Aktualizované ! V Martine – Košútoch sú premnožené vretenice + rozhovor

Tagged: , ,

Aktualizované 30.5.2014

Práve nám poslal pani Zuzana z Košút fotku malej vretenice, ktorú odfotila. Konkrétne sa jedná o lokalitu ulice Košútska 6 – 8 v Martine

had-kosuty I-foto

Prinášame vám nezostrihaný rozhovor s Milanom Oselským na tému plazov. Takisto zopár rád, ako rozoznať jedovatého hada a čo robiť v prípade napadnutia

letak1

letak2

Pôvodná správa

Dnes- 27.5. ,sme sa na mieste stretli s odborníkom na plazy, pánom Milanom Oselským. Vzhľadom na to, že bolo daždivé počasie, nepodarilo sa mu identifikovať, či sa na územií nachádzajú vretenice a v akom počte. Podľa jeho vyjadrení je miesto v okolí „Atiláku“ vhodným útočiskom pre vretenice, predpokladá však, že ide hlavne o jedince, ktoré si hľadajú partnerov pre párenie. Pán Oselský predpokladá, že pokiaľ sa pokosí vysoký trávnatý porast, tak by malo dôjsť k ústupu plasov, ktoré by sa mali stiahnuť do menej rušných zón.

Milan Oselský - odbornín na plazy
Milan Oselský – odbornín na plazy

Taktiež sme sa stretli s pani Katarínou a jej labradorom Cézarom, ktorý bol napadnutý hadom. Mijteľka Cézara a takisto aj veterinárka Dr. Nováková nám potvrdili, že sa s určitosťou jednalo o napadnutie vretenicou. Cézar musel dostať transfúziu, bol však statočný a dnes je plne v poriadku. Odborníci nás ubezpečili, že stret vretenice a psa nie je fatálny, pokiaľ je psík v dobrej kondícii. Odporúča sa však návšteva veterinára.

pani Katka Borošová a napadnutý Cézar
pani Katka Borošová a napadnutý Cézar
Prehľadávanie terénu v okolí sídliska Košúty
Prehľadávanie terénu v okolí sídliska Košúty

 

Pôvodná správa z 26.5.2014.   Všetky informácie zachytíme následne na kameru a po spracovaní zverejníme na tomto portáli.

Počas posledného týždňa ma kontaktovalo niekoľko obyvateľov, ktorí žijú v mestskej časti Košúty. Dôvodom sú obavy z výskytu vretenice v okolí panelákov- sídliska Košúty 2. Zhruba pred týždňom v tejto oblasti napadla vretenica psa. Ako mi povedala majiteľka psíka labradora, Katarína z Košút 2, hady sa vyskytujú v oblasti riečky Jordán, čo je obľúbené miesto psíčkarov. Vyhrievajúce sa hady, pravdepodobne vretenice, referovali aj ďalší obyvatelia Košút, ktorí chodia na prechádzky popri Atiláku smerom do Košút I. Pán Martin videl vretenice dokonca pri panelákoch na okraji sídliska, v blízkosti detského ihriska.

Upozorňujeme vás, venujte zvýšenú pozornosť deťom, ktoré sa v okolí „Atiláku“ hrajú.  Pokiaľ budete venčiť psíka, nenechajte ho voľne pobehovať. Pravdepodobnou príčinou stretu s hadmi bude vysoká nepokosená tráva, kde vretenice hniezdia.

Takisto by som chcel požiadať poslancov MČ Košúty, aby zariadili mimoriadnu kosbu trávy, prípadne vyzvali majiteľa pozemku aby túto trávu vykosil. Paradox je, že jeden z poslancov za MČ Košúty chce spraviť z bažín v okolí „Atiláku“ rekreačnú oblasť. Možno by stačilo pre začiatok zariadiť kosbu aj v tejto oblasti, aby sme pri prechádzkach neboli uštipnutí hadmi.

Dalibor Steindl

foto: plazyunas.comklas_500 (3) (500x413)

/ 68 Articles

Dalibor Steindl

13 Comments

 1. Milan Oselsky

  Dobry den,

  ste si skutocne isty, ze sa tam vyskytovali vretenice? Martin mam v celku zmapovany co sa plazov tyka, kedze odtial pochadzam, ale neviem o tom, ze by sa v okoli Atilaku a pri jordane vyskytovali vretenice. Ovela pravdepodobnejsie mi pride, ze sa jednalo o Uzovky frkane, ktore sa v danej oblasti hojne vyskytuju a laik si ich velmi lahko spletie s vretenicou. Takze paniku by som urcite nerobil. Prave zajtra sa nachadzam v Martine, tak urcite pojdem pozriet, ako to tam vyzera.

  S pozdravom
  Oselsky Milan
  Podpredseda
  Zdruzenie priatelov herpetofauny

  Reply

  • Red

   Dobrý deň prajem p. Milan, na autora článku sa obrátili viacerí občania, ktorí referovali že sa určite jedná o vretenicu. Takisto je zdokumentované napadnutie psíka, ktorý bol 2x uštipnutý hadom a následne veterinárne ošetrovaný.

   Reply

  • Red

   Určite bude vhodné ak sa tam pôjdete pozrieť. Dajte nám potom vedieť ako situácia vyzerá.

   Reply

  • zuzana spaniova

   Dobry den, ak je to mozne poslite mi vas mail. Poslem vam fotku. Had sa pohybuje pri detskom ihrisku .dakujem za odpoved Zuzana

   Reply

 2. drobcekzmt

  To je vsetko pekne ale pokial bude metrova trava, tak sa s tym neda nic robit. Lebo okrem hadov je v Martine vysoky vyskyt kliestov.

  Reply

 3. Joey

  Jasné. Vretenica zaútočila na psa 😀 Natočne o tom horor pre retardovaných divákov. Ak PSA had uhryzol tak len preto, že si o to pes koledoval. Dnes som na túre v MF videl dve polmetrové vretenice a nechceli sa mi nechať ani vyfotiť. Plazili sa preč do úkrytu nie to ešte aby na mňa útočili 😀

  Reply

 4. fixativ

  mne napadla vretenica piatok psa na strach, vyhrievala sa na ceste smerom na Martinske hole, kde ludia parkuju ked idu na turistiku… celkovo ich je vela!!!

  Reply

 5. Adam K.

  Potvrdzujem že som videl už 2 malé hady plaziť sa cez cestičku pri Turci medzi Záturčím a Vrútkami (po správnosti – asi v Priekope). Boli to 2 malé jedince a nestihol som si ich dostatočne kuknúť, ale podobali sa mi naozaj tiež na vretenice (tvar hlavy a kresba na tele), nie na užovky fŕkané.
  Nejaké tie hady som už videl, ale odborník nie som, tak sa teším až sa na toto pozrie skúsený herpetológ 😛

  Reply

 6. Martin

  Nebudte smiešny! V článku uvádzate slová Oselského a on sám ich následne spochybňuje? To čo je!?!

  Reply

  • Dalibor Steindl

   Ahoj Martin,
   predpokladam, ze ste zrejme videl reportaz na nejakej TV, predpokladam Markiza. Pravdepodobne nemal pan redaktor dostatok casu aby sa venoval teme dostatocne. Preto som zverejnil cely rozhovor s panom Oselskym na regionportali – najdete ho tu http://www.regionportal.sk/regionalna-publicistika-turiec/novinky-z-turca/vretenica-bez-paniky-rozhovor-s-odbornikom/. Prosim, vypocujte si ho cely a potom porozmyslajte, ci napisat takyto komentar…Kazdopadne by som rad podotkol, ze tento clanok nevznikol ani na objednavku, ani pre propagaciu vretenice, a ani z ineho zistneho dovodu. Clanok vznikol ako reakcia na niekolko prosieb obcanov sidlika Kosuty, ktori boli vystraseni a snazili sa upozornit na tento problem…

   Reply

 7. pavlikova viola

  Ja keď som sa bola prejsť so psom okolo atilaku, tiež som videla pred sebou vlniť sa plaza, ale neviem, čí to bola užovka, alebo nejaký iný plaz, lebo v okolí je aj vodný tok a aj malé jazierko a som počula, že ich je veľké množstvo na atilaku v tých starých hroboch vraj tam majú ideálne podmienky na parenie že sa vyhrievajú na náhrobných kaneňoch

  Reply

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).