Google zviditeľnuje Slovensko, štát sa len prizerá

Značky: , ,

GuglGoogle pripravil prezentáciu, na ktorej prezentovala jeho Slovenská pobočka svoj šľachetný počin – mapovanie a digitalizáciu kultúrneho dedičstva Slovákov. Celý projekt má názov „Na Slovenskú nôtu“ a jeho hlavné ciele budú zamerané na objavovanie a zhromažďovanie kultúrneho bohatstva, digitalizáciu pomocou najnovších technológií a sprístupňovanie a šírenie týchto informácií prostredníctvom internetu.
V kontexte tejto novinky prichádzajú trpké správy o personálnych čistkách v Slovenskej národnej knižnici a s tým spojené obstarávanie novej digitalizácie SNK v hodnote desiatok miliónov EUR. Pripomeňme, že zo SNK v Martine boli (podľa zdrojov zo SNK) vyhodení a odídení hlavne ľudia, ktorí boli úzko spätý s kultúrnym dedičstvom Slovákov a jeho mapovaním (moja rada prepusteným znie – pošlite si CV do Google!).

Zdá sa, že Google nepotrebuje na digitalizáciu štátne a ani Európske milióny. A takisto sa zdá, že Google dokáže jednoducho naverbovať dobrovoľníkov, ktorí budú prispievať k tejto vznikajúcej databáze, ktorá verím, nadobudne za rok-dva-tri parádne parametre.

Vždy je tu veľké “ale”. Tentokrát si budeme musieť položiť otázku, kto sa stane skutočným majiteľom zdigitalizovanej zbierky Slovákov? Otázka má zatiaľ nejednoznačnú odpoveď. Jasné však je, že jej majitelia Google sedia za “veľkou mlákou”.

autor: Dalibor Steindl , grafika : google.sk

/ 2944 Articles

Red

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).