DARY JESENE

Tagged: , , , , ,

1 (427x640)

Nedávne nádherné, slnečné, októbrové dni som využila na zber šípok. O povzbudzujúcich účinkoch viacerých častí šípovej ruže vedeli ľudia už v staroveku. Ľudoví liečitelia používali jej korene, kvety a plody – šípky, ktoré sú vyhľadávané a využívané aj dnes. Čerstvé i sušené šípky obsahujú veľké množstvo vitamínu C a karoténu, ale aj ďalšie vitamíny, najmä B1, B2, K. Môžeme smelo povedať, že každá jedna šípka je vitamínovou bombou.
Jeseň života – múdrosť a láskavosť.
„V šálku čaj šípkový…“ pieseň s týmto refrénom bola jedným z hitov môjho detstva . Mala som ju rada lebo bola piesňou babieho leta a vône domova. Pre mňa teplo a vôňu domova zosobňovala moja stará mama. Láskavá a múdra. Bola pre mňa útočiskom, ale i studnicou vedomostí. Aj o prírode, lesných plodoch, liečivých bylinkách. Keď sa niekto v rodine porezal, povedala mi: „Vybehni, moja a prines skorocelu, ideme hojiť.“ Priniesla som skorocel, umyli sme ho, prikladali na ranu a hojili. So starou mamou sme chodili na lipový kvet, na maliny, čučoriedky, šípky. A potom sme z nich pripravovali dobroty na zimu – kompóty, lekváre, sirupy. Za plnú „špajzu“.

IMG_2007 (640x427)

Na zdravie, seniorom!
Keď som na slnkom zaliatej stráni z nádherných kríkov zbierala žiarivo červené šípky, myslela som na svoju starú mamu. Na všetko čo ma naučila, na všetko čo mi do života dala. A uvedomila som si, akým veľkým darom, bohatstvom pre mladých, vnukov i pravnukov môžu byť ich starí rodičia. So svojimi životnými skúsenosťami, ktoré nenahradí žiadna škola, so svojou láskavosťou a starostlivosťou, ktoré nenahradí žiadna elektronika. Pestrofarebný október je oslavou jesene v prírode, ale aj jesene života. Mesiac úcty k starším je vhodným obdobím na to, aby sme si uvedomili, akú majú pre nás cenu staré mamy, starí otcovia, seniori. A preto im všetkým pripíjam na zdravie šípkovým čajom. Zdravým a horúcim. Aby im nikdy nechýbalo teplo domova, láska ich najbližších a úcta nás všetkých.
Ivana FARSKÁ

IMG_1885 (640x427)

Viac článkov o tradičných hodnotách nájdete v rubrike Tradičné je dobré, na: www.regionportal.sk

/ 175 Articles

Ján Farský

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).