OGGY A ŠVÁBY (Oggy et les Cafards) – 24.11. 2013

TRI PRÍBEHY
Drevená muchoťapka rozpráva príbeh Oggyho – Magnona a jeho výpravy za ohňom. Muchoťapka posiata zafírmi nás zavedie do kráľovstva Oggyland a opisuje transformáciu drobného princa Oggyho v snahe znovu získať svoju ríšu. Posledná muchoťapka vysvetľuje ako Sherlock – Oggy zachráni Londýn od katastrofy 20. storočia, tým, že sa mu podarí odhaliť nehanebné úmysly švábov! Každú machináciu skrášľuje romanca. Je to vďaka Olivii, tajomnej ženskej postave… a samozrejme super groteskné spracovanie plné huncútstiev! A to všetko bez slov! Hoci vo filme nie sú dialógy, je tam množstvo zvukov. To je jasné! Soundrack je vzácny komediálny prostriedok. Všetky tri časti tohto bláznivého filmu nám predvedú Oggyho, ktorý je azda ešte komplexnejší a dojemnejší ako kedykoľvek predtým… ale aj rovnako trafený a rozkošný ako vždy!

OGGY – MAGNON a jeho výprava za ohňom
Ogg, (Oggyho pôvodný predok), je vyprovokovaný švábmi. Obvinili ho z uhasenia kmeňového ohňa. Teraz ho musí priniesť zo vzdialenej sopky. Aká otrava! A čo je ešte horšie, Ogg tú odpornú horúcu červenú vec fakt neznáša! Je dosť múdry a tak si so sebou vezme Jaaakka. Jaaakk je síce nevľúdny, ale v tom nehostinnom prostredí sa môže zísť. Po dlhej ceste cez precitlivených mamutov a po obrovských mäsožravých rastlinách… dorazia do cieľa – na vrch sopky. Ogga však znovu obťažujú šváby. Padne do krátera a po páde dlhom mnohé kilometre pristáva v Stratenom údolí.
Tam ho víta čarovná domorodkyňa Olivia. Žije tam v absolútnej harmónii s prírodou. Vie, ako urobiť oheň! Čo by ešte Ogg mohol chcieť? Jej sofistkovanosť Oggyho dostane… ale stále by sa rád vrátil domov s ohňom.
Oheň chcú aj šváby. Dohodnú sa so stádom divých psov v Údolí, ktorých vedie Ng´Bob. Jediné, po čom títo páni túžia je zjesť čerstvú mačku! A to jediné im šváby vedia dať – výmenou za oheň. Jaaakk sa do srdca krátera zlaní… Psi ho chytia zároveň s Oliviou… a začnú pripravovať hostinu! Ogg však nad svojim strachom z ohňa zvíťazí. Zachráni svojich spoločníkov a vráti sa späť ku kmeňu ako hrdina… ale pozor! Intrigánske šváby ho už opäť majú na muške…

KDE BOLO TAM BOLO… alebo výprava za kráľovstvom
V kráľovstvo Oggyland je všetko v poriadku. Kráľ Oggy Prvý chce odovzdať trón svojmu synovi, hneď ako si nájde ženu. Nanešťastie princ Oggy nemá o snúbenicu ani najmenší záujem. Ak ho niečo zaujíma menej, je to azda len nástupníctvo trónu. Vždy keď dostane šancu je jednoducho nemožný… Na koni je beznádejný, z katapultu je absolútne zmätený… a keď chce so sebou vziať na lov sokoly, vždy sa mu posmievajú. Naopak, čo ešte prispieva k zúfalstvu jeho rodičov – exceluje v iných – nadovšetko nevhodných disciplínach. Vyniká v hre na harfe či vyšívaní. Náhodné stretnutie s odvážnou mladou slúžkou zmení Oggyho život! Olivia je však unesená švábmi, v ďalšej z ich šibnutých výprav za silou a odplatou. Je uzamknutá v najvyššej veži opusteného zámku. Oggymu sa podarí s pomocou jeho spoľahlivého no zadubeného sluhu Jacka dobiť nielen srdce tejto devy, ale aj samotné kráľovstvo!

SHERLOCK OGGY – výprava za pravdou
31. decembra 1899 je mesto zaneprázdnené oslavovaním nového storočia. Do pozornosti slávnych detektívov sa dostáva séria tajomných krádeží. Prichádzajú Jack Sherlock a Oggy Watson. Vďaka Oggyho ostrému zraku a rýchlemu premýšľaniu a napriek Jackovej nemotornosti a neschopnosti Inšpektora Boba sú vinníci rýchlo identifikovaní. Naše dve mačky sa vydávajú po stopách podlého Joeyho a jeho dvoch kumpánov DeeDeeho a Markyho. Majstrov v neplechách a smiešnych nehodách! Technológie poháňané parou tu zohrávajú dôležitú úlohu. Olivia – vychýrená hodinárka vymyslí dômyselné nástroje, ktoré mesto zachránia od ničomných zariadení švábov. Od naháňačky v parou-poháňanej helikoptére, cez jazdu spletitými kolieskami a kolesami Big-Benu je toto ´anglické raňajkové menu´ okorenené strelenými ingredienciami, ktoré našich viktoriánskych predstaviteľov prevedú do nového storočia!

Réžia: Olivier Jean Marie
Francúzsko, 2013, animovaný, 80 min., MP
Miesto konania: Kino Strojár

24.11. Nedeľa o 15:30h

Oggy

/ 322 Articles

HuT

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).