Alžbetin dvor a Vejár s fialkami

Značky: , , , , ,

DSCF3135_ (3) (640x480)

Turčianske kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja uskutočnilo v posledný januárový pondelok spomienkové podujatie na významnú slovenskú spisovateľku, rodáčku z Vrútok Hanu Zelinovú. Podujatie s názvom „Hana Zelinová v našich srdciach“ pripomenulo účastníkom sté výročie jej narodenia a zároveň 10. výročie jej úmrtia.

V klubovni Turčianskeho kultúrneho strediska sa zišlo okolo 40 milovníkov slovenskej literatúry a obdivovateľov Hany Zelinovej. V úvode podujatia sa diváci prostredníctvom prednášky a obrazového premietania oboznámili s pamätnou izbou H. Zelinovej a predmetmi, ktorá sa viažu k životu slovenskej spisovateľky. Izba sa nachádza na Mestskom úrade vo Vrútkach. Prednášku pripravila Renáta Žiaková z Mestskej knižnice z Vrútok v spolupráci s metodičkou TKS pre umelecké slovo Janou Knoškovou.

Život a dielo slovenskej spisovateľky návštevníkom podujatia priblížila tiež pani Eva Rusnáková. Svoje autorské básne predstavili členky vrútockého Literárneho klubu Hany Zelinovej – M. Hríbová, M. Bajnoková, A. Ursíni Jamrišková, E. Očkajová Kalábusová. Eva Benčíková predniesla úryvok z knihy Hany Zelinovej Vejár s fialkami a Adam Kmeť časť z románu Alžbetin dvor.

Je potrebné, aby sme si pripomínali výročia významných slovenských osobností, aby sme v sebe pestovali úctu k ich práci a významu pre Slovákov. Sú to ľudia, po ktorých ostáva v slovenských dejinách hodnotná pamiatka. Mali by sme v sebe pestovať hrdosť na našu krásnu slovenskú reč, našich spisovateľov a kultúrnych dejateľov. Aj z tohto dôvodu TKS podalo v tomto roku projekt na MK SR s názvom Na Alžbetinom dvore, kde sú naplánované rôzne podujatia venované nielen pamiatke Hany Zelinovej. Cieľom projektu je zorganizovať kultúrne a vzdelávacie aktivity ako príležitosť pre prezentáciu turčianskych recitátorov, amatérskych básnikov, prozaikov, či zamerané na tvorivú dielňu určenú záujemcom o písanie.

Bc. Jana Knošková

DSCF3108_ (3) (640x480)
DSCF3124_ (3) (640x480)

/ 175 Articles

Ján Farský

One Comment

  1. Alena Hrbáňová

    Len škoda,že som sa nemohla tohto pekného podujatia zúčastniť.

    Odpovedať

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).