PRVÝ PRÍRODNÝ JARMOK

Značky: , ,

Od 8. do 12. mája trvalo stretnutie priateľov a sympatizantov projektu Život v areáli Drienok v turčianskej obci Mošovce. Prvý prírodný jarmok sa stal stretnutím a prepojením šikovných ľudí a ich výrobkov naživo, nielen na internete. Srdcom tohto podujatia bola myšlienka „od ľudí pre ľudí“.

Jarmok bol zameraný najmä na ručné výrobky, domáce produkty, originálne odevy, hudobné nástroje. Uprednostňoval sa spôsob bártrovej výmeny produktov, služieb a skúseností. Počas piatich dní sa účastníci podujatia mohli zúčastniť mnohých zaujímavých workshopov, tvorivých dielní, zoznámiť sa s bylinkami, liečivými rastlinami, prírodnými materiálmi, staviteľstvom a pôvodnými remeslami. Študentka Lenka Dieová z Martina sa takto koncipovaného podujatia zúčastnila prvýkrát a veľmi sa jej to páčilo. Svojmu koníčku, paličkovanej čipke sa venuje už 12 rokov. Na Drienku vystavovala, vymieňala i predávala svoje diela. Okrem toho predvádzala paličkovania a kto mal záujem, toho bola ochotná aj priučiť. Vecičky pre potešenie dušičky, predovšetkým z recyklovaného papiera priniesla do Mošoviec Miriam Sušienková z Martina. O svojich výrobkoch nám povedala: „Recyklácia ma oslovuje už veľmi dlho, pretože sa dá tvoriť prakticky z ničoho. Z odpadu sa dá vytvoriť niečo, čo má úžasnú silu, úžasnú myšlienku. Nemusíme pritom neustále drancovať Zem, čerpať z nej. Čiže nie je to o braní, ale je to o dávaní. Pretvoríme si obsah, zmeníme formu a výrobky nám slúžia.“ Prvý prírodný jarmok a celkovo projekt Život považuje Miriam za nádhernú vec, myšlienku, ktorá spája ľudí, komunity a vytvára veľkú komunitu ľudí, ktorí chcú žiť krajšie, lepšie vo svete, ktorý nás obklopuje. Na podujatí viedla aj workshop tvorby a recyklačného pletenia z papiera.

Workshopov na rôzne témy sa konalo počas trvania jarmoku veľké množstvo. Spomeniem aspoň niekoľko z nich: Ženský kruh, spev a meditácia (Maria Druga, Portugalsko), Tance Sveta ( Katarína Vidal), Základy hrania na koncovkách a píšťalách ( Marek Gonda), Ručné spracovávanie dreva a výroba drevených misiek (Branislav Chavo Krejčík), Výroba mastičiek, olejčekov a tinktúr (Mirka Bužeková), Spoznávanie a konzumovanie jedlých divokých rastlín (Bartek Krzewinski), Žonglérsky kruh, základy žonglovania, točenie poikami a ohňovou tyčou( Veronika, Meluzína, Lubita a spol.), Maľovanie na hodváb a batikovanie tričiek (Zuzana Stopková)… Tvorivé dielničky a rôzne hry pripravili organizátori aj pre deti.

Jeden z workshopov – Spoznanie hudobného ja pomocou nástroja kalimba, viedol Marek Bolf. Kalimby sú africké lamelofóny, ktoré podľa jeho slov, Marek uchopil a pretvára ich tak aby sa dali používať aj u nás v Európe, aby ľudia mali bližšie k hudbe. Do pôvodnej tradičnej formy týchto nástrojov sa snaží vniesť nové formy, nové myšlienky, nové využitie. Marek hovorí: „Prostriedkom aby hudba fungovala je hra. Treba sa hrať. S tým ja pracujem pri svojich hudobných nástrojoch – hrám sa. Nemusíme poznať žiadne vzťahy medzi tónmi aby sme si dobre zahrali, užili si tú chvíľu keď sme tvorcami hudby.“ O projekte Život nám povedal: „Alternatívna scéna, ktorá existuje na Slovensku potrebovala tmel. A tým tmelom je tento projekt. Tým, že sme každý individualita, každý máme iný životný príbeh, každý niečo iné robíme, doteraz nám chýbalo také globálne vedomie, že sa niečo deje, že sa deje niečo iné…“

Hudbe v jej najrôznejších podobách bol na jarmoku venovaný veľký priestor. Každý deň v poobedňajších a večerných hodinách tu účinkovali interpreti a hudobné zoskupenia rôznych žánrov. Opäť spomeniem aspoň niektorých: Lightune, Oravci (Desana a Lofo), Spod Budína (Bandzone), Maok, Horana, Stromyrad…

Na jarmoku ste si mohli aj vypiť dobrý čaj, posedieť a príjemne relaxovať v improvizovaných čajovniach. Celkovo najsilnejším pocitom, ktorý som mal z celého podujatia, bola neuveriteľná pohoda, uvoľnenosť, priateľská a bezprostredná atmosféra. Teším sa opäť o rok.

Ján Farský, foto a video: autor

 

/ 2949 Articles

Red

2 Comments

 1. Grácová Gabriela

  Rada by soém prijala vaše pozvanie na takúto peknú akciu Zaoberám sa výrobou súkenných krojov a ľanových tradičných výrobkov WWW NATURALSTYLE.SK S pozdravom Grácová

  Odpovedať

  • Ján Farský

   Ďalší prírodný jarmok na Drienku v Mošovciach bude v júni. Informácie o ňom nájdete na našom portáli niekedy v apríli. Jarmoku sa môže zúčastniť každý, kto má záujem.

   Odpovedať

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).