Orná pôda v Turci ustupuje biznisu so štrkom

Značky: , , , , ,

V našej emailovej schránke sa množia otázky na realizovanú „skrývku“ ornej pôdy medzi Sučanmi a Turanmi. Táto oblasť patrila desaťročia medzi tradičné oblasti kde sa pestovali poľnohospodárske plodiny, preto príchod bagrov a buldozérov spôsobil medzi niektorými obyvateľmi dolného Turca zdesenie. Vybrali sme sa teda na miesto a zachytili pripravovanú ťažbu.

tazba3

Podľa vyjadrenia miestnych úradov a informácii z Banského úradu sa táto časť Turčianskej záhradky onedlho zmení na jamy, v ktorých sa bude ťažiť štrk. Štrk bude následne putovať na podklad pre novovznikajúcu diaľnicu D1. Ako sa nám vyjadrili stavební inžinieri, vo vyspelom svete je štandard použiť na podklad štrk vyťažený pri razení tunelov. Ako vieme, na plánovej trase bude stáť minimálne 1 tunel (Višňové-Dubná skala). To by však pozemkovo-ťažobná lobby prepojená s miestnymi politikmi nezarobila ani cent…

tazba5
Hladné bagre sa zahryzli do ornej pôdy medzi Sučanmi a Turanmi

Z miestnych zdrojov sme sa dozvedeli, že podobné ťažobné jamy majú objaviť aj medzi Turanmi a Nolčovom, čím sa celá oblasť v okolí obcí Sučany, Turany, Krpeľany a Nolčovo zmení na „rešeto“ s vodnými jamami. Takmer všetky ťažobné jamy pritom nemusia mať a ani nemajú spracované využitie územia po ťažbe (tzv. EIA ). Je to spôsobené tým, že ťažobné oblasti sú menšie ako 5 hektárov a teda podľa zákona nemusia mať spracovanú EIA-u.

jama2
Podobné ťažobné jamy vzniknú aj v Turci

Opäť sme svedkami toho, že zdravý rozum ustúpil biznisu, keďže sa sami okrádame o ornú pôdu, ktorej je stále menej a menej. Dôležitá otázka, ktorá každého napadne je, čo bude ďalej s otvorenými jamami plnými vody. Ak chcete vedieť ako to vyzerá po ťažbe, choďte sa pozrieť medzi Sučany a Priekopu. Jamy sú nezabezpečené, neoplotené, nezasypané. Kto bude niesť zodpovednosť, ak sa v takejto divokej jame nebodaj utopí dieťa? Zodpovedné sú samozrejme aj samotné samosprávy – starostovia a zastupiteľstvá, ktoré pre podobné činnosti musia vydať povolenie a uviesť podmienky povolenia ťažby. Majme preto na pamäti tieto „akcie“ v blížiacich sa voľbách, keď nás budú páni kŕmiť narýchlo opravenými cestami, guľášom a pivom a nie odpoveďami na podobné otázky.

P.Kováčik

foto: redakcia, Google maps.

/ 2951 Articles

Red

One Comment

  1. Alex

    Ďalší kšeft pre martinských papalášov, alebo v tom figurujú obyčajný ľudia? Lebo neverím, že by v tom bol niekto obyčajný.

    Odpovedať

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).