TRANSPARENTNÍ HLUPÁCI alebo ŠPEKULANTI?

Značky: , , ,

Mestskí úradníci v Martine si nesplnili povinnosť, mesto príde o státisíce!

To bolo zase minulého leta humbuku v médiách ako sa ide transparentné Mesto Martin postarať o neprispôsobivých, ako im z eurofondov vybuduje komunitné centrum, ako ich bude učiť variť, prať a vyšívať! Najhorlivejším obhajcom tohto projektu bol okrem primátora, jeho viceprimátor A. Lilge. Obhajoval aj finančnú spoluúčasť mesta na tomto projekte vo výške 14 tisíc EUR, plus ďalšie náklady spojené s jeho realizáciou. Ten v plamenných prejavoch na MsZ strašil verejnosť, že ak sa komunitné centrum nevybuduje, riešenie rómskej otázky sa v meste v budúcnosti nezvládne!

Bambusky 023 (2)

Lenže ako to už je v Martine pravidlom, jedna vec sú plamenné prejavy a mediálna sláva a v úplnom rozpore s tým je realita. Mesto žiadne peniaze z eurofondov nedostane! Úradníci to jednoducho zbabrali. Nevysporiadané vlastnícke vzťahy v lokalite kde malo centrum stáť, získanie prostriedkov z eurofondov vylučujú.
Zarážajúci je najmä fakt, že kým pri prevodoch pozemkov pre poslancov mestského zastupiteľstva úradníci mestského úradu nikdy nepochybili, pri takej významnej a sledovanej investičnej akcii ako je výstavba komunitného centra je takáto hrubá chyba hádam „do neba“ volajúca provokácia. Treba dúfať, že už konečne bude transparentne vyvodená aj osobná a dúfajme aj hmotná zodpovednosť za „prešustrované“ státisíce EUR.
Zaujíma nás aj to ako chce vedenie mesta a pán viceprimátor Lilge teraz riešiť rómsky problém, keď vyhlasovali, že bez komunitného centra to nepôjde!?

Bambusky 2 028 (2)

Popritom fakt, že komisia pre skúmanie oprávenosti žiadateľa o fondy EÚ pre takýto typ projektu skúma v prvom rade vlastnícky vzťah k pozemkom zahrnutým v projektoch je všeobecne známy. Ostáva preto záhadou, prečo práve v tomto projekte sa na túto kľúčovú časť projektu zabudlo.

Podľa našich informácií na nejasné vlastnícke pomery v tejto lokalite už dlhodobo poukazovali miestni obyvatelia ako aj niektorí predstavitelia štátnych inštitúcii.  Pravdepodobne však chuť vykupovať a stavať bola oveľa silnejšia ako dôsledné skúmanie vlastníckych vzťahov.

Po tomto všetkom vyznievajú predstavitelia mesta Martin ako úplne nekompetentní a nezodpovední hlupáčikovia. Lenže pri poznaní martinských reálií môže byť všetko úplne inak. Zamyslime sa preto nad hypotetickou otázkou, či celý zámer vybudovania komunitného centra nebol len zámienkou. Veď po masívnom odpore obyvateľov z martinských mestských častí, ktoré s touto lokalitou susedia a občanov z Bystričky sa táto aktivita stala len horúcim zemiakom, ktorý nechcel nik držať. Ale nezabudnime na pochybnú kúpu obrovského pozemku v lokalite Na Kameni, ktorý je vzdialený od plánovaného miesta výstavby komunitného centra pár stoviek metrov a ktorý bol vykúpený za neštandardne vysokú cenu – viac ako 382 tisíc EUR (približne jedenásť a pol milióna korún) Pritom na rokovaniach Msz rečníci vytvárali dojem, že komunitné centrum má stáť na ňom. Väčšina poslancov mestského zastupiteľstva (ich mená uvedieme v ďalšom článku o tejto téme) hlasovala za kúpu tohto pozemku.

Takže Mesto Martin nebude mať komunitné centrum, ale má o zbytočný pozemok pri teplárni viac. Daňoví poplatníci a občania mesta sa naďalej len ticho a neveriecky prizerajú a potichu platia šekové poukážky na rôzne mestské dane, ktoré sa neustále zvyšujú.

bambusky-2

P. Kováčik

/ 2 Articles

Peter Kováčik

One Comment

  1. FERO

    Pravdaže martinským papalášom a a ich riťolezeckým poslancom išlo len o províziu za kúpu pozemku. A ešte o kupovanie si cigánskych voličských hlasov, aby sa tam MAĎAR a celá je transparentná banda udržala ďalšie štyri roky a mohli ďalej kšeftovať s pozemkami. Veď MAĎAR celý čas čo je na primátorskom stolci nič iné nerobí.

    Odpovedať

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).