Najlepší zjazdári sú z Turca

Za triumfom martinského celku je predovšetkým sila kolektívu, priateľstvo a vzájomná podpora.

MARTIN. Martinčania sa po roku opäť stali víťazmi Slovenského pohára v zjazde na horských bicykloch. V šesťdielnom seriáli, v konkurencii tímov z Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska a Slovenska, znovu potvrdili výbornú formu a vysokú kvalitu.
Za sebou, tak ako vlani, nechali finančne silnejšie fabrické družstvá, čím len dokázali, že ich prvý pohárový úspech nebol dielom žiadnej náhody.

Obhájiť je ťažie ako získať

„Možno je to pre niekoho otrepaná fráza, ale obhájiť prvenstvo je vždy ťažšie, ako ho po prvý raz získať. Najmä v tom, že ste už viac na očiach, súperi si vás všímajú a majú zvýšenú motiváciu vás poraziť. Aj preto si náš úspech nesmerne ceníme i vážime, veľa pre nás znamená,“ povedal šéf tímu Chalupka Trend Cykles Jaroslav Chalupka.

Za triumfom martinského celku je predovšetkým sila kolektívu, priateľstvo a vzájomná podpora. „Chalani si rozumejú aj mimo trate, atmosféra v tíme je žičlivá. To je vždy základ úspechu. Ak k tomu prirátate cieľavedomú prípravu, usilovnosť na tréningoch, snahu o čo najlepšie technické vybavenie, maximálnu koncentráciu na pretekoch a zdravý risk na trati, tak sa aj v malom tíme môžu diať veľké veci,“ myslí si Jaroslav Chalupka.

Široká špička jazdcov

Na každých pretekoch Slovenského pohára je okolo 70 až 80 pretekárov, ktorých možno zaradiť k širšej zjazdárskej špičke. Prakticky každý z nich má reálnu šancu uspieť.

„Najúspešnejší sme sa stali aj preto, že až jedenásťkrát boli naši jazdci, resp. celý tím na medailových priečkach a v každom jednom kole sme mali jazdcov v prvej desiatke, čo je pri tak vysokej konkurencii skôr vzácnosť ako samozrejmosť. Iste, musíte mať aj lídra, ktorý vás potiahne. Tejto neľahkej úlohy sa s bravúrou zhostil Timotej Litvaj, ktorý sa už môže pochváliť aj juniorským titulom majstra Slovenska a už aj viacerými reprezentačnými štartami. A pritom je to skromný chalan s výnimočnou technikou jazdy, skvelou fyzickou pripravenosťou a odvahou. Napriek mladému veku dosahuje časy porovnateľné so špičkovými pretekármi z elitnej kategórie mužov,“ pridal zaujímavý postreh Jaroslav Chalupka.

Dopredu sa nedá nič sľúbiť

Martinčania sa budúci rok pokúsia o zisk zlatého hetriku, určite to je pre nich veľká výzva, hoci ako našich zjazdárov poznáme, určite nebudú nič siliť.

„Môžeme sa o tom rozprávať, ale sú to len akademické debaty. Aj tu platí, že dopredu sa nedá nič naplánovať. Za úspechom sa musí ísť krôčik po krôčiku, od jedných pretekov, k druhým. A to okrem dobrej formy, premyslenej taktiky, treba mať aj kus šťastia a pevné zdravie,“ zdôraznil Jaroslav Chalupka.

/ 3386 Articles

Red

Comments Closed

Comments for this post are now closed.