SPARTAKUS – priamy prenos baletu na Mestskej scéne v Martine

Tagged: , , , ,

SPARTACUS PLAGAT (5)

SPARTAKUS – priamy prenos baletu na Mestskej scéne v Martine

Dňa 22.5.2014 (štvrtok) o 18.00 h sa v priestoroch Mestskej scény Martin uskutoční priamy prenos titulu Spartakus v podaní moskovského Boľšoj baletu.
Spartakus je dráma s odvážnym hrdinom, veľkými skokmi, veľkolepou scénou, kostýmami a zborom. Ide o najpopulárnejší balet Jurija Grigoroviča, ktorý vytvoril symbolické tanečné obrazy slobody a otroctva a predstavil príbeh muža, ktorý sa z otroka stane vodcom a zomrie ako mučeník. Libreto je voľne inšpirované povstaním otrokov v starom Ríme, dráma je plná kontrastov, vznešených ideí boja za slobodu, maskulínneho sveta bojových a milostných scén.

Boľšoj balet je symbolom baletnej dokonalosti, získal si až mýtické renomé. Tradícia súboru sa odvíja už od cárskeho Ruska (1776). V 20. storočí si súbor vybrúsil svoj typický až atletický štýl. Pýši sa hviezdnymi tanečnicami ako Světlana Zacharova (nedávno hosťovala v Štátnej opere v Prahe), Nina Kaptsova, Svetlana Lunkin, Marie Alexandrova a tanečníkmi ako Ruslan Skvorcov, David Hallberg, Nikolaj Tsiskaridze či Michail Lobukin.

Hudba: A. Chačaturjan
Choreografia: J. Grigorovič
Dĺžka DCP vrátane prestávok: 2 h 51 min
Obsadenie:
Michail Lobukin: Spartakus
Anna Nikulina: Frygie
Světlana Zacharova: Aegina
Alexandr Volčkov: Crassus

Vstupné: 8 €, držitelia Mestskej karty Martin 7 €
Viac informácií: www.mestskascena.sk, www.facebook.com/mestskascena, tel. č.: 0918 508 578

/ 175 Articles

Ján Farský

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).