Na dočasnej kruhovej križovatke Martin-Košúty sa jazdí „zipsom“

Tagged: , , ,

Dopravný chaos v Martine nespôsobuje len nezvyčajné plánovanie rekonštrukcie obchvatu I/65, ale aj vodiči, ktorí nerešpektujú dopravné značenie.
Našu redakciu oslovilo niekoľko nespokojných vodičov, ktorí rešpektovali zvislé dopravné značenie a radili sa pred križovatkou Košúty v smere od Martine z pravého do ľavého pruhu. No napriek dvom značkám, ktoré upozorňujú na “ Striedavé radenie“  veľa vodičov bráni zaradeniu z pravého pruhu do ľavého čím vnizkajú kolízne situácie.

Dopravné značky sú osadené viditeľne pri oboch stranách cesty:

Dopravné značky striedavého radenia sú osadené na oboch stranách
Dopravné značky striedavého radenia sú osadené na oboch stranách

 

Dopravná značka striedavého radenia pred križovatkou
Dopravná značka striedavého radenia pred križovatkou

zips

Dopravná značka Striedavé radenie prikazuje vodičom správať sa na ceste rovnako, ako keby v jednom jazdnom pruhu bola prekážka. Vodiči tento manéver poznajú aj ako zipsovanie.

Vodič vozidla idúceho vo voľnom, alebo v priebežnom jazdnom pruhu je povinný umožniť vodičovi prvého vozidla nachádzajúceho sa vo vedľajšom jazdnom pruhu (ak má zapnuté znamenie o zmene smeru jazdy), preradenie do voľného, alebo priebežného jazdného pruhu.

„Značka Striedavé radenie (č. C 30), ktorej symbol môže byť obrátený, vyznačuje miesto, kde platí striedavé radenie do priebežného jazdného pruhu,“ píše sa vo vyhláške k zákonu o cestnej premávke.

Upozorňujeme preto vodičov, aby rešpektovali dopravné značenie striedavého radenia a neradili sa len do priebežného (ľavý) pruhu.

/ 68 Articles

Dalibor Steindl

2 Comments

 1. Tomáš

  Vodiči v MT čo nadávajú na zlé vyznačenie obchádzky sú ľudia čo jazdia po pamäti. Nevšímajú si vodorovné a zvislé značenie (ako aj v košútoch tento zipsík) lebo oni sú tu doma tak nemusia. Chodím touto obchádzkou pravidelne a keď sa rešpektujú všetky dočasné zmeny tak je prechod bezproblémový. Pár krát no pomerne často sa mi stávajú také veci že „vodič“ prechádza v zákrute z pravého pruhu do ľavého a opačne, pričom som bol hneď vedľa neho (odbočka pri PRIORE a pri sokolovni) a už je kolízia na svete kvôli takému pamätníkovi čo sa nepozerá.

  ĽUDIA MÁTE DVE OČI NA POMERNE INTELIGENTNEJ HLAVE TAK JU VYUŽÍVAJTE!!! Ď.

  Reply

  • Red

   To je pravda, vacsina vobec nerespektuje docasne znacenie. Na niektorych miestach je docasne znacenie uz znicene.

   Reply

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).