TANEC SPÁJA – UMENIE ZBLIŽUJE

Tagged: , , , , , , , , , ,

V dňoch 26. a 27. septembra 2014 sa na pôde Turčianskej knižnice v Martine odohralo naozaj jedinečné podujatie s názvom Tanec spája – umenie zbližuje . Organizátorom podujatia projektu je Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Projekt finančne podporili: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Žilinský samosprávny kraj.

IMG_0403

Počas dvoch dní boli pre záujemcov pripravené tvorivé workshopy ako aj prednášky a premietatanie krátkych filmov, ktoré boli zamerané na problematiku dodržiavania ľudských práv, s dôrazom na prevenciu intolerancie a diskriminácie vo všetkých jej podobách.

Na energických tanečných workshopoch nechali kus zo seba a svojich vedomostí uznávané české a  slovenské tanečné kapacity, ktoré svojou charizmou, vysokou  profesionalitou a čarom osobnosti oslovili nielen tanečnú komunitu,  ale k tancu pritiahli aj laickú verejnosť. Tanečné lekcie boli zamerané nielen na pohyb. Účastníci sa dozvedeli mnoho cenných informácii z histórie tanca, ale aj o prejavoch potláčania ľudských práv a vplyvoch segregácie na vznik hudby. V tanečnej sále sa počas prvého víkendu prestriedali lektori: Wahe Akopjan , T-boy , BranuOne Bašista a J.K. Sanchez. O tom, že mládež tanec baví, svedčila bohatá účasť tanečníkov  nielen z Martina. Príjemnú atmosféru počas oboch dní dotváral spoza mixážneho pultu jeden z najlepších slovenských  DJ-ov , DJ SHIMO .

IMG_0182

Veľký úspech mal tvorivý výtvarný  workshop ,,LIVE PAINTING,, vedený lektorom Street Art Academy Martinom ,,THEDEAP,,  Hríbom, na ktorom sa nielen mládež,  ale aj širšia verejnosť, dozvedela viac  o vzniku street art a graffity. Účastníci si mohli vyskúšať rôzne pracovné techniky  so sprejom a vytvoriť si  svoj vlastný graffit na kartónovú stenu. Súčasťou workshopu bol výtvarný plenér zoskupenia umelcov  ,,LIVE PAINTING,, . Viac ako 10 maliarov  z celého Slovenska sa priamo na mieste podujatia, za pomoci farieb, štetcov, sprejov, ale hlavne nesmiernej zručnosti  a svojej bohatej fantázie popasovalo  s témou ľudských práv a slobôd. Ich jedinečné umelecké výtvory na plátnach budete mať možnosť vidieť na výstave v rámci záverečného programu, ktorý sa uskutoční 17. novembra 2014 v priestoroch Slovenského komorného divadla v Martine.

Druhý z troch tvorivých víkendov sa uskutoční

10. – 11. októbra 2014

v čase od 10:00 do 17:00 hod.

v priestoroch Turčianskej knižnice a pri letnej čitárni.

 

Všetkých srdečne pozývame !

 

 

Adam Kmeť, Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká (043/4132394)

/ 3409 Articles

Red

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).