SUNSET BOULEVARD – Filmový klub ALTERNATÍVA – 26.10.2013

Gloria Swanson ako Norma Desmond, starnúca kráľovná nemého filmu, a William Holden ako neúspešný scenárista, upadajúci do osídiel jej šialenstva, vytvárajú vo filme Sunset Boulevard jedny z najpozoruhodnejších postáv svetového kina. V režijnom podaní trojnásobného nositeľa Ceny americkej akadémie Billyho Wildera sa bizarný príbeh stal filmovou klasikou. Sunset… je vzdialený Wilderovým romantickým komédiám Niekto to rád horúce alebo Nebožtíci prajú láske a patrí k tomu najlepšiemu, čo vzišlo z bohatej tvorivej dielne tohto režiséra. Počnúc nezabudnuteľnou úvodnou scénou až po nevyhnutné naplnenie tragického osudu je film dokonalou výpoveďou o temnej a zúfalej stránke Hollywoodu. Všetci túžia po niečom, čo nemôžu získať, ale so seba zničujúcim odhodlaním sa o to stále pokúšajú. Neuznávaný scenárista a zabudnutá hviezda tvoria nesúrodý, no zároveň v niečom veľmi si podobný ústredný tandem, ktorý sa bije, aj keď tuší, že nikdy nevyhrá. Toto je Hollywood a kto sa dobrovoľne položí, prestáva existovať. Wilderov nekompromisný pohľad na fascinujúci aj zničujúci Hollywood sprostredkujú tri dokonale napísané a zahrané hlavné figúry. Film končí jednou z najslávnejších scén v dejinách kinematografie. Je Norminým víťazstvom, aj keď zahaleným milosrdným oparom šialenstva. Norma ukončí svoj výstup: „Pán DeMille, som pripravená na detail.“… Sunset Blvd. je nadčasové filmové dielo, ktoré oslovuje ďalšie a ďalšie filmové generácie a opakovane prináša potešenie milovníkom svetovej filmovej klasiky.
O filme: Aj keď základ prenikavosti filmu leží v mimoriadne vydarenom scenári, poslednom, ktorý Wilder napísal so svojím dlhoročným kolegom Charlie Brackettem, v pamäti zostáva i čiernobiela kamera plná tieňov, ďalšieho častého Wilderovho spolupracovníka, Johna F. Seitza. Znepokojujúca atmosféra, ktorú vytvára, miestami pripomína až gotický horor a v mnohých scénach odráža vyšinutosť a zaslepenosť Norminho sveta obráteného k minulosti. Rovnako neprehliadnuteľné sú tiež herecké výstupy. V roli kráľovnej melodrámy, neustále hrajúcej Normu, sa vo veľkom štýle pripomenula skutočná hviezda nemého filmu Gloria Swanson. (Avmania.cz)

O režisérovi: V Hollywoode roku 1939 zaznamenal prvý veľký úspech so scenárom k filmu Ninočka (s Gretou Garbo v hlavnej úlohe). O päť rokov neskôr sa presadil aj ako režisér s filmom noir Poistka smrti (1944), na ktorom spolupracoval s Raymondom Chandlerom. V 40-tych rokoch vznikli filmy Stratený víkend a Sunset Blvd. Roku 1953 Wilder adaptoval broadwayskú hru Stalag 17 a o štyri roky neskôr Svedok obžaloby, ktorá čerpala z predlohy Agathy Christie. Neskôr presedlal na komédie. Pod jeho režisérskou taktovkou vznikli filmy ako Niekto to rád horúce (1959), Byt (1960) a Šťastíčko (1966). Slávny režisér, na ktorého Hollywood v neskorších rokoch zanevrel sa nebál búrať konvencie. Zomrel roku 2002 vo veku 95 rokov. Za Sunset Blvd. získal Oscara (1950) – najlepší scenár, výprava, hudba, v tom istom roku Zlatý glóbus – najlepšia dráma, réžia, herečka, hudba.

réžia : Billy Wilder
začiatok : 17:30
dráma USA, 1950, 115 min.

555

/ 319 Articles

HuT

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).