NO (NO / NO) – 4.12. 2013

Film NO je poslednou časťou trilógie, ktorú chilský režisér Pablo Larraín začal nakrúcať roku 2008 filmom Tony Manero (temná komédia s politickými náznakmi). V ďalšej časti trilógie Post mortem sleduje príbeh zamestnanca pitevne, ktorému do súkromia kafkovským spôsobom zasiahnu chilské dejiny. Režisér v Post mortem rozpráva o začiatku diktatúry, Tony Manero je o jej najnásilnejšom období a NO je filmom o konci totality. Roku 1988 bol chilský generál Pinochet donútený medzinárodným tlakom zvolať referendum, ktoré by rozhodlo o jeho ďalšom zotrvaní v prezidentskom kresle. Občania mali voliť „áno“ alebo „nie„ (NO) Pinochetovej ďalšej vláde. Opoziční lídri podporujúci iniciatívu NO presvedčili mladého pracovníka reklamnej agentúry Reného Saavedru, aby viedol kampaň. Spolu s tímom vymyslel trúfalý plán ako vyhrať voľby a oslobodiť Chile. Heslami v kampani, napr. Každý chce byť šťastný, presviedčali voličov o tom, že Šťastie príde, keď zvolíte NO! René vyrobil spot, v ktorom sympatizujúce osobnosti spoločne odovzdávajú správu: Chile, šťastie je na dosah! V hlavnej úlohe filmu o moci moderného marketingu v politických kampaniach sa objaví mexický herec Gael García Bernal (Amorres Perros, Zlá výchova, Hranice ovládania, Babel…). Snímka nominovaná na Oscara pre najlepší cudzojazyčný film je ľahkým, miestami až groteskným pohľadom na osemdesiate roky…

Režisér o filme: … René Saavedra je synom neoliberálneho systému, ktorý Pinochet vnútil zemi, kde neohrozene roky vládol. Je pozoruhodné, že Pinocheta poráža použitím ideologických nástrojov, ktoré priniesla sama diktatúra. Vyhrali, hoci neútočili na Pinocheta. Iba sľúbili lepšiu a krajšiu budúcnosť, ak tu nebude. A Pinochet bol porazený, 97% registrovaných voličov prišlo voliť a 56% volilo NO….René to robí pomocou reklamnej kampane plnej politických symbolov a cieľov, ktoré na povrchu predstavujú obyčajnú komunikačnú stratégiu, ale v skutočnosti v sebe ukrývajú budúcu tvár krajiny. Kampaň NO pre mňa predstavuje prvý krok smerom k upevneniu pozície kapitalizmu ako jediného možného systému v Chile. Nejde o metaforu, ide o priamy kapitalizmus, čistý a skutočný produkt reklamy, prenesený do politiky.

O režisérovi: Spoluzaložil produkčnú spoločnosť Fabula. Roku 2005 režíroval svoj prvý dlhometrážny film Fuga. O dva roky neskôr nakrútil druhý film Tony Manero, ktorý sa dočkal svetovej premiéry na MFF Cannes. Spolupracoval na scenári s Mateom Iribarrenom, rovnako ako na svojom treťom filme Post mortem, ten mal premiéru v hlavnej súťaži na MFF Benátky 2010. Roku 2010 Larraín režíroval Prófugos, prvý televízny seriál HBO produkovaný v Chile. Druhá séria sa nakrúcala roku 2012. NO je štvrtý celovečerný film chilského režiséra.

Réžia : Pablo Larrain
Žáner: dráma , Chile / Francúzsko / USA, 2012,
Začiatok : 17:30
Miutáž: 118 min.

Dátum a čas premietania: 4.12. o 17,30h
Miesto konania: Kino Strojár

NO

/ 319 Articles

HuT

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).