45. výročie významného úspechu martinskej hádzanej

Značky: , , , , ,

Dňa 23. júna uplynulo 45 rokov odo dňa, kedy martinskí hádzanári dosiahli jeden z najväčších úspechov.
V tento deň martinskí hádzanárski dorastenci získali titul majstra Československa na turnaji, ktorý sa uskutočnil v Detve. Bol to prvý titul majstra Československa, ktorý martinskí športovci v kolektívnych športoch získali.
Začalo to v roku 1963, keď vtedajší hráč martinského A-mužstva mužov Ernest Dobiáš utrpel zranenie, ktoré ho na dlhší čas vyradilo zo športu i z práce. Obišiel martinské základné školy a v prvej fáze získal pre hádzanú viac ako 40 žiakov 5. – 7.ročníka základných škôl. Bolo to tesne pred koncom školského roku a tak títo žiaci strávili prázdniny tréningom. Na jeseň sa rozdelili do dvoch družstiev a začali hrať ako družstvá hádzanárskeho klubu súťaž medzi školami.
Postupne niektorí s tréningom prestali ale naopak ďalší pribúdali. Tí najlepší začali hrať krajskú súťaž žiakov, ktorú vyhrali.
Vzhľadom k tomu že v tomto čase ešte neexistovalo delenie na mladší a starší dorast, ale kategória dorastu bola pre hráčov od 15 do 19 rokov. Víťazi krajskej súťaže žiakov prešli do kategórie dorastu. V tomto družstve už pôsobili chlapci,ktorí vytvorili základ nového družstva dorastu. Boli v ňom Jozef Jesenský, Ivan Búchala, Ladislav Chropovský, Vladimír Kušnier, Dušan Labuda, Marian Hritz, Ondrej Potančok, Jozef Bugeľ, Milan Bereš a ďalší. Po roku pôsobenia v krajskej súťaži, ktorú vyhrali bez prehry, postúpili do prvej dorasteneckej ligy. Káder bol doplnený o ďalšie talenty ako Pavol Benko, Ladislav Bíro, Ján Zajac. Rovnako aj túto súťaž vyhrali s veľkou prevahou napriek tomu, že ich súpermi boli okrem iných napr. chlapci z Prešova / majster ČSSR z roku 1966 /, Trnavy a Michaloviec, kde bola silná mládežnícka základňa. V roku 1967 boli martinskí dorastenci účastníkmi majstrovstiev Československa v Karvinej, kde pod vedením trénera Milana Turčana obsadili 2. miesto najmä „vďaka“ nepriazni rozhodcu Koniga. V rozhodujúcom stretnutí o titul majstra s Bohemians Praha, v ktorom Martinčanom na titul stačila aj remíza, ukončil stretnutie o 2,5 minúty skôr v čase, keď náš hráč Jozef Jesenský bol v trháku na polovici ihriska a sám postupoval na bránku súpera. Gól strelený z tejto jasnej gólovej príležitosti by znamenal remízu 11 : 11 a titul pre Martin. Takto to skončilo 10 : 11 pre Bohemians a Martinu pripadlo 2. miesto , čo bol aj tak pre najmladšie družstvo na týchto majstrovstvách veľký úspech.
O rok to však prišlo. V dňoch 22. a 23. júna 1968 boli v Detve ďalšie majstrovstvá Československa. Tu sa už Martinčania nedali ničím a nikým zaskočiť a po výsledkoch
Martin – Bohemians 16 : 9
Martin – Třemošná 15 : 8
Martin – Zubří 21 : 5
sa stali majstrami Československa.

foto hadzaná (3) (640x443)

Horný rad zľava: Tajomník telovýchovnej jednoty Vojtech Matta, Milan Bereš, Dušan Labuda, tréner Milan Turčan, Ján Zajac, vedúci družstva Rudolf Hora, Vladimír Kušnier, Štefan Astaloš, Juraj Adamko, brankár Ondrej Potančok, Marián Maršala, tajomník oddielu Ján Glíba

Spodný rad zľava: brankár Ladislav Bíro, Jozef Jesenský, Štefan Chlpík, Ivan Búchala, Ladislav Chropovský, Jozef Búgel, brankár Marián Hritz

Z tohto družstva hráči ako Jesenský, Bíro, Zajac, Chropovský, Kušnier, Labuda ešte dlhé roky tvorili základ A mužstva mužov, ktorého vrcholom bola v roku 1977 účasť vo štvrťfinále Pohára víťazov pohárov, kde najprv porazili 2 x ASKO Linz, potom taktiež 2 x Hermes Den Haag a až potom nestačili na Železničar Niš, s ktorým doma vyhrali 19 : 13, ale vonku prehrali 30 : 17.
Tento príbeh je dôkazom toho, že hádzaná má v Martine dlhodobo úspešnú tradíciu čoho pokračovaním je aj postup súčasnej generácie hádzanárov do slovenskej extraligy.
Aj pri tomto úspechu boli už ako funkcionári prítomní členovia úspešného družstva z obdobia rokov 1966 – 1969 Ladislav Bíro a Ondrej Potančok.

Ing. Ondrej Potančok
Stanislav Veselý

/ 175 Articles

Ján Farský

3 Comments

 1. Ukulele

  fakt,na pohladanie…

  Odpovedať

 2. Jaroslav Halas

  chlapci vďaka…mimoriadny úspech,moja generácia,nemala takú výkonnosť a výsledky,boli sme slabší..

  Odpovedať

  • Duchan

   Ďakujem Jaroslav,mi to vieme,tam sme boli všetci vyrovnaný,akurát Chropovský bol najslabší,ale to sa všeobecne vie..

   Odpovedať

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).