O LANOVKU NEMAJÚ ZÁUJEM INVESTORI ANI BANKY

Značky: , , , , , , ,

Ako už býva u A. Hrnčiara zvykom, najprv teatrálne, bombastické vyhlásenia v médiách a potom krutá realita. Najprv niekoľkostranová platená inzercia v spriatelených médiách o tom ako sa už, už ide stavať kabínková lanovka na Martinské hole a potom rokovanie mestského zastupiteľstva, na ktorom ten istý A. Hrnčiar oznamuje, že všetko je inak a Mesto Martin zatiaľ nevie úplne nič. Nič nie je pripravené, nevie sa koľko by výstavba lanovky stála a vôbec sa nevie, či sa nájde nejaká finančná inštitúcia, ktorá by výstavbu zafinancovala. Hoci nám lanovku A. Hrnčiar sľuboval už pred svojím prvým zvolením, teraz po 6 rokoch primátorovania musel priznať, že Martin zaspal dobu, keď bol voľný kapitál na podporu takýchto projektov. Dnes je situácia taká, že napríklad v susednom Rakúsku banky podporujú výstavbu podobných zariadení iba od nadmorskej výšky 1 700 metrov nad morom, takže Martinské hole nemajú šancu.

Zrejme aj vďaka kritickým vyjadreniam, ktoré sme uverejnili na našom portáli po jeho bombastických mediálnych vyhláseniach a upozornili sme na to, že o takomto finančne náročnom projekte z mestských peňazí by mali rozhodovať Martinčania v referende, pán primátor pripúšťa túto myšlienku a je za verejnú diskusiu. Ako si takúto diskusiu predstavuje a kto sa jej zúčastní, budeme pozorne sledovať.

Materiál, ktorý k téme lanovky A. Hrnčiar predložil na rokovaní mestského zastupiteľstva 25.februára považovala za nedostatočný aj komisia cestovného ruchu a podnikania pri MsZ a neodporučila ho poslancom prijať. Prezentoval to jej predseda Dušan Kubička, ktorý však vo svojom ďalšom vystúpení povedal, že stanovisko komisie nemôže zmeniť ale na základe informácií, ktorá medzitým získal, on osobne dáva zámeru výstavby lanovky zelenú.


Poslanec Imrich Žigo vo svojom vystúpení vyjadril názor, že výstavba kabínkovej lanovky je najzásadnejšou témou celého desaťročia. Je za jej výstavbu, ale materiál, ktorý bol na rokovanie predložený (2 strany A4) bol nedostatočný, dozvedel sa viac z platenej inzercie v novinách, ako z neho. Aj preto prijal členstvo v pracovnej skupine do ktorej bol navrhnutý. Bude požadovať aby boli jasne stanovené podmienky medzi Mestom Martin a firmou PRO SKI. Podporí len také riešenie, ktoré prejde verejnou diskusiou a neuvrhne mesto do nútenej správy.

Kriticky sa voči postupu primátora vyjadril aj poslanec MsZ Jozef Bernát. Pripomenul mu, že velikášskych vyhlásení urobil v médiách počas primátorovania už mnoho, ale reálny výsledok je nulový. Konkrétne spomenul projekt Bilbao, o ktorom A. Hrnčiar vyhlasoval, že vyrieši bývanie mladých v Martine a doteraz tam nestojí ani jeden byt, odpredaj lukratívnych mestských pozemkov na výstavbu priemyselného parku, ktorý tam tiež vôbec nevznikol atď… Položil tiež otázku prečo firma PRO SKI nejde do toho projektu sama, keď je taký lukratívny ako sa snažia presvedčiť verejnosť. Podobne ako jeho predrečníci povedal, že je za výstavbu lanovky, ale až po verejnej diskusii a posúdení jej rentability a životaschopnosti nezávislými odborníkmi.

Na nesúlad medzi mediálnymi výstupmi a materiálmi, ktoré boli poskytnuté poslancom poukázal i Martin Sukup. Pripomenul, že na pôde MsZ už padali vyhlásenia, že bude preinvestovaných 900 miliónov (zrejme korún), že Martinské hole budú najlepšie stredisko na Slovensku a vidíme aká je situácia dnes. Vyjadril názor, že by bolo vhodné aby A. Hrnčiar uviedol veci na pravú mieru a vydal tlačovú správu, že nič nevieme a zatiaľ sa nič nedeje. Martin Sukup sa pýtal aj na to, prečo bol bez jeho vedomia menovaný a taktiež bez jeho vedomia odvolaný z pracovnej skupiny, ktorá sa má výstavbou lanovky zaoberať.

A. Hrnčiar mu odpovedal, že do skupiny bol zaradený omylom, pretože je nezaradený poslanec, nepatrí do žiadneho poslaneckého klubu a reprezentuje iba sám seba. Preto bol nahradený Imrichom Žigom, ktorý má okrem iného aj skúsenosti z manažovania projektov.

Na záver v diskusii vystúpil Stanislav Bernát, ktorý označil šesťročné pôsobenie súčasného primátora ako plnenie sľubov, kde , komu a aký majetok prihrá: „ Televíziu Turiec zrušíme, dáme firme Gaya, to bolo povedané pred voľbami. Vodárne bude riadiť pán Zábronský – už sa stalo. Martinsko flámske centrum posunieme cez RPIC firme SECO – takmer sa už stalo. A napokon Martinské hole – dáme firme PRO SKI.“ Stanislav Bernát informoval aj o tom že podľa štúdií, ktoré sa realizovali v predchádzajúcom období a na ktorých pracovali medzinárodne uznávaní odborníci, ekonomika kabínkovej lanovky z Podstrání jednoducho nevyjde. Okrem toho osemmiestna lanovka zahltí svahy a nebude priestor na lyžovanie.

Ako vidno, otáznikov je príliš veľa. Budeme pozorne sledovať, či na ne verejnosť dostáva pravdivé a fundované odpovede. Pretože tu sa už naozaj nehrá o fazuľky.

Ján Farský

foto a video: autor

P8cast-stano-bernat-000002

/ 2951 Articles

Red

3 Comments

 1. Marián Klempaský

  Dakujem tejto redakcii za tento prispevok, ktory dufam otvori oci obyvatelom aj v inych mestach. Som sice zo Ziliny, ale podrobne sledujem diane v susednom meste, kedze mi tam byva mamicka. Je mi luto ze vase mestecko straca nielen obyvatelov, ale aj svoju hrdost. Tieto videa su toho len dokazom. Drzim vam palce v obrode!

  Odpovedať

 2. Eugen priekopa

  súdruh inžinier Malík by si ešte mohol pamätať na rekreačnú štúdiu, ktorú dali vypracovať súdruhovia na okresnom výbore ohľadom Martinských holí. Táto štúdia značne obmedzila kapacitné možnosti zjazdoviek a preto sa rozhodli strojárne postaviť len sedačkovú lanovku s obmedzenou kapacitou. Hoci to boli súdruhovia, ktorí tiež hrali na vlastné peňaženky, takéto kamikadze si ani oni nedovolili.
  Lanovka s takou kapacitou je podobné scifi ako Martin – hlavné mesto.
  Je pochopiteľné, že mladý herec z liptova nemohol mať páru o takomto dokumente keď prišiel hosťovať do divala, ale obaja súdruhovia viceprimátori to určite vedia veľmi dobre…

  Odpovedať

 3. Randevous

  Keď bol Bernát na stoličke, hral si lanovku na svoje pozemky. Keď je tento, nie je to iné. Padni komu padni. Martinčania, posledný normálny primátor bol fakt asi ten Jokel…

  Odpovedať

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).