TURČIANSKA HARMONIKA

Značky: , ,

V Múzeu slovenskej dediny v Martine predstavilo 8. Júla 2012 svoje umenie okolo tridsiatky harmonikárov a heligónkárov z Turca a susedných regiónov Slovenska na desiatom ročníku podujatia Turčianska harmonika. Jubileum koncipovali organizátori ako stretnutie a účinkovanie interpretov, ktorí boli tvárami programu na plagátoch predchádzajúcich ročníkov. Počas nich sa podarilo priblížiť hru na heligónke ale i na iných harmonikách v čo najširšom spektre.
Bolo to hranie aj na ústnych harmonikách, alebo hranie dvoch spoluhráčov, či učiteľa a žiaka, najmladšieho a najstaršieho hráča, hra žien… Predstavili sa aj susedia, hudobníci  z okolitých krajov.
Na podujatiach sa tiež hovorilo o histórii a tradícii hry na heligónke – nástroji, ktorý má tak bohatý zvuk, že je schopný „utiahnuť“ veslicu, dokonca celú jednu svadbu.
Pre návštevníkov podujatia boli okrem hudby pripravené aj sprievodné podujatia – výstava Rybárstvo v Turci, bohoslužby v drevenom kostole z Rudna a predaj ľudovoumeleckých a remeselníckych výrobkov.

Foto: autor

 

TURČIANSKA HARMONIKA – regionportal.sk from Regionportal on Vimeo.

/ 175 Articles

Ján Farský

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).