Pes na Vianoce v meste (ako na Silvestra?)

Tagged: , , , ,

Napriek tomu, že tento článok sme už publikovali zhruba pred rokom, rád by som ho znovu pripomenul. Veď napokon – opakovanie je matka múdrosti !
102843_8430 (3) (640x419)

Na internete koluje smutný príbeh. Je to príbeh, ktorý zažívajú tisíce psov na vlastnej koži. Pravdu povediac, neviem kto je jeho autorom, ale už prvé vety zamrazia a pohnú nejedným srdcom. Začína sa takto :

Milá maminka, milý ocko.
Dnes som umrel. Mali ste ma už dosť a odniesli ste ma do útulku. Útulok bol ale preplnený a nebolo v ňom pre mňa miesto. Teraz ležím v čiernom igelitovom vreci na skládke. Moje vodítko, ktoré ste tu nechali, teraz dostane nejaký iný psík. Môj obojok bol príliš špinavý, ale pani mi ho dala dole ešte pred tým, ako ma poslala za dúhový most.
Mohol som byť ešte doma, ak by som nerozžul tú topánku? Nevedel som, čo to je, ale bolo to kožené a ležalo to na zemi. Len som sa hral, aby mi rýchlejšie ušiel čas, ktorý som mal stráviť bez vás, pretože ste mi zabudli dať hračky…

…Mohol som byť ešte stále doma, ak by ste si na mňa našli viac času, starali sa o mňa a učili ma návykom? Po prvom týždni ste už na mňa prestali dávať pozor a nevenovali ste sa mi, ale ja som venoval celý svoj čas čakaním na vašu lásku.

Dnes som umrel…

Zbohom maminka, zbohom ocko.

S láskou Váš psík.

No na dvere nám už klopú vianočné dni a pri rozmýšľaní o obsahu vianočného vydania mi srdcom rezonoval práve tento príbeh.
V mene všetkých potenciálnych domácich miláčikov by som chcel poprosiť všetkých ľudí, ktorí sa chystajú pod stromček svojim blízkym darovať psíka, aby to dôkladne zvážili.
Lebo každý psík je osobnosť, ktorá vyžaduje aj veľa lásky, trpezlivosti a času od nás ľudí. Ak im to z nejakých dôvodov nevieme dať, neberme si ich k sebe. Psík nie je vec, ktorú môžeme len tak vyhodiť, keď sa nám už nepáči. Tieto úžasné tvory si nezaslúžia ostať opustené, nechcené, potulovať sa v uliciach mesta. Nezaslúžia si ani skončiť v útulku a už vôbec nie s injekciou so smrtiacim koktejlom.

fireworks-l (3) (640x425)

Ako na Silvestrovskú noc?

Pre niektorých kamarátov je Silvestrovská noc skúškou odvahy a sú aj prípady, keď pes Silvestrovské besnenie ľudí zo stresu neprežije. Ak máte ešte šteniatko, a bývate v mieste, kde sa oslavuje Silvester rachotom mali by ste začať s výcvikom. Výcvik nie je náročný, skôr vyžaduje trpezlivosť.
Pre radu som opäť zašiel za odborníčkou na zvieraciu psychológiu – Dr. Hankou Žertovou. Na tému strachu z petárd a samoty radí :

Nepodceňujte prevenciu – tak ako u väčšiny chorôb aj u tých psychických platí, že najlepšou liečbou je prevencia. Prevencia začína výberom vhodnej chovnej stanice, pretože hlavne tam sa vyvíjajú prvé týždne šteňacej psychiky…
Neprehlbovať strach – ak sa pes niečoho trochu zľakne, treba túto udalosť odľahčiť a naznačiť šteniatku, že sa jednalo o srandu – začať sa smiať, skákať, vyzvať psíka ku hre. Ak sa už pri ďalšej podobnej udalosti nezľakne tak je všetko v poriadku a nie je treba to ďalej riešiť.
Učiť psa žiť so strachom – ak je strach tak veľký, že nepomáha metóda hry ani hračky, je potrebná dlhodobejšia liečba vystrašenej psej dušičky. Používajú sa hlavne dve metódy ktoré je možné kombinovať – desenzitizácia a kontrapodmieňovanie.
Pod prvým pojmom môžeme rozumieť vystavenie psíka strachovému podnetu v takej miere, aby ho zaregistroval, ale nezľakol sa.
Druhá metóda má za cieľ vytvoriť novú odpoveď psa na tento podnet, ktorý pôvodne vyvolal strach.
Používať vhodné prostriedky – pri odstraňovaní strachu by sa nikdy nemali používať pomôcky spôsobujúce psovi bolesť, alebo zvyšujúce jeho strach. Preto v prípadoch separačnej úzkosti kategoricky odmietam elektrické protištekové obojky alebo akustické antištekáče.
Poradiť sa s odborníkom o vhodnom lieku – na našom trhu je v súčasnosti celý rad prípravkov bez ohrozenia organizmu psa. Je len potrebné vybrať ten správny, niekedy ale stačí upraviť stravu alebo zvoliť inú značku krmiva…

Detailnejšie informácie a príklady ako riešiť konkrétne problémy nájdete aj v knižke Dr. Žertovej – „Babo, raď ! – Když se pes třese strachy“, ktorú si môžete objednať aj na našom portáli www.regionportal.sk

Dalibor STEINDL

klas_500 (3) (500x413)

/ 3394 Articles

Red

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).