21. ročník Turčianskych divadelných dní má svojich víťazov Ochotnícke divadlá opäť zabávali Turiec

Značky: , ,

22. a 23. marca organizovalo Turčianske kultúrne stredisko (zriaďovateľom ktorého je Žilinský samosprávny kraj) v spolupráci s obcou Belá-Dulice 21. ročník regionálnej postupovej prehliadky ochotníckych divadiel. Na Turčianskych divadelných dňoch sa v tomto roku predstavili 3 súbory. Prihlásené boli pôvodne 4 súbory, ale pre chorobu hlavnej postavy zo súboru T.P.D. A BOTKA, boli nútení gymnazisti z Bilingválneho gymnázia v Sučanoch svoju účasť na súťaži zrušiť.

Nakoniec sa súťaže zúčastnili DS Pišinger z Bystričky s hrou od R. Cooneyho: Všetko sa … v réžii Zuzany Galkovej, Divadlo Doska – Kultúrne návraty s predstavením pre deti O Červenej čiapočke, hladnom vlkovi Ďurovi a troch prasiatkach v réžii Martina Hanzela a DS z Belej-Dulíc s komediálnou fraškou s pesničkami od J. Suchého: Dobre zaplatená prechádzka v réžii Juraja Benčíka.

Porota v zložení Jozef Abafi (herec bábkového divadla, režisér divadelného klubu Makovice v Žiline), Tibor Kubička (režisér, dramaturg, herec, člen vedenia SKD) a Anna Čitbajová (herečka Bábkového divadla v Žiline) rozhodla nasledovne:

1.miesto a priamy postup na krajskú súťaž Námestovské divadelné dni – divadelný súbor z Belej-Dulíc

2. miesto a odporúčanie na krajskú súťaž Námestovské divadelné dni – divadelný súbor Pišinger z Bystričky

1. miesto a postup na krajskú súťaž Detský divadelný medveď v Žiline – kategória „dospelí deťom“ – Divadlo Doska – Kultúrne návraty z Vrútok

Cena za réžiu – Juraj Benčík – Dobre zaplatená prechádzka

Cena za najlepší ženský herecký výkon – Katarína Letrichová z DS Belá-Dulice za postavu Tety z Ameriky

Cena za najlepší mužský herecký výkon – Peter Knoško z DS Pišinger za postavu záletného ministra Richarda Willeyho

Cena za tvorivý prínos v inscenácii O Červenej čiapočke, hladnom vlkovi Ďurovi a troch prasiatkach – Martin Hanzel (režisér a postava vlka) z DS Doska – Kultúrne návraty

 

Hoci bola účasť ochotníckych súborov na Turčianskych divadelných dňoch skromnejšia, úroveň ich vystúpení bola milým zadosťučinením.

Bc. Jana Jarošová

Metodička pre divadlo

 

/ 2912 Articles

Red

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).