POSTREHY Z KOŠÚT

Tagged: , , ,

V KOŠÚTOCH SA BUDUJE NOVÁ CYKLOTRASA. JE NAOZAJ POTREBNÁ?

Začiatkom júna sa začali prvé stavebné práce na stavbe novej cyklotrasy s názvom „Martin – Sever Košúty“. Je rozdelená na 3 etapy, pričom posledná etapa má byť dokončená 30.9.2013 – tj. pred koncom cyklistickej sezóny. Celkový rozpočet na výstavbu tejto cyklotrasy je 125 tisíc EUR (3,7mil SKK).

cyklotrasa-kosuty2
Stavebné práce na novej cyklotrase do Košút

Či je takáto cyklotrasa vítaná a potrebná sme sa opýtali hlavne obyvateľov žijúcich v mestskej časti Košúty.

Viacerí z nich by privítali, ak by bola cyklotrasa vedená rekreačným štýlom. Prípadne by mala spájať priemyselný park so sídliskom Košúty. Na neexistujúce spojenie s priemyselným parkom poukázal aj dlhoročný obyvateľ Košút – Zdenko – „Radšej sa uz malo špekulovať nad chodníkom do priemyselnej zóny,aby nemuseli ľudia chodiť do práce po hlavej ceste…„.

Nie som veľký znalec cyklistiky, ale domnievam sa, že oveľa viac úžitku by obyvateľom Košút a Martina priniesla koncepcia cyklotrasy, ktorá by mohla viesť popri celom toku rieky Turiec z Vrútok až do Príboviec. Z Košút by sa cyklisti mali vedieť dostať ďalej do priemyselnej zóny Sučany a ďalej do Sučian a Podhradia. Stavanie cyklotrás v meste je síce potrebné, ale v Martine musia cyklisti niekoľkokrát prekonávať štátnu cestu I. triedy I18, čo nie je veľmi bezpečné a pohodlné.

Zrejme preto sa poniektorí občania mesta obávajú, či bude cyklotrasa slúžiť naozaj cyklistom.

Skôr ako by som sa pustil do budovania ďalších cyklotrás by som naučil chodcov chodiť po chodníkoch a cyklistov po cyklotrasách. Na Severe sa po cyklotrasách prechádzajú mamičky s kočíkmi a cyklisti si to šibú po úzkom chodníku popred kasárne.“ píše Marián.

Je pravda, že cyklotrasy v miestnom referende odobrili obyvatelia mesta Martin. Otázka však je, či si v dobe konania referenda vedeli predstaviť ako táto cyklotrasa bude vyzerať. Dúfajme teda, že nová cyklotrasa bude dokončená a využívaná na účel, na ktorý bola postavená.

cyklotrasa-old
Pôvodná cyklotrasa bola vyznačená len graficky, podľa mnohých to však stačilo

 

Dalibor Steindl
foto: autor

/ 68 Articles

Dalibor Steindl

One Comment

  1. yaro8

    Samozrejme, že nie je potrebná. Cyklotrasa tam už bola vyznačená a namiesto toho, aby sa v nej pokračovalo až do Košút II, tak 4 mesiace dávajú za 125 000 € nový asfalt na túto paródiu na cyklotrasu, ktorá končí kdesi v poli. A za tie peniaze nedajú nový asfalt na celú šírku chodníka, ale len na 2/3. To už je teda naozaj na smiech. Hlavne, že sa minulo 125 000 €, a výsledok žiaden.

    Reply

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).