Divadelné predstavenie HANA

Tagged: , , ,

Hana plagat (3)

Divadelné predstavenie HANA v podaní Kremnického divadla v podzemí na Mestskej scéne v Martine

Dňa 24.5.2014 (sobota) o 20.00 h sa v priestoroch Mestskej scény Martin uskutoční poetická groteska s názvom HANA v podaní Kremnického divadla v podzemí.
Rozprávkový horor HANA na motívy satirického románu Pavla Taussiga z 50. rokov minulého storočia rozpráva príbeh 18 ročnej idealistky s dopadmi socializmu na DNA súčasnej mladej generácie. Hlavný príbeh sa odohráva vo vnútornom svete Hany, ktorá sa ocitla uprostred iracionálneho sveta absurdít, ktorý stihol socialistický režim „vybudovať“. Hana začína postupne chápať, že sa nachádza v prostredí ustráchaných ľudí, pokrivených charakterov a udalostí, ktoré z pohľadu normálneho sveta vyznievajú komicky, v skutočnosti sú však veľmi tragické. Jej trpké sklamanie zo vznešených ideí komunizmu a spoznávanie deformácií socialistického spoločenského systému cez osobnú tragédiu jej otca ju núti k morálnym kompromisom, prispôsobovaniu svojho čistého charakteru aktuálnym „normám“ a reálnym pomerom, ktoré ju v záujme prežitia postavia pred previerku vlastného ja. Má si zachovať svoje hodnoty alebo zachrániť otca z väzenia? Zmätená, nerozhodná, frustrovaná z vlastnej nemohúcnosti prežíva zápas so svojim svedomím. Rodina je narušená, viera v dobro a spravodlivosť potlačená. Nájde Hana svoj pevný bod? Vedie cesta k šťastiu cez život obyčajnej omylnej ženy? Alebo existujú novodobí hrdinovia?
Režisérka Jana Mikitková o inscenácii
Vyjadriť sa k procesu vzniku tejto inscenácie znamená popísať Haninu dobu v súčasnosti. Na počiatku bola otázka: Je Hana dramatická hrdinka? Inscenovať Hanu tak pre mňa znamenalo zostúpiť z Olympu svojich ideálov a priblížiť sa k realite. Zažívať na vlastnej koži vnútorný rozpor medzi rozprávkovým ideálom a okolitým hororom. Nenazývame však ideálom len našu zbabelú túžbu, na ktorej splnenie sa už bojíme veriť? Na konci stojí otázka: A čo my? Ako by sme sa zachovali my? Sme obyčajní ľudia alebo hrdinovia?
História Kremnického divadla v podzemí
Divadlo založili študenti Gymnázia v Kremnici 17.11.1973 ako Divadielko malých javiskových foriem (DMJF), aby zabávali svojich spolužiakov jednoduchými scénkami, pesničkami a tancom. Po generačnej obmene sa pôvodne študentské Divadielko „G“ začalo profilovať ako autorské kabaretné divadlo s vlastnými komédiami a tímovou réžiou. V roku 1979 získalo domovskú scénu v Klube mladých Labyrint, vtedy zmenilo aj názov na „Divadlo v podzemí“. V rokoch 1978 – 1984 sa pravidelne zúčastňovalo okresných, krajských, celoslovenských a celoštátnych súťaží MJF a Klubovej tvorby, na ktorých získalo niekoľko víťazstiev a viacero individuálnych ocenení. V roku 1985 absolvovalo s hrou SMETISKO medzinárodný divadelný festival v Karlsruhe (SRN). V rokoch 1984 – 1990 malo KDvP svoju stálu scénu v Divadle hudby na sídlisku Fončorda v Banskej Bystrici. Tu uvádzalo svoje Kabaretné večery a pozývalo špičkových amatérov a profesionálnych hostí i divadlá z celého Československa. O dva roky neskôr divadlo svoju činnosť profesionalizovalo prostredníctvom umeleckej agentúry Slovkoncert. V rokoch 1987 – 1990 spolupracovalo s režisérom brnianskeho Divadla na provázku Petrom Scherhauferom. Po nežnej revolúcii divadlo svoju činnosť prerušilo. Po takmer 20. rokoch obnovili nezávislé agentúrne divadlo jeho traja bývalí členovia Anton Brčka, Ján Fakla a Roman Vykysalý, ktorí v máji 2010 s Martinom Varhaňovským založili neziskovú organizáciu KREMNICKÉ DIVADLO V PODZEMÍ n. o.
Vstupné: 6 €, držitelia Mestskej karty Martin 5 €
Viac informácií: www.mestskascena.sk, www.facebook.com/mestskascena, tel. č.: 0918 508 578

/ 175 Articles

Ján Farský

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).