Spisovateľka Hana Zelinová by mala 100 rokov

Hana Zelinová (3) (444x640)

Turčianske kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravuje v tomto roku rad aktivít venovaných životu a dielu spisovateľke, rodáčke z Vrútok Hane Zelinovej.

V pondelok 27. januára organizuje TKS vo svojej klubovni spomienkový večer s poéziou nazvaný „Hana Zelinová v našich srdciach“. Súčasťou večera bude obrazová prezentácia z pamätnej izby H. Zelinovej, ktorú pripravila Renáta Žiaková z Mestskej knižnice z Vrútok v spolupráci s metodičkou TKS pre umelecké slovo Janou Knoškovou. Život a dielo slovenskej spisovateľky návštevníkom podujatia priblíži aj Eva Rusnáková. Členovia vrútockého Literárneho klubu Hany Zelinovej predstavia svoje autorské básne a na záver členovia recitačného Kruhu 3P z Martina prečítajú ukážky z niektorých diel vrútockej rodáčky – významnej spisovateľky.

Hana Zelinová sa narodila pred 100 rokmi a zomrela pred 10 rokmi. Za svoj život napísala množstvo poviedok a románov, kníh pre deti, drámy, i rozhlasové hry. K najznámejším románom patrí sfilmovaný Alžbetin dvor, z tvorby pre deti je to Jakubko a Do videnia, Zuzanka!

Turčianske kultúrne stredisko plánuje v tomto roku zorganizovať aj ďalšie podujatia venované spomienke na Hanu Zelinovú. Projekt s názvom „Na Alžbetinom dvore“ podalo v grantovom systéme Ministerstva kultúry SR. V prípade úspechu sa priaznivci umeleckého slova môžu tešiť na príjemné kultúrne podujatia v druhej polovici tohto roka.

Bc. Jana Knošková

/ 175 Articles

Ján Farský

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).