Príroda v okolí Martinských sídlisk je ideálna pre relax a šport

Značky: , , , , , ,

Tak, ako väčšina mojich vrstovníkov, aj ja som sa narodil na sídlisku. Paradoxne to však neznamená deficit. Mesto v našich pomeroch je takmer vždy obkolesené krásnou prírodou a výnimkou nie je ani Martin. I napriek tomu, že väčšina z nás sa snaží rozdeliť obyvateľstvo na dedinčanov a mešťanov, reálne sme na Slovensku všetci z vidieka. Aj to naše mesto dýcha stále vidiekom.

Sídlisko Košúty, kde žijem od roku 1979,  je taktiež vysunuté na okraji mesta – v prírode. Pamätám si aj také veci, ako betónová injektáž základov sídliska Košúty II v bažinách. Do kútov Martina – ako sú meandre potoka Jordán chodím rád. Načo chodiť na Stráne, alebo do Jedľovín, keď mám prírodu za domom. Už od detstva som s kamarátmi spoznával zákutia tejto riečky, a to aj na jar keď bola takmer vždy vyliata po okolitých poliach.

kosuty3-l
Zákutia potoka ľudovo nazývaného Jordán sú čarovné

V ostatných rokoch roky si všímam, že tento – najbližší kútik prírody veľmi zanedbávame. Polia, ktoré kedysi spásali ovečky sú momentálne zarastené. Niekedy ani neprejdete. Tráva má niekde aj cez dva metre. Je to raj kliešťov a ostatných parazitov.

kosuty2-l
Prístup k potoku v Košútoch je takmer nemožný

Ja, tak ako aj obyvatelia Košút sme radi, že sa plánuje projekt na rekultiváciu tohto priestoru. V spolupráci so študentským parlamentom v Martine vzniká myšlienka, ktorá bude dúfajme trvalá. Hlavne preto, lebo si pamätáme tieto miesta upravené a dostupné. Vieme si tu predstaviť oddychovú zónu, promenádu s lavičkami popri potoku, alebo aj prírodnú posiľnovňu.

nature-gym
Prírodné posilňovne vo svete. Zdroj : webstránka Rei.

Radi by sme tu trávili čas s deťmi a psíkmi. No zatiaľ nemôžme. Okolie koryta potoku je zarastené burinou a nedostupné. Jediné na čo tu podvečer narazíme sú sfetovaní jedinci a odvážni psíčkari. Preto máme obavu, čo sa stane keď sa z verejných a súkromných fondov takéto miesto oddychu vybuduje. Pretože, ako sme si na sídliskách v Martine zvykli – nestačí len vybudovať. Vybudované musíme aj strážiť a udržiavať. Skúsme začať minimom. Skúsme pokosiť trávu v okolí Košútskeho potoka Jordán, tak aby bol dostupný. Potom zistíme, či máme na viac.

kosuty1
Súčasťou prírodnej posilňovne má byť aj areál pri ZŠ Hurbanova

Ak chcete zahlasovať napríklad za projekt prírodnej posilňovne, ktorý by bol spolufinancovaný z fondu SPP, môžete to urobiť na tejto linke.

text a foto :
dali-foto-fb_nIng. Dalibor Steindl

/ 64 Articles

Dalibor Steindl

2 Comments

 1. Michal

  Super nápady, super pohľady na vec. Oddychových zón je v meste Martin a okolí tragické minimum. Asi hlavne preto, ze niesú výnosné a je treba sa o ne starať. I v jedinom parku v centre sa schválne nechávajú schátrať drevené stavby, ktorých oprava by v dnešnej dobe miezd na úrovni chudoby stála minimum. Necháva sa schátrať aj veľa iného z mestského majetku ktorý sa nasledne „rozdá“. Pre ľudí tu vrchnosť nič poriadne nespravila, všetko ide do súkromných vrecák. Držím palce 😉

  Odpovedať

  • Ján Farský

   Ďakujeme za Vaše názory, aj za podporu. Palce si držme vzájomne, aby sa veci v meste diali pre prospech jeho obyvateľov.

   Odpovedať

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).