ZDRAVIE A ENERGIA

Tagged: , , , , ,

VODA je najbežnejšia, no zároveň najcennejšia kvapalina na Zemi. Každý deň jej potrebujeme dostať do nášho organizmu viac ako dva litre. Táto voda musí byť súčasťou nášho pitného režimu a stravy.  Máme šťastie, že stačí otočiť vodovodným kohútikom a môžeme piť, variť ! Áno, máme to obrovské šťastie, že z výdatných fatranských podzemných prameňov, priamo k nám prúdi kvalitná pitná voda, ktorú k spotrebiteľovi do pohodlia jeho domova dopravuje Turčianska vodárenská spoločnosť, a.s.                                                                                                                                                      

Dobrú a zdravú turčiansku vodu si budete môcť vychutnať číru, ale aj s kvalitnými a zdravými šťavami a sirupmi.  Budete sa môcť napiť vynikajúcich bylinkových, či osviežujúcich čajov, ochutnať, alebo si kúpiť zdravé jedlá na TURČIANSKEJ EKO RECEPCII. Ponuka Vegetariánskej reštaurácie, čajovne Dúšok zdravia a ďalších vás určite poteší.

Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia, Nadácia ZDRAVÁ TURČIANSKA ZÁHRADKA v spolupráci s Evanjelickou spojenou školou a ďalšími partnermi zo Slovenskej a Českej republiky pre vás v sobotu 7. júna pripravili mnoho dobrého a zaujímavého.

EKO POHON je určený pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o alternatívne druhy pohonu. S ručne poháňaným dreveným kolotočom pre najmenších a ďalšími atrakciami, príde Farma Gazdíčko. Zadarmo sa budete môcť povoziť aj na koči ťahanom koníkmi z Jazdeckého oddielu Martin Záturčie. Priamo z Bratislavy príde na akciu elektromobil Nissan. Firma Galimex vám predstaví elektromobily značiek Audi g – tron a Volkswagen E – Up. Českí partneri privezú športový elektromobil Kaipan i s nabíjacou jednotkou.  Na podujatí si budete môcť vyskúšať a zakúpiť aj elektrobicykle, či bicykle, ktoré bude predvádzať firma Fatra s.r.o.

ZELENÉ ENERGIE, presnejšie zariadenia na premenu slnečnej energie na tepelnú a elektrickú ako aj ďalšie systémy z tejto oblasti odprezentuje firma MARTEL Slovakia s.r.o.  Na alternatívne druhy energie sú zamerané aj zaujímavé workshopy, ktoré budú prebiehať počas dňa. Na nich sa dozviete napríklad ako si postaviť vlastný kolektor.

Voda pre všetko živé... Sabina Hajasová, ZŠ H. Zelinovej, Vrútky, I.stupeň.
Voda pre všetko živé… Sabina Hajasová, ZŠ H. Zelinovej, Vrútky, I.stupeň.

EKOPLAGÁT 2014 je medzinárodná výtvarná súťaž, do ktorej sa v tomto roku zapojili žiaci pätnástich turčianskych základných škôl. VODA JE ŽIVOT – téma na ktorú vytvorili množstvo zaujímavých diel. V sobotu na podujatí budú ocenení najúspešnejší tvorcovia ekoplagátov a všetci návštevníci si budú môcť na výstave pozrieť práce mladých výtvarníkov.

RECYKLÁCIA je významným prvkom, ktorý má obmedziť drancovanie prírodných zdrojov. Lektorka Miriam Sušienková vás zasvätí do tvorivej recyklácie papiera. S recykláciou a čistotou nášho životného prostredia priamo súvisí aj separovaný zber odpadov a ďalšie aktivity, s ktorými vás vo svojej expozícii podrobne oboznámi firma Brantner.

Pre deti sú pripravené aj súťaže a hry, návštevníkom zahrá kapela DE ART. Sobota 7. júna je určená pre všetkých, ktorí chcú príjemne, zaujímavo stráviť sobotu a zdravo žiť v zdravom regióne.

plagat1

/ 3398 Articles

Red

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).