Vianočná výstava patchworku

Značky: , , , , , , , , , , , ,

Turčianske kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s občianskym združením I. Turčiansky patchwork klub zorganizovali v posledný novembrový týždeň v klubovni TKS výstavu patchworku s názvom Čaro domova a Vianoc.

Vernisáž výstavy sa konala 25. novembra v doobedňajších hodinách, o kultúrny program sa postarala spevácka skupina Severanka. Účastníkov privítala riaditeľka TKS Zuzana Kmeťová a Marta Kručinská, vedúca klubu patchworku. M. Kručinská hoci vyštudovala školu technického zamerania vždy túžila po tvorivej práci a tak v roku 2003 založila krajčírsku dielňu a popri nej aj štúdio patchworku. Začala organizovať výstavy patchworku, aby ľudia spoznali a videli aké krásne a praktické veci sa dajú touto technikou vyrábať, pretože už naše staré mamy vyrábali zo starých textilných vecí prikrývky, koberca, vrecúška a mnoho ďalších praktických vecí. Pani Kručinská oboznámila návštevníkov s históriou patchworku.

Prvé patchworky vznikli pred viac ako 3000 rokmi v Egypte. Táto technika ručnej práce sa potom rozšírila do Číny a Japonska. V 11. storočí nápad zošívania kúskov látky uplatnili križiaci na svoje zástavy a stany a preniesli ho až do Anglicka. V 16. a 17. storočí sa začali využívať v nevykurovaných príbytkoch ako závesy, a prikrývky. S odchodom prvých európskych vysťahovalcov do Ameriky sa quilty dostali do nového sveta, kde ich povýšili na ľudové umenie. Veľmi známe sú prešívané prikrývky sekty amiš. V 18. storočí ušli z Nemecka pred prenasledovaním do Ameriky. Vyznávajú čisté a jednoduché línie. Ich prikrývky sú dodnes predmetom obchodovania ako s cennými umeleckými výtvormi.

Technika patchwork je vlastne zošívanie kúskov látky. Zhotovujú sa ňou prikrývky, deky, vankúše, závesy, odevy, tašky, prestierania a pod. Skladá sa s troch vrstiev. Prešívanie je dôležité, aby sa jednotlivé vrstvy pri používaní a praní neposúvali.

V súčasnosti je ich využitie oveľa širšie. Na pohovke pri kozube, na sedacej súprave, v byte či na chalupe, pre detičky či dospelých, zásteny a vankúše. V lete vymeníme periny za ľahké, pracie prikrývky. Vianočný stôl skrášli obrus a prestierania s krásnym hviezdnym motívom.
Patchwork je dnes samostatným umeleckým odborom. Vymýšľajú sa nové vzory. Individuálnej tvorivosti sa nekladú medze. K dispozícii je veľký výber látok, farieb a vzorov. Trocha tvorivosti, veľká dávka trpezlivosti a odvahu uplatniť farebnosť a prikrývka je hotová. Hotový výtvor zohreje nielen telo, ale aj dušu.

Výstavu počas piatich pracovných dní navštívilo okolo 250 ľudí, mohli obdivovať i zakúpiť si vianočné prestieranie, obrusy, prikrývky, dekorácie, vankúše, deky, adventné kalendáre, zásteny a iné doplnky vyrobené technikou patchwork.

Marta Kručinská a
Bc. Jana Knošková
Metodička pre divadlo
Turčianske kultúrne stredisko v Martine
www.tks.sk
jarosova.tks@gmail.com
0917618432

patchwork4 patchwork1 Patchwork2 patchwork5

/ 319 Articles

HuT

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).