A. HRNČIAR ZASE NEHOVORIL PRAVDU

Značky: , , , , , , ,

nám SeverIMG_3539 (2) (640x427)
V sobotu 11. mája A. Hrnčiar so svojou suitou po viac ako ročnom meškaní, slávnostne otvorili námestíčko na sídlisku Sever. Stalo sa tak po zdrvujúcej kritike v médiách a od obyvateľov tohto sídliska, ktorí námestíčko nazvali staveniskom hanby. Neboli spokojní najmä s pracovnou morálkou zamestnancov firmy, ktorá stavbu realizovala a s kvalitou vykonaných prác. Rozčúlil ich aj škandalózny výrub zdravých, krásnych stromov, ktoré nahradila dlažba.
Po spŕške kritiky sa zrejme rozhodli predstavitelia mesta vylepšiť neútulný zjav námestíčka vybudovaním detského ihriska. Ale jeho vybavenie nebolo v pôvodnom projekte a tak nemohlo byť ani hradené z eurofondov. Pritom vybudovanie ihriska stálo 51,6 tisíc eur (viac ako jeden a pol milióna korún)! Mesto zo svojho rozpočtu naň muselo uvoľniť 31,6 tisíc eur ( približne milión korún) a zvyšnou sumou údajne prispeli sponzori. To je úsmevné, pretože ide o firmy s účasťou mesta, alebo obrovskými mestskými zákazkami. Takže v podstate prispeli tiež iba z mestských peňazí. Týmto sponzorom Andrej Hrnčiar okázalo ďakoval. Sumu, ktorú muselo mesto vysoliť zo svojho rozpočtu „zabudol“ spomenúť.
Poslanci neprispeli zo svojho ani centom.

IMG_3508 (2) (640x427)
Vybudovanie ihriska za jeden a pol milióna korún nebolo hradené z eurofondov.

J. Petráš, bývalý Hrnčiarov hovorca, dnes už vedúci PR útvaru, ktorý akciu moderoval ďakoval za prispenie nielen sponzorom, ale aj výboru mestskej časti Sever. Zaslali sme teda poslancom, členom tohto výboru mail s otázkou, akou sumou zo svojich osobných prostriedkov prispeli na ihrisko. J. Zuberec a J. Mikula nám odpovedali, že neprispeli. Z. Sekerková a M. Sukup asi pozabudli, že sú poslancami najtransparentnejšieho mesta v OSN a doteraz držia bobríka mlčania. Ale zistili sme, že ani oni neprispeli z vlastného vrecka ani centom. Takže aj výbor mestskej časti siahol iba do mestskej pokladnice. Naša redakcia je úprimne rada, že deti majú pekné, nové ihrisko. Ale treba povedať pravdu – zložili sa im naň všetci obyvatelia mesta Martin, pretože do mestského rozpočtu prispievajú svojimi podielovými daňami a ďalšími mestskými daňami. Takže, keď už A. Hrnčiar so svojim hovorcom chceli niekomu ďakovať, mali sa poďakovať predovšetkým všetkým obyvateľom Martina.

Kto nevie počítať?

Vo svojom príhovore A. Hrnčiar občanom tvrdil, že na rekonštrukciu námestia a vybudovanie cyklotrasy získalo mesto dotáciu 1,2 milióna z eurofondov a celá suma z nich bude kompletne preplatená. Na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám sme zaslali mestskému úradu otázku, koľko stála rekonštrukcia námestia a koľko z tejto sumy bolo preplatené z eurofondov. A čuduj sa svete, dostali sme šokujúcu odpoveď: *rekonštrukcia námestia na sídlisku Sever bola vykonaná v hodnote 835 tisíc EUR ( viac ako 25 miliónov korún). Ako oprávnené náklady z eurofondov bolo uhradených 451 tisíc EUR, ostatné náklady hradilo mesto Martin zo svojho rozpočtu! To znamená, že takmer polovica celých nákladov na rekonštrukciu námestíčka nebola preplatená z eurofondov. Jedná sa o sumu 384 tisíc EUR ( jedenásť a pol milióna korún).
Nemáte aj vy pocit, hraničiaci s istotou, že niekto opäť drzo, ale hlúpo, verejne klamal ?!

Prečo mesto neodstúpilo od zmluvy?

Veľmi zvláštne vyznievajú aj slová A. Hrnčiara o tom, prečo mesto neodstúpilo od zmluvy s firmou, ktorá bola vybratá transparentným výberovým konaním a ktorá potom transparentne porušovala zmluvné podmienky a najmä o viac ako rok pretiahla stanovený termín dokončenia prestavby. A. Hrnčiar občanom tvrdil, že mesto nemohlo odstúpiť od tejto zmluvy, lebo by prišlo o eurofondy. Dôkladne sme si preštudovali predmetnú Zmluvu o dielo č. 12082010 (nájdete ju na internete), podpísanú samotným A. Hrnčiarom. A v tejto zmluve sú jasne uvedené dôvody pre ktoré bolo mesto oprávnené od zmluvy odstúpiť. Napríklad „ak zhotoviteľ bude preukázateľne realizovať predmet zmluvy v rozpore s dohodnutými podmienkami tejto zmluvy“. Nedodržanie doby realizácie stavby zo strany stavebnej firmy je evidentným porušením dohodnutých podmienok. Nikde v zmluve sme nenašli ani riadok o tom, že odstúpením od zmluvy s touto firmou by mesto prišlo o eurofondy. Prečo teda mesto od zmluvy s takouto firmou neodstúpilo vie len A. Hrnčiar a predstavitelia firmy. Ani od jedných sa asi pravdy nedočkáme.
redakcia regionportal.sk

IMG_3533 (2) (640x427)
Scan 1 (466x640)
Scan 2 (466x640)

/ 175 Articles

Ján Farský

3 Comments

 1. denisa

  Jsem slyšela o té transparentnosti…..

  Odpovedať

 2. Karl von Bahnhof

  Je to statočná práca ktorú robíte regionportál. Ale aj tak maďar vyhrá. Koho preláčate za starostu – Kozáka, ktorý nevie či je SNS alebo HZDS? alebo Vonsa, ktorý nevie ani čí je? veď tí nemajú šancu. A Žigo – ten len všade chodí a kýva hlavou. Ako keď bol s Janišom, keď rozbili SKDÚ v Martine. Tak koho chcete?

  Odpovedať

 3. riaditel

  Podla mna by mal byt primator bud Lechan alebo Farsky!

  Odpovedať

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).