ZASAĎME VIANOČNÉ ZRNKÁ DOBRA

Značky: , , , , ,

Mgr. Ivana Farská
Rada chodím na huby v okolí Martina. Ale v ostatných rokoch pri ich hľadaní nachádzam čoraz zdevastovanejšie a znečistenejšie lesy. Až mi je smutno pri pohľade na hory zničené ťažkými mechanizmami pri ťažbe dreva. Ale rozčuľuje ma aj množstvo prázdnych plechoviek od piva, umelohmotných fliaš, prázdnych konzerv a všeličoho iného, čo len tak, akoby nič, rovno tam kde obsah skonzumujú, odhadzujú hubári. Chodím po hore, zakopávam o odpadky a v duchu poriadne nadávam. Až do jedného októbrového dňa. Práve sme po hubačke nastupovali do nášho auta na kraji lesa, keď k nám pristúpil mladý pár s hubárskym košíkom a igelitovým vreckom plným odpadkov. Dievčina sa spýtala, či nemáme prázdnu igelitovú tašku. Keď som sa spýtala na čo ju potrebujú, odpovedala: „Áále, vybrali sme sa s priateľom na huby, no všade je tu taký bordel, že miesto húb zbierame odpadky. Vrecúško, čo sme mali pri sebe je už plné a tak potrebujeme niečo do čoho by sme vyzbierali ďalšie odpadky. Zoberieme ich so sebou, autobusom sa zvezieme do mesta a tam ich hodíme do kontajnerov.“
Mladým ľuďom sme dali dve prázdne igelitky a vrecko, ktoré už naplnili, sme zviezli autom k najbližšiemu kontajneru. Tam sme sa ho zbavili. No nezbavila som sa myšlienky na toto stretnutie. Potešilo aj zahanbilo ma zároveň. Uvedomila som si, že nadávať nestačí. Ak sa nám niečo nepáči, treba konať. Len tak môžeme naozaj veci meniť k lepšiemu. Všade – doma, na sídlisku, v meste, v prírode.

klas_500 (2) (500x413)

A nemusia to byť hneď veľké činy. Stačí, keď budeme zasievať drobné zrnká dobra. Nie všade padnú na úrodnú pôdu. Ale tam, kde sa im to podarí, vyrastú z nich krásne klasy plné dobra, z ktorých budeme mať radosť a osoh všetci. Veď či chceme, alebo nie, všetci sme na jednej lodi. Žijeme v takej krajine, v takom životnom prostredí, aké si vytvoríme. Lesy produkujú kyslík, sú zásobarňou vody. Ak si ich z chamtivosti vyrúbeme, ak si z lenivosti a zadubenosti odpadkami znehodnotíme zdroje pitnej vody, čo budeme dýchať, čo budeme piť, ako tu budeme žiť?

Keď budem sypať sušené huby do štedrovečernej kapustnice určite si spomeniem na zrnko dobra, ktoré do môjho srdca zasiali dvaja neznámi mladí ľudia v októbrovom lese.

Ivana FARSKÁ

huby
Vianoce

/ 175 Articles

Ján Farský

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).