NOC MÚZEÍ A GAlÉRIÍ

Tagged: , , , , , , , ,

mini_ plagat NMG 2014 (3)

Noc múzeí a galérií v martinskom múzeu

Jar, leto, jeseň, zima… Rok je plný tradícií! Že ich v ňom neviete nájsť? My Vás s nimi radi zoznámime. Príďte si užiť múzeum plné zábavy a pohody cez Noc múzeí a galérií v sobotu 17. mája 2014 do Slovenského národného múzea v Martine.
Aj tento rok sa martinské múzeum pridá k projektu Noc múzeí a galérií, ktorý otvára pre verejnosť dvere kultúrnych inštitúcií na celom svete. Naše múzeum bude preto otvorené pre všetkých od 18.00 h. až do neskorej noci.
Kroje Slovákov žijúcich v Maďarsku predvedú členovia Spolku ľudového tanca Furmička z Čemera (Furmicska Néptánc Egyesület – Csömör). Návštevníkom ukážu odevy, ktoré nosili rôzne vekové kategórie počas Turíc a Kvetnej nedele. Okrem ľudového odevu budú môcť návštevníci spoznať aj tance Slovákov z Čemera a zoznámia sa s tradíciami, ktoré sa v minulosti dodržiavali pri obliekaní nevesty.
Štyrmi ročnými obdobiami prevedie návštevníkov kvíz a priblíži niektoré zo zvykov a tradícií, ktoré sprevádzali našich predkov počas roka.
Pre malých, ale i veľkých návštevníkov máme prichystané aj dielničky, kde si budú môcť vyskúšať vyšívanie, či prácu s papierom alebo drôtom. O turčianskom malikánovi Jankovi Hraškovi porozpráva samozvaný profesor hraškológie Jano Cíger z Mädokýša. Pre malých prírodovedcov budeme mať pripravenú poznávaciu prechádzku po muzeálnej záhrade. Samozrejme, nemyslíme len na duše našich návštevníkov, ale aj na ich žaludky, a preto máme pripravené i niečo malé pod zub.
Počas programu v múzeu je v Barmseum pripravený aj koncert zoskupenia Martin Valihora Trio. Vystúpenie hudobníkov Martina Valihoru, Daniela Camarda a Vardana Ovsepiana sa začne o 20.00 h. Vstupné na koncert je 7 €.
Noc múzeí a galérií je skvelý spôsob, ako ľuďom ukázať, že múzeum nie je len budova bez života, plná vitrín a predmetov, ktorých sa nemôžeme dotýkať, ale naopak, že je to miesto, kde sa dá naučiť kopec vecí a zažiť veľa zábavy.
Tešíme sa na vás v sobotu 17. mája 2014 od 18.00 do 23.30 h. v budove Slovenského národného múzea v Martine na Malej hore 2.
Noc múzeí a galérií 2104 v našom múzeu môže byť zrealizovaná aj vďaka finančnej podpore Mesta Martin.

Vstupné:
deti do 15 rokov – zdarma
dospelí – 2 €
študenti, seniori – 1 €

mini_ plagat NMG 2014 (3)

Z galérie do Ríma

Ďalšou klubovou akciou, ktorú si pre svojich priaznivcov tento rok opäť pripravila Turčianska galéria je Noc múzeí a galérií. Celá akcia sa bude niesť v duchu medzinárodnej výstavy Bienále fantázie 2014, ktorú otvoria deň pred Nocou v múzeí a galérií. Na detského diváka čaká o 19.30 Muzikál Základnej umeleckej školy A. Stodolu Martin – Záturčie s názvom MALÝ PRINC, či samotné BIENÁLE FANTÁZIE, kde sa budú deti môcť zapojiť do tvorivých dielní. Aktivity, ktorých sa môžu zúčastniť aj dospelí sú: 13. KOMNATA so vstupmi o 20.00, 21.00. a 22.00 kedy spolu nazrieme do depozitov galérie. Okrem toho si budú návštevníci môcť zvoliť svoj najzaujímavejší obraz v stálej expozícii, vypočuť si jej komentovanú prehliadku aj s anglickým prekladom, či dokonca vyhrať zájazd do Ríma. Príďte si sobotný večer spestriť kultúrnym zážitkom do Turčianskej galérie a určite neoľutujete!

Terézia Závacká

/ 175 Articles

Ján Farský

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).