August na konci Ameriky – SKD – 29.10.2013

Tagged: , , ,

August na konci Ameriky
Americký dramatik Tracy Letts (1965) získal za svoju hru August na konci Ameriky (August: Osage County) v roku 2008 Pulitzerovu cenu. Hra po uvedení vzbudila rôznorodé reakcie, od odmietnutia až po nadšenie – denník New York Times ju napríklad označil za „najvzrušujúcejšiu novú americkú hru za posledné roky”. V súčasnosti ju uvádzajú divadlá takmer na celom svete.
Lettsova tragikomédia odhaľuje priam patologickú nefunkčnosť súčasnej rodiny, pričom úspešne kombinuje temnú drámu s prvkami, ktoré poznáme predovšetkým z televízie – dialógy postáv a ich humor občas pripomínajú situácie z populárnych sitkomov (čiže situačných komédií) – nečudo, že hra si vyslúžila aj jemne škodoradostnú nálepku „situačná tragédia”. Hru by sme tiež mohli označiť za akúsi rodinnú pitvu: impulzom k nej je zmiznutie a následná samovražda otca, kvôli ktorej sa po rokoch stretnú zvyšní pozostalí členovia rodiny, aby na povrch postupne vyplávali rodinné tajnosti a lži.
Najsilnejšou stránkou hry August na konci Ameriky je skutočnosť, že jej autor Tracy Letts, ktorý dodnes pôsobí aj ako herec, svoju hru napísal pre hercov. Je plná úžasných postáv, ktoré ponúkajú všetkým trinástim protagonistom veľmi zaujímavé herecké príležitosti. Inscenáciu Lettsovej hry prinášame v slovenskej premiére v preklade básnika Martina Solotruka, v réžii maďarského režiséra Józsefa Czajlika a v hlavnej úlohe matky sa predstaví hosťujúca Zuzana Kronerová.
Monika Michnová
– Súhlas udelený agentúrou Abrams Artists Agency, 275 Seventh Ave./ 26th Floor, New York, NY 10001, USA. Všetky žiadosti týkajúce sa práv adresujte horeuvedenej agentúre.
– Svetová premiéra hry AUGUST: Osage County sa uskutočnila v júni 2007 v Steppenwolf Theatre Company, Chicago, IL; Martha Lavey, umelecká režisérka a David Hawkanson, výkonný režisér.
– Hra August: Osage County mala premiéru na Broadway v Imperial Theatre 4.decembra 2007. Bola produkovaná Jeffrey Richards, Jean Doumanian, Steve Traxler, Jerry Frankel, Ostar Productions, Jennifer Manocherian, The Weinstein Company, Debra Black, Daryl Roth, Ronald Frankel, Marc Frankel, Barbara Freitag, Rick Steiner and Staton Bell Group.
Predstavenie nie je vhodné pre mládež do 15 rokov
Predstavenie trvá 160 minút s prestávkou

Celý program ako aj možnosť rezervácie na jednotlivé predstavenia nájdete na stránke divadla na www.divadlomartin.sk

333

/ 322 Articles

HuT

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).