Šikovné lektorky zaujali recitátorov i pedagógov

Značky: , , , , ,

Prednáška Zuzana Galkovej (3) (640x480)

V prvý februárový pondelok sa v klubovni Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine konalo zaujímavé a podnetné stretnutie recitátorov a pedagógov. Tri lektorky s bohatými teoretickými, ale najmä praktickými skúsenosťami prednášali 35 účastníčkam tvorivej dielne umeleckého prednesu o rôznych témach, zameraných na zlepšenie úrovne turčianskych recitátorov.
Mladá režisérka Zuzana Galková z Martina zaujala účastníčky prednáškou o správnom dýchaní, výslovnosti, prestávkach v prednese, hlasových rozcvičkách a jazykolamoch. Anna Dubovcová, dlhoročná recitátorka z Turčianskych Teplíc názornými ukážkami tvorivej dramatiky podnietila k fantázii, ktorá je tiež potrebná pri správnom precítení a najmä odovzdaní prednášaného textu. Eva Potúčková z Koštian nad Turcom, recitátorka nedávno ocenená predsedom ŽSK, si sama pripravuje koláže a montáže textov, ktoré roky recituje na súťažiach, kultúrnych podujatiach, svadbách i pohreboch. Svoje skúsenosti odovzdala poslucháčkam a na ich podnet zarecitovala báseň od Eriky Mageranovej: Vyznanie. Pani Anna Dubovcová tiež obdivuhodne predviedla svoje recitátorské umenie. Básne týchto umelkýň dojali nejednu recitátorskú dušu.
Celý podvečer tvorivej dielne sa dial v priateľskom duchu, recitátorky a pedagogičky pracujúce s umeleckým prednesom detí a mládeže sa so záujmom zapájali do diskusie. Večer v klubovni TKS bol zakončený počúvaním CD záznamu z 55. výročia Hviezdoslavovho Kubína, ktorý pred 5. rokmi pripravila Jaroslava Čajková – organizátorka celoslovenského kola tejto najstaršej a najprestížnejšej súťaže v umeleckom prednese na Slovensku. Zaujímavé bolo počuť staré záznamy recitujúceho chlapca – Ľuba Romana, neskoršieho známeho herca a riaditeľa Divadla Nová scéna, či stredoškolského študenta Milana Lasicu. Je pozoruhodné prepojenie umeleckého prednesu a divadla, veľa úspešných hercov vzišlo práve z Hviezdoslavovho Kubína. V tomto roku to už bude jubilejný 60. ročník. U nás – v Turci máme regionálnu a krajskú súťaž pomenovanú od roku 1986 Vajanského Martin. V roku 2014 sa bude regionálne kolo konať 7. – 11. apríla a krajské kolo 28. – 30. apríla.
Cieľom februárovej tvorivej dielne bolo sprostredkovať dobré rady a skúsenosti do tohto ročníka recitátorskej súťaže pre turčianskych interpretov poézie a prózy. Účastníčky podnetného podujatia odchádzali spokojné a plné inšpirácií.

Účastníčky tvorivých dielní (3) (640x480)Pri tvorivej dramatike bolo aj veselo (3) (640x480)

Bc. Jana Knošková

/ 2944 Articles

Red

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).