štátne IC Vlaky po novom zastanú aj vo Vrútkach

Táto správa určite poteší. Dosť bolo prestupov v Žiline. Po tom, ako súkromný prepravca RegioJet zaviedol niekoľko IC súprav, ktoré stoja aj vo Vrútkach sa na podobný krok podujala aj štátna Železničná spoločnosť ZSSK, a.s. IC vlaky by podľa nového grafikonu mali zastavovať vo Vrútkach od 1.3.2015.

IC_mapa_marec_2015_big

Celé znenie tlačovej správy :

BRATISLAVA – Expresné vlaky najvyššej kvality, InterCity vlaky ZSSK, budú priamo obsluhovať až jedenásť staníc. Od marca začnú zastavovať aj v železničných staniciach Vrútky a Ružomberok. Súčasne sa upravujú časy jazdy vybraných IC spojov,  napríklad ranné aj večerné InterCity spojenie z Bratislavy do Košíc bude jazdiť o dve hodiny skôr. Zmeny sú súčasťou pravidelnej jarnej úpravy cestovných poriadkov, ktorá tento rok nadobudne účinnosť od nedele 1. marca 2015.
K existujúcim deviatim zastávkam (vrátane východiskovej stanice) pribudnú dve ďalšie, v silných železničných uzloch. IC vlaky tak budú zastavovať v staniciach: Bratislava – Trnava – Trenčín – Žilina – Vrútky – Ružomberok – Liptovský Mikuláš – Poprad-Tatry – Spišská Nová Ves –  Kysak – Košice. ZSSK naposledy rozširovala počet zastávok v decembri, kedy IC vlaky začali zastavovať aj v Spišskej Novej Vsi.

Nové zastavenia ZSSK pridáva na základe požiadavky cestujúcich a sledovania dopravných prúdov. Vrútky sú veľká prestupná stanica a Ružomberok patrí k miestam s najvyšším počtom cestujúcich  na severe Slovenska.  Úsek Žilina – Liptovský Mikuláš (83 km) bol súčasne najdlhším medzistaničným pásmom na trase IC vlakov, preto prirodzene práve tu dochádza k zahusteniu zastávok. Napriek novým zastaveniam sa čas jazdy nepredlžuje.
„Cestujúci získavajú vyššiu kvalitu, kratší čas cestovania a nové služby v najatraktívnejších časoch počas dňa aj týždňa,“  povedal Jozef Schmidt, riaditeľ  úseku obchodu ZSSK. Doteraz v oboch  staniciach zastavovali len diaľkové vlaky nižšej kategórie ako InterCity a regionálne vlaky.

Zmeny časových polôh odchodov InterCity vlakov
ZSSK  súčasne upraví časové polohy vybraných IC spojov. Posunie odchody ranného (IC 501 Gerlach) a večerného (IC 505 Lyoness) IC vlaku z Bratislavy do Košíc o dve hodiny skôr.  Zmeny boli realizované  na základe vyhodnotenia požiadaviek a záujmu cestujúcich. „Ranný vlak z hlavného mesta smerom do Žiliny a Košíc pôjde vo veľmi žiadanej polohe o pol ôsmej, večerný o pol štvrtej,“  doplnil J. Schmidt.
Cestujúci do vzdialenejších miest východného Slovenska žiadali posunúť spoj tak, aby bol v Košiciach skôr ako o pol jedenástej večer. Ide o značný podiel cestujúcich, ktorí z IC vlaku prestupovali do regionálnych vlakov ZSSK.
Víkendový IC vlak Šarišan, jazdiaci medzi Bratislavou a Humenným cez Prešov (v piatok a v nedeľu) pôjde v porovnaní doterajšími odchodmi o dve hodiny neskôr. „Veríme, že zmeny prinesú zvýšenie vyťaženosti IC vlakov,“ vysvetlil J. Schmidt. S úpravou jazdného času IC Šarišan súvisí aj zmena nedeľného IC vlaku z Košíc (IC 1 500 Kriváň), ktorý pôjde dve hodiny pred ním.
Naďalej v najsilnejších dňoch týždňa, v piatok a v nedeľu, pôjde sedem IC vlakov, z toho štyri v smere hlavného víkendového prúdu cestujúcich. Posledný vlak bude po novom vlakom, ktorí jazdí po trase cez Prešov do Humenného.

InterCity vlaky ZSSK:
predstavujú expresnú diaľkovú vnútroštátnu prepravu vyššej kvality,
denne sa realizuje šesť spojov na trase Bratislava – Žilina – Košice a späť (po tri vlaky v každom smere) a víkendový IC vlak Šarišan na trase Bratislava – Žilina – Prešov – Humenné a späť (v piatok a v nedeľu),
sú rýchlym spojením s obmedzeným počtom zastavení, cesta z Bratislavy do Košíc trvá 5 hodín, o hodinu menej ako rýchlikom,
od polovice decembra IC vlaky ZSSK rozšírili služby a zaviedli až 4 vozňové triedy – 1 plus, 1, 2 plus, 2 , ktorých možnosti uspokoja potreby aj náročných klientov,
služby spríjemňujú pohodlné cestovanie, sú odstupňované podľa tried, napr. garancia výberu miesta, viac zásuviek, individuálne osvetlenie, súkromie v kupé, jedlo, nápoje a denná tlač v cene, donáška občerstvenia na miesto, WiFi a pod.,
ceny IC vlakov v pokladniach sú rozdelené do troch kategórií, čím skôr cestujúci lístok kúpi, tým menej zaplatí,
mimoriadne výhodné ceny sú pri kúpe lístka cez internet, na webovej stránke www.slovakrail.sk (Bratislava – Košice už od 9,90 € /12,90 €), ceny lístkov závisia od obsadenosti vlaku a časového predstihu nákupu.
Viac info na webe ZSSK v časti „Pred nákupom“.

Sumár zmien IC vlakov ZSSK od marca 2015:
nové zastavenia v Ružomberku a Vrútkach – spolu 11 miest v SR, ktoré InterCity vlaky priamo obsluhujú,
nové časové polohy, najmä pri cestách z Bratislavy do Košíc a pri víkendovom IC vlaku Šarišan,
večerný IC vlak z Bratislavy (IC 505 Lyoness) do Košíc denne pokračuje ako regionálny expres do Humenného cez Trebišov, Michalovce (REX 913 Slanec, Košice 20:50 h –  Humenné 22:33 h),
posledný nedeľný IC vlak z Košíc (IC 504 Wüstenrot) ide už z Humenného ako REX 910 Ondava (Humenného 13:28 h – Košice 15:10 h).
Nový cestovný poriadok s vyznačenými zmenami je v prílohe.
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy,  výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).

Informácie o osobnej železničnej doprave:
Kontaktné centrum 18 188, alebo +421 2448 58 188 ( pri volaniach zo zahraničia)
zákaznícke centrá v 12 mestách alebo osobné pokladnice v staniciach
www.slovakrail.sk alebo www.facebook.com/slovakrail, info@slovakrail.sk
Mgr. Jana Morháčová
riaditeľka Odbor komunikácie
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK)

 

/ 2990 Articles

Red

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).