Výtvarné spektrum 2013 – vyhodnotenie

Značky: , ,

Národné osvetové centrum vyhlásilo v tomto roku už 50. ročník celoštátnej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby. Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci s Maticou slovenskou v Martine, pripravilo vernisáž výstavy regionálneho kola – Výtvarné spektrum 2013. Vernisáž výstavy sa uskutočnila 28.2.2013 v priestoroch Matičného domu na Divadelnej 23 v Martine. Do tohto ročnej súťažnej prehliadky neprofesionálnej výtvarnej tvorby sa z Turca zapojilo 29 výtvarníkov a rezbárov s viac ako stovkou prác. Súťaž turčianskych výtvarníkov hodnotila odborná porota pod vedením Petra Matisa, ktorý veľmi pozitívne zhodnotil vybranú kolekciu diel. O vysokej kvalite výtvarných prác hovoria aj ďalší členovia poroty Renáta Ižipová a Peter Klaudíny.

Porota udelila 2 hlavné ceny, 4 ocenenia a 5 čestných uznaní a to:

Kategória A1 (autori vo veku nad 25 rokov bez výtvarného vzdelania):

hlavná cena:

Anna Letková – Štruktúry I., II., III., suchý pastel

ocenenie:

Tatiana Šatarová – za sériu obrazov SEN, olejomaľba

Jana Jesenská – Letná lúka, akvarel

čestné uznanie:

Ľubomíra Osadská – Veľká Fatra – sedlo Šturec, olej

Mária Mravcová – Happiness, Windy, suchý pastel

Eduard Jurčák – Hmlovina, Let vo výške 11 000 m – akvarel

 

Kategória B1 (autori vo veku nad 25 rokov s výtvarným vzdelaním)

čestné uznanie:

Alexandra Pilková – Detail, Spomienka na krajinu, akryly

 

Kategória C: insitná tvorba

hlavná cena:

Ľubomír Smržík – Zubáč, kovové plastiky

ocenenie:

Ladislav Bún – za kolekciu drevených plastík

Karol Stodolica – Matka s dieťaťom, mramorová plastika

čestné uznania:

Emília Kmeťová – Jar v Záborí, akryl

Tohto roku bola najsilnejšie zastúpená staršia generácia turčianskych výtvarníkov bez výtvarného vzdelania. Do kategórie nad 25 rokov s výtvarným vzdelaním sa prihlásila iba jedna autorka, avšak už dlhodobo v tejto súťaži chýba kategória autorov od 15 do 25 rokov, či už bez výtvarného, alebo s výtvarným vzdelaním. Najrozmanitejšie diela boli od výtvarne neškolených autorov špecifického výtvarného prejavu v insitnej tvorbe, ktorá obsahovala maliarske diela, drevené, kovové a mramorové plastiky.

O príjemnú atmosféru v úvodnom programe sa postarali recitáciou vlastnej tvorby členovia Literárneho klubu Hany Zelinovej vo Vrútkach. So svojimi básňami sa prezentovali Eva Očkayová – Kalabusová, Anna Ursíni – Jamrišková, Magdaléna Hríbová a Milan Tuma, ktorý je vedúci tohto klubu. Program bol obohatený aj klavírnymi skladbami v podaním Martiny Kaličiakovej. Po slávnostnom otvorení vernisáže nasledovalo vyhodnotenie súťaže. Všetky vystavené diela postupujú do krajského kola, ktorého vernisáž sa uskutoční 17. mája 2013 v Kysuckom múzeu v Čadci. Výstavu z regionálneho kola si môžete pozrieť do 31. marca 2013 v Matičnom dome (tzv. Beňuškov dom), Divadelná 23, Martine v čase pondelok – piatok od 8,00 – 16,00 hodine.

Foto z vyhodnotenia

Mgr. Libuše Pajurková

metodik pre detské divadlo a výtvarníctvo

/ 2944 Articles

Red

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).