ZÁCHRANÁRI MALI SVOJ DEŇ

Tagged: , , ,

V sobotu 12.októbra kabínková lanovka lyžiarskeho strediska Skipark Ružomberok bezplatne vyviezla z Hrabova na Malinô Brdo stovky návštevníkov, ktorí sa prišli pozrieť na DEŇ HORSKEJ ZÁCHRANNEJ SLUŽBY.

Zorganizovalo ho Oblastné stredisko HZS Veľká Fatra, no na ukážkach sa podieľalo 31 záchranárov a ďalší personál HZS z celého Slovenska. Ako nás informoval riaditeľ OS HZS Veľká Fatra mjr. Ing. Vladimír Šedek, pre návštevníkov pripravili ukážky záchrany v horách, ktorá sa uskutočňuje na území Slovenskej republiky. Prvou ukážkou bola záchrana z vrtuľníka, na ktorej sa podieľal vrtuľník Letky ministerstva vnútra. Zlanili z neho členovia HZS, ktorí počas dňa účinkovali v ďalších ukážkach. Vrtuľník potom preletel nad blízke skaly Haliny. Tam predviedli záchranári záchranu zo skaly v podvese. Helikoptéra sa vrátila nad úpätie lyžiarskeho svahu zobrala do podvesu psovoda so psom a vysadila ich v malej mulde, kde mohli návštevníci vidieť vyhľadávanie stratených osôb. Po ukážkach služobnej kynológie sa dianie aj diváci presunuli k sedačkovej lanovke aby si mohli pozrieť záchranu z lanovky a potom záchranu paraglajdistu, ktorý nechtiac pristál na jednom zo stĺpov lanovky.

Posledný presun absolvovali návštevníci pod skaly Haliny. Tu mohli z malých terasiek, ktoré pre nich vybudovali organizátori podujatia, sledovať záchranu zraneného horolezca zo skalnej steny. Potom nasledovala dramatická ukážka záchrany z priepasti. Jaskynná záchranná služba tu predviedla svoju novinku, spôsob záchrany, ktorý si nazvali „sedem statočných“. Nasledovala ukážka záchrany z rokliny a na záver jeden z jaskyniarov predviedol zlanenie a žumarovanie späť.

Výkony záchranárov ocenili diváci potleskom, ale často aj obdivným pokrikom. Nešťastie vraj nechodí po horách ale po ľuďoch. No keď sa ľudia vyberú do hôr, neraz si ich nešťastie nájde aj tam. Preto je veľmi dobré, občas na vlastné oči vidieť, že nám v takých chvíľach má kto pomôcť. A to neraz aj za cenu obrovskej námahy a s nasadením vlastného života. Majme to na pamäti a nepodceňujme nebezpečenstvo v našich horách.

Ján Farský, foto: autor

 

/ 3402 Articles

Red

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).