Doprava v Košútoch I sa stáva problematická

Značky: ,

Každodenný problém Košút – kolóny áut pred dočasnou kruhovou križovatkaou

Nie je to tak dávno, čo obyvatelia sídliska Košúty I a II riešili problém nezmyselného kruhového objazdu, ktorý bol v tom období povolený na výnimku do roku 2011. Výnimka sa vďaka neschopnosti vedenia mesta vyriešiť situtáciu musela predĺžiť o ďaľšie 2 roky.
V tieni dopravného problému „dočasnej kruhovej križovatky“, ktorý miestni poslanci takmer neriešili, začal tlieť ďalší problém nášho ťažko skúšaného sídliska.

Malá exkurzia do histórie

Hovorí Ing. Dalibor Steindl, obyvateľ Košút 1 od roku 1979  :  „Keď vznikol plán vybudovať modernú školu, vtedy s názvom „Makarenkova“, nik si nepomyslel, že o ňu bude o 20 rokov taký záujem. Škola bola plánovaná hlavne pre  deti, ktoré sa sťahovali do novovzniknutého sídliska Košúty II. Ani vtedajší socialistický plánovači netušili, že táto škola bude obsluhovať takmer celý okres Martin.

Hurbanova „hype“

Treba podotknúť, že za popularitu ZŠ Hurbanova vďačí najmä svojmu športovému duchu a občianskej vybavenosti – pri škole sa nachádza plaváreň, telocvičňa, posilňovňa a aj futbalový štadión.  Tieto športoviská priťahujú množstvo obyvateľov, čo samozrejme zlepšuje aj ekonomickú situáciu školy. Čo však tento záujem komplikuje je dopravná situácia. K plavárni so saunou nikdy nebola naplánovaná prístupová cesta. Je to logické, keďže plaváreň mala v podstate slúžiť na plavecký výcvik žiakov ZŠ.

Ing. Marián Agrikola (predseda SVB Hodžova 10-12) : „Autá po chodníkoch a deti po tráve a blate. Takto to vyzerá každé ráno pred ZŠ Hurbanova. Tiež si myslím, že sa tu doprava mala zakázať a nie prerábať chodníky na cesty. Nechápem prečo si nespravili príjazd ku škole keď budovali futbalové ihrisko, veď je tam miesta dosť.“

V súčasnosti sa tak k plavárni nevozia len deti, ale hlavne dospelí na autách. A tak muselo pri plavárni vzniknúť parkovisko. Nuž a keď športuchtivý obyvatelia zistili, že majú parkovisko, začali ho húfne využívať a z chodníka sa razom stala prístupová cesta.  A tak ráno medzi 7 a 8 hod. od Rázusovej ale aj Hodžovej ulice, chodci a deti uskakujú ponáhľajúcim sa rodičom v autách, ktoré vozia deti do školy. Tak isto uskakujú aj v podvečer, keď je čas relaxovať a treba sa voziť zaplávať si a povyhrievať sa v sauničke.

Škandalózna reakcia vedenia školy ZŠ Hurbanová

Reakcia vedenia ZŠ Hurbanová je trpká. Škola sa rozhodla namiesto toho, aby vjazd áut obmedzila, rozšíriť prístupový chodník a umožniť tak obchádzanie sa vozidiel navzájom.  A pritom stačili dve zákazové značky, veď z Hurbanovej ulice- z južnej strany školy je vybudované veľké záchytné parkovisko, ktoré deň i noc zíva prázdnotou…

Hovorí Ing. Dalibor Steindl: „Snažil som sa kontaktovať aj miestnych poslancov, na moju smolu je však na novej webovej stránke mesta Martin uvedená ako kontaktná osoba pán doktor Šuch, ktorý mi ale odkázal, že už predsedom za VMČ dávno nie je.“

Súčasný spôsob riešenia zhustenej prevávky pri ZŠ Hurbanova je prinajmenšom diskutabilný a v zásade nič nerieši:

zohavený trávnik pri ZŠ Hurbanova
Rozšírenie parkoviska pri plavárni ZŠ Hurbanova
Rozšírenie parkoviska pri plavárni ZŠ Hurbanova
Kontakt na VMČ Košúty
Kontakt na VMČ Košúty

/ 64 Articles

Dalibor Steindl

2 Comments

  1. Jarka z Košút

    To je už je ale vrchol čo sa okolo tej Hurbanky deje !!!!

    Odpovedať

  2. Lenka Záturhecká

    http://www.facebook.com/kosuty

    Odpovedať

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).