde odísť, no radšej ostanú. Aby Vianoce strávili so svojimi priateľmi a kamarátmi, ktorých si u nás našli,“ povedala Katarína Hladká, sociálna pracovníčka.

Výnimočná udalosť

Vianoce sú výnimočnou udalosťou aj v dome dôchodcov. Bežné dni sa zmenia na sviatočné. A nielen od Štedrého dňa, ale podstatne skôr – už od začiatku decembra.

„Katarínskou zábavou sa otvorilo adventné obdobie, kedy sa podľa tradície dožinkový veniec vymenil za adventný. Chýbať nebude ani pásmo umeleckého slova a vianočných piesní. Každý deň sa v miestnej kaplnke slúžia katolícke omše a evanjelické bohoslužby, prebiehať budú aj počas vianočných dní,“ vymenúvala aktivity ergoterapeutka a pracovníčka sociálnej rehabilitácie Anna Kasperová.

Samozrejme, zdobia sa vonkajšie i vnútorné priestory, na každom poschodí je osobitná vianočná výzdoba.

„Bez stromčekov a rôznych dekorácií by Vianoce neboli Vianocami. Páči sa to aj našim seniorom, ale aj ich rodinným príslušníkom. Mnohým sa ako deťom rozžiaria oči, potešia sa, dokonca niektorí nám aj pri zdobení pomôžu,“ povedala zdravotná asistentka Dana Valocká.

„Inšpirácie hľadáme na internetových stránkach, no pomôžeme si aj našimi vlastnými nápadmi. Ozdoby si buď donesieme z domu, ale niečo sa aj nakúpi,“ podotkla ešte opatrovateľka Gabriela Weissová.

Srdečnosť i ochota

Milada Melišková žije v domove dôchodcov už trinásť, podľa jej slov šťastných, rokov a v sociálnom zariadení strávi aj sviatky.

„Vianoce sú tu vždy plné srdečnosti, ochoty, vzornej starostlivosti. Zakaždým je a bolo o nás dobre postarané. Ja môžem za seba, ale verím, že aj za iných, vyjadriť len slová uznania.“

Emília Antalová strávi Štedrý večer po prvý raz mimo kruhu svojej rodiny. Žiaľ, nedávno mala nehodu, ťažko sa pohybuje, a tak sa rozhodla ostať v domove.

„Keď som sem prichádzala, bála som sa. No moje obavy boli zbytočné, cítim sa tu dobre, je tu výborne. Všetci sa o nás perfektne starajú, oveľa viac ako v nemocnici, nie raz aj vo svojom voľne. A tak verím, že aj Vianoce budú pekné, srdečné. Napokon, nuda tu nikde nie je, máme možnosť vybrať si z množstva aktivít. A aj rodina za mnou príde, takže budem aj so svojimi najbližšími.“

Jozef Závadský sa považuje za gorala spod Vysokých Tatier, no väčšinu života strávil v Bratislave.

„A teraz som tu v Turčianskych Tepliciach už dvanásty rok. Aj preto, že Turiec mi bol vždy sympatický, chodil som tu na stanovačky, páčilo sa mi aj v miestnych kúpeľoch. Pýtate sa, aké sú tu Vianoce? Viete, je to iné ako doma, domov sa naozaj ťažko nahradí, ale celý personál tu, v domove, sa snaží urobiť maximum pre našu spokojnosť. Aj preto sa s istými situáciami ľahšie vyrovnávate a nemáte dôvod smútiť.“

Pán Jozef si Vianoce spestrí aj vychádzkami do okolitej prírody, ak bude možnosť, tak sa možno zúčastní aj nejakej Štefanskej zábavy.

„Mám výhodu v tom, že som sebestačný. Aj mimo tohto zariadenia už mám pár známych, život je tak pestrejší. Chodím aj do miestneho klubu dôchodcov, nedávno som na Mikulášskom večierku robil Mikuláša. A rád sa zúčastním aj na spoločnej štedrovečernej večeri, ktorú nám tu pripravia.“

Večera pri sviečkach

A tá má slávnostný charakter. Stoly sú nádherne prestreté, osobitú atmosféru zvýrazňujú horiace sviečky, príjemná hudba i sviatočné slovo.

„Menu je tradičné a rokmi osvedčené. Podáva sa kapustnica s mäsovými guľkami a chlebom, oblátky s medom, vyprážané rybie filé so zemiakovým šalátom, zákusok a džús. A každý dostane ešte aj vianočný balíček,“ ani nemusela pozrieť do jedálneho lístka diétna sestra Lýdia Miazdrová.

Na Vianoce sa špeciálne pripravujú aj v kuchyni. „Snažíme sa všetko urobiť tak ako doma, možno, že si dáme ešte aj viac záležať. Nech sú Vianoce Vianocami. Verím, že našim seniorom bude chutiť a že im aj jedlo z našej kuchyne spríjemní sviatočné dni, aby mali aj na čo spomínať,“ vyjadrila presvedčenie Mária Sygutová, vedúca kuchyne.

Snahou všetkých zamestnancov je navodiť pre babičky a deduškov typickú vianočnú atmosféru.

„Viete, mnohí by chceli byť so svojimi najbližšími, no nie je to vždy možné. Aj preto sa my všetci snažíme im sviatočné chvíle čo najviac spríjemniť. Tak, ako keby boli doma. A po čase sa stáva, že sa tu už aj tak cítia,“ povedala na záver našej návštevy Anna Kasperová.

/ 3409 Articles

Red

Comments Closed

Comments for this post are now closed.