VYŠÍVANÝ SVET

Značky: , , , ,

Pracovníci TKS v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK pripravili v priestoroch svojej klubovne zaujímavú výstavu obrazov vyšívaných krížikovou technikou. Uskutočnilo sa tak ďalšie zaujímavé klubové podujatie. Vernisáž sa konala 20. mája a návštevníci nešetrili pri pohľade na nevšedné diela – umelecké výtvory dvoch umelcov slovami chvály.

DSCF3167 (3) (1024x768)

Peter Volna ( nar.1963) žije a vyšíva v Podhradí.
Vyšívaniu – tejto takej nevšednej záľube pre muža – sa venuje už vyše 20 rokov.
Jeho rodinný dom je premenený na galériu – v každej izbe má sériu svojich vyšívaných obrazov, tematicky inak zameranú. So svojim vyšívaným obrazom „Posledná večera“ , ktorý vyšil podľa pohľadnice dosiahol Zápis o vytvorenie českého rekordu. Obraz má rozmery 194 x 134 cm.
Predstavil sa kolekciou vyšívaných hradov a zámkov.

Danica Štípalová ( nar. 1956) žije a pracuje v Martine.
Vyšívaniu sa venuje približne 6 rokov. Jej krásne vyšívané obrazy zdobia interiér jej momentálneho pracoviska – kancelárske priestory Domu smútku v Martine, ale aj príbytky priateľov a známych, ktorým vyšije na objednávku aj ten najnáročnejší obrázok podľa vybranej predlohy.
Predstavila sa kolekciou vyšívaných obrázkov, ktoré majú spoločného menovateľa – sú to krásne dámy, elegantné, v klobúkoch – ako stvorené pre život na zámku.

DSCF3155 (3) (1024x768)

Vernisáž obohatili i členovia spevokolu Severanka, ktorý sa stretáva a nacvičuje pri Klube dôchodcov Martin- Sever. V ich podaní zazneli na úvod stretnutia krásne a precítené piesne, venované všetkým účastníkom.
Riaditeľka TKS sa vo svojom prejave takto prihovorila prítomným autorom a ich priateľom a známym, ktorí prijali na vernisáž do klubovne TKS v Martine v pondelok 20. mája popoludní pozvanie:

….Krížik vždy nie je kríž, hoc sa tak občas javí…Každý deň prináša nám, ľuďom, premeny.
V živote nás neraz prekvapia rôzne správy. Horíme od šťastia v horúcom plameni…
Občas tiež nazrieme životu do svedomia a len tak vzhliadneme za seba nevdojak.
V ušiach nám stáročné agáty hudbou zvonia, no život ulieta tak ako z hniezda vták…

Výstava potrvá do 20.júna.

DSCF3135 (3) (1024x768)

zdroj: TKS

/ 175 Articles

Ján Farský

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).